Babiš: Penze jsou příliš nízké, snížíme i daně z příjmu skoro všem

Šéf hnutí ANO a exministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo odmítl slova svého nástupce Ivana Pilného, že budoucí senioři nebudou mít důchody a že si budou muset i v sedmdesáti přivydělávat. Také říká, že na ministerstvu financí, kde neměl ani jednoho člověka z ANO, vystačii s vodou, citrónem a kávou.

Pane předsedo, už jste uvykl roli poslance? Prý se vám nelíbí, když vám tak lidé říkají.

Lidem říkám, ať mě raději oslovují jako Babiše. Najdou se tací, kteří mi s gustem říkají pane bývalý ministře, aby mě ponížili, ale já jsem v pohodě. V životě jsem takové situace už zažil a člověk aspoň může vidět, jak se mění chování lidí.

Ale aby vás někdo vyhodil z práce, to muselo být pro vás novum. Přece jen jste dosud vždy šéfoval.

To není pravda, 27. dubna 1995 mě mečiarovci a zakladatel harvardských fondů Boris Vostrý, dnes na útěku v Belize, vykopli z firmy, ve které jsem pracoval osmnáct let.

Dobře, ale v posledních dvaceti letech jste to byl vy, kdo rozhodoval o ostatních. Jaký to byl pocit, když se role obrátily?

Přiznávám, že po té vylhané a organizované kampani, na které proti mně pracuje strašně moc lidí a kvůli níž jsem skončil, jsem měl pocit nespravedlnosti. Když o vás někdo opakovaně lže a ta lež se stává pravdou… Líto mi to bylo také kvůli kolegům z ministerstva financí. Pravda, často jsem je kritizoval za všechny ty jejich referátníky a byrokracii, ale přes to všechno jsme fungovali velice dobře. Proto jsem nechtěl odstoupit, ale nechal se premiérem, který tím porušil koaliční smlouvu, odvolat. ČSSD tak potvrdila, že je zkorumpovaná a nedůvěryhodná strana, která se staví nad zákon i smlouvy stejně jako v kauze Altner.

Když vám to tak vadí, proč ve vládě ještě sedí vaši ministři?

Kdybychom odešli z vlády, tak všechno, co jsme udělali, by ČSSD totálně zničila. Od rozpočtu přes ministerstva, kam by si hned natahali své kamarády a straníky. To by bylo jako na Úřadu vlády, který má rozpočet 1,3 miliardy a pracuje tam 800 lidí a z peněz daňových poplatníků platíme pana Špidlu nebo Pícla.

Přitom by Strakovce stačila třetina peněz, jen by holt nebyly fidorky, chlebíčky a řezané květy. Na financích, kde jsem neměl ani jednoho člověka z ANO, jsme si vystačili s vodou, citrónem a kávou. To je šetřivý gen. Naučil jsem se to na vlastním majetku a pak se tak choval i vůči státu.
Někteří by naopak řekli, že jste se na státním choval, aby to bylo co nejvíc vaše.
Ti, kdo to říkají, lžou. Mezi největšími podnikateli jsem jediný, který má firmu v Česku a tahá domů dividendy a platí tu daně. Jsem jediný z politiků, který ukázal daňové přiznání, což ani jeden z mocenského paktu Sobotka–Kalousek nedovedl. Jako jediný český ministr od vstupu do EU jsem prosadil legislativní návrh, tedy reverse charge, a v ČR digitální projekt, tedy EET. V rozpočtu a snížení dluhů jsme loni byli druzí nejlepší z celé Evropy za Lucemburskem.

Když jste jen řadovým poslancem, tak si můžete vzít ze svěřenského fondu zpět Agrofert. Proč jste to ještě neudělal?
Tady se ukazuje nesmysl toho zákona o střetu zájmů, že hned po svém odvolání jsem si Agrofert klidně mohl vzít zpět. Vím, proč se mě na to ptáte, tak vám to řeknu. Nevzal jsem si ho zpět proto, že možná po volbách budu zase ve vládě. Ale teď to vypadá, že s námi do vlády nikdo nechce jít.

Kdyby ANO vyhrálo volby a sestavoval byste vládu, tak tedy s kým?
Co třeba vím, je, že bych nešel do vlády s komunisty nebo s TOP 09. Ale tradiční politické strany se snaží nás obejít, tak je možné, že složí koalici bez nás, jako se to stalo po krajských volbách v Královéhradeckém kraji a nyní o tom mluví pravice i ČSSD. Nezbývá nám tedy než doufat, že ANO lidé ve volbách dají tolik hlasů, že se do takové situace nedostaneme. Teď ale nemá smysl spekulovat o výsledcích voleb a o sestavování koalic. Uvidíme, jak to všechno dopadne, je to hodně o lidech.

Jak mám rozumět tomu, že po loňském přebytkovém rozpočtu navrhujete v době růstu 50miliardový schodek? Myslel jsem, že manažeři mají raději přinejmenším vyrovnanou bilanci.

Není problém se dočasně zadlužit, když to pomůže hospodářskému růstu a nám se to pak ve výběru daní vrátí. Obzvlášť v investicích máme obrovský deficit. Druhý problém je, že neefektivně čerpáme evropské peníze. Kdyby páni ministři dělali mikromanagement a hlídali své podřízené a kdyby po ministrech chtěl premiér výsledky a dával je do latě, tak by plnění rozpočtu letos bylo ještě lepší. Dal jsem návrh rozpočtu po -dle dohody koaličních partnerů, přičemž původně měl schodek být 60 miliard. Jelikož jsme ale navýšili důchody o pětistovku, platy pro učitele, pracovníky v kultuře a sociálních službách i peníze pro obce, tak tyto tři položky vám dohromady dají těch 51,5 miliardy.

Že jsou za dveřmi volby a že se chcete zavděčit voličům, s tím nemá nic společného?

Ne. Kdybych se chtěl za vděčit voličům, tak nezavádím EET, kvůli čemuž mě plno lidí nesnáší.

Důchodců je mnohem víc než živnostníků, kterým se nelíbí EET.

Senioři mají nízké penze a zvýšení si zaslouží a potřebují jej. Takový důchodce, který žije v OKD bytech, které Bakalovi přihrál Sobotka se svým kmotrem Pokorným, platí sedm tisíc měsíčně, a když k tomu připočte i léky, tak mu mnoho nezbývá.

Co tedy říkáte na slova svého nástupce na financích Pilného, podle něhož jeho děti mít důchod nebudou, lidé si budou muset šetřit sami a důchodci třeba přivydělávat sekáním trávníků?

To je nesmysl a s něčím takovým samozřejmě nesouhlasím, což jsem panu Pilnému i vyčetl. On tvrdí, že to tak neřekl a že to bylo vytrženo z kontextu. Neumím si představit, že by nebyly důchody. Díky tomu, že se mi podařilo vybrat více daní, jsme mohli důchody zvýšit. Naším cílem musí být perspektivně se dostat na důchod ve výši sedmdesát až osmdesát procent průměrné mzdy, což píši i ve své vizi Česka v roce 2035. Tu bychom měli mít hotovou a vytištěnou v polovině června.

Některé strany slibují zvýšení platů snížením daně z příjmu nebo snížením sociálních odvodů. Budete mít něco takového také v programu a v jaké podobě?

Určitě máme v plánu snižovat daň z příjmu pro příjmy do hranice solidární přirážky, tedy zhruba do 113 tisíc korun, i odvody sociálního pojištění. Pod tuto hranici chceme sazby daně z příjmu snižovat a nad tuto hranici zachovat. Konkrétní plán představíme do konce června.

Ještě k vládní krizi – podle průzkumů si u lidí výrazně pohoršila soc. dem., ale částečně i ANO. Propadla se i důvěra k vládě ze čtyřiceti na 23 procent. Cítíte svůj díl viny?

Jednoznačně ne, je to vina Sobotky. Je to jeho zoufalý pokus mě zlikvidovat s cílem získat lepší preference ČSSD. Od momentu, kdy soc. dem. prohrála krajské volby, mě prohlásila za svého největšího nepřítele.

Také prezident si u veřejnosti pohoršil. Jak jste vlastně hodnotil Zemanovo chování během krize?

Prezident si patřičně vychutnal zmatky a chaos panující kolem kroků premiéra, který zapomněl na koaliční smlouvu a podal demisi bez konzultace s kýmkoli. Chápu, že se Sobotkou má stejné zkušenosti jako já, jako s člověkem, který druhého podrazí a nedrží slovo, ale pan prezident to přehnal a nevypadalo to vůbec dobře, i mezinárodně. Premiér prezidentovi vyhrožoval, organizovaly se demonstrace, tak jsem nakonec krizi vyřešil sám, ne Sobotka, protože jsem si řekl, že moudřejší ustoupí. Nechtěl jsem, aby prezident s premiérem soutěžili a žalovali se.

Otázka je, zda jste neměl odstoupit dřív sám, než došlo k incidentu na Hradě.

Proč bych měl odstupovat? Co jsem jako ministr financí udělal špatně v porovnání se Sobotkou, který při skoro šestiprocentním růstu udělal dluhy za 400 miliard, zdevastoval Moravskoslezský region, prodával firmy určeným zájemcům dopředu a prohrával arbitráže? Jakou věc jsem udělal špatně? Korunové dluhopisy, když jsem nebyl v politice? Však pro jejich zdanění mohl Sobotka hlasovat, ale proč by to dělal? Místo toho pokrytectví, kontinuální kampaň a stokrát opakovaná lež za podpory vybraných novinářů a médií. Vždyť se to přeneslo i do EU, kde v europarlamentu zoufalci z TOP 09 neváhají poškozovat reputaci ČR jen z nenávisti vůči mně a přenášet náš vnitropolitický boj do Bruselu, aby mluvili o ovlivňování médií. Vystoupí tam i novinář z Respektu, který o svém majiteli Bakalovi, který vytuneloval 120 miliard, zničil celý region, ožebračil lidi o byty, se rozhodl nepsat. Dovedete si představit, kdyby to prohlásila MAFRA o mně? A tito aktivisté se pak staví do rolí mravokárců a kazatelů pravdy, kteří chtějí lidem určovat, kdo bude v politice. Pořádají hon na Babiše, stačí se podívat, koho zvou do různých pořadů. Když takového člověka pozvete do televize, máte odpověď garantovanou. Takže já v politice být nesmím, protože prý ohrožuji demokracii.

Chcete říct, že byste sám sebe popsal jako bytostného demokrata?

Jsem demokrat. Potíž je v tom, že ohrožuji korupční systém tradičních stran, který ve jménu demokracie méně daní hazard, chce diktovat státním zástupcům, koho vyšetřovat, finanční správě, koho prověřovat, který do rad veřejnoprávních médií vysílá své lidi… Čím bych ohrožoval demokracii?

Co kdybyste náhodou ve volbách získal většinu a začal osekávat svobody?

Většinu v parlamentu určitě mít nebudeme, to ten systém, který mě odstranil z vlády, nedopustí a dál bude pracovat na mém odstranění z politiky. Existují další zadání, jak mě poškodit a kriminalizovat.

Jsou lidé, kteří se bojí, že tak, jak jste ovlivňoval svoje média v roli vicepremiéra, budete ovlivňovat i dění v zemi.

To naprosto odmítám. To už dnes ovlivňuje ten systém, který se mě snaží vyštípat. A co říkáte o ovlivňování médií, tak to je lež, nic takového v té nahrávce není. Je to sestříhané a rozhodně tam není nic, že bych dával někomu nějaký příkaz. Byla to provokace, snažil jsem se to hrát od sebe, protože mně to bylo nepříjemné. Každý, kdo mě zná, dobře ví, jak to vypadá, když dávám nějaké příkazy – jsou velice konkrétní a jasné.

Nejste kampaní proti sobě posedlý? Je vůbec někdo, kdo proti vám kampaň nedělá?

To je systém podsvětí, kmotrů a podnikatelů, kteří financují tradiční strany, a jim vadím, protože mě nejde zkorumpovat, nemám žádného kmotra. Na financích jsem měřil všem stejným metrem, včetně lidí z ANO. Na to jsem si dával velký pozor, proto na mě nemohou nic mít.

Jihomoravský hejtman za ANO Šimek prohlásil, že doufá, že lidé Zemana znovu zvolí prezidentem. Sdílíte jeho přání pod dojmem vládní krize?

Nechci se k tomu nyní vyjadřovat. V hnutí jsme se domluvili, že k tomu, jestli budeme stavět nějakého kandidáta, se vyjádříme až po sněmovních volbách.

Protože čekáte, jak na tom bude Zeman s popularitou, abyste se podle toho rozhodli?

Určitě na nic nečekám, protože v tuto chvíli to pro nás není téma. Teď jsem dokončil vizi Česka, nyní se zaměřím na program a v hnutí se budeme věnovat kandidátkám. Novináři se mě stále ptají, jestli s prezidentem máme mocenský pakt, což není pravda. Rozhodně však s ním souhlasím v odporu proti zavádění multikulturního modelu v Evropě či ohledně migrace – na rozdíl od Sobotky a Chovance jsem se chtěl připojit ke slovenské žalobě proti kvótám, ale premiér to rezolutně odmítl, ve vládě mě přehlasovali a teď se pokrytecky tváří, že proti kvótám vždy bojovali. Na druhou stranu nechci přijetí eura a prezident mě kolem reformy policie nepodržel, bagatelizoval to Palermo, které ČR řídilo ještě v roce 2013, vyhlásil volby na pozdější termín, což nám kvůli limitům na kampaň nevyhovuje, a nyní podporuje paní Valachovou, u níž jsem přesvědčen, že musela vědět o netransparentním rozdělování peněz do sportu pod taktovkou pana Březiny, premiérova kamaráda odsouzeného za podvod.

Půjdeme-li k říjnovým volbám, myslíte si, že lidi oslovíte kariérními politiky, jako jsou ministři a poslanci, kteří ve valné většině mají vést kandidátky ANO?

Neřekl bych, že to jsou kariérní politici. To jsou lidé, kteří obstáli ve vládě, ve Sněmovně i v krajích, byli úspěšní, nezasahuje u nich policie jako u paní Valachové. Navíc jsou to lidé, se kterými máme zkušenosti a známe je. A třeba naši libereckou kandidátku povede pekař a cukrář Jiří Bláha, na Moravskoslezsku bude kandidovat majitel firmy Brano a viceprezident Sdružení automobilového průmyslu Pavel Juříček.

Chystáte ještě změny na kandidátkách, například v jižních Čechách, kde se ANO vinou šéfky tamní buňky Maxové ocitlo v opozici? Přijde o pozici jedničky?

Je špatně, že to na jihu Čech naši nezvládli, a ANO to nepomohlo. Zase ve Sněmovně paní Maxová byla v sociální oblasti jednou z nejaktivnějších poslankyň, tam se jí nedá nic vyčítat. Výbor hnutí bude dál pokračovat v debatě před konečným schválením kandidátek, protože jak se ANO rozrostlo, tak stejně nám přibyly problémy, protože je plno lidí, kteří jsou nespokojení, kteří píší, že nechtějí být na takovém místě, ale na jiném. Takže se o tom ještě musíme pobavit.

Vrátím-li se k první otázce, když už tedy jste tím poslancem, budete mít své pondělky v kanceláři, stanete se členem nějakého sněmovního výboru, budete vůbec do té žvanírny chodit? Nebo dáte přednost kampani?

S lidmi komunikuji stále a v centrále ANO na pražském Chodově mám teď svou kancelář, kam za mnou lidé mohou v pondělí se svými problémy přijít, což v rámci možností budu dodržovat. Pokud jde o Sněmovnu, tak tam budu chodit. Do žádného výboru se ale nechystám, protože beztak už žádné zákony Sněmovna nestihne schválit a ty, co tam leží, spadnou pod stůl. Alespoň budu moci třeba interpelovat premiéra, ovšem ne jako poslanci ČSSD, proč je tak úžasný, ale třeba proč na Úřadě vlády plýtvá penězi, proč úředníci stále lítají po celém světě, místo toho aby seděli na zadku doma a čerpali evropské fondy. Ministra zemědělství Jurečky bych se zase mohl zeptat, proč chce ve velkém podnikat za peníze daňových poplatníků a kupovat v Africe půdu nebo lesy v Rumunsku, místo toho aby peníze vrátil zpět do rozpočtu na investice u nás. A paní Valachové bych se zeptal, jestli byla v tom bytě při korupčním rozdělování peněz pro sport.

Autor: Jan Rovenský
Článek si můžete přečíst v Právu.

Zdroj: Právo

Přeskočit na menu