Nový zákon o zadávání veřejných zakázek prochází senátními výbory

Na dnešním jednání senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu byl projednán návrh zákona o zadávání veřejných zakázek, který byl 9. března 2016 schválen ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Návrh byl již včera projednán také Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a Ústavně-právním výborem.

V rámci jednání ve výborech probíhala velice konstruktivní debata, za což chci všem senátorům a senátorkám poděkovat. Je zřejmé, že návrh zákona je Senátem ČR vnímán jako významná norma se zásadním dopadem na oblast veřejného investování,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Cílem nové právní úpravy je zajištění férových pravidel pro výběr dodavatele, jelikož právě spravedlivou a rovnou soutěží lze dosáhnout hospodárnosti a efektivity ve veřejných investicích. Obecně lze konstatovat, že návrh zákona významným způsobem snižuje administrativní zátěž, a to jak pro zadavatele, tak i pro dodavatele a zadávací řízení se tak stává mnohem flexibilnějším. Posílení pružnosti v postupu zadavatele klade vyšší nároky na jeho odpovědnost, nicméně pokud chce zadavatel zadávat veřejné zakázky skutečně hospodárně a efektivně, bude mu nový zákon dobrým pomocníkem.

Mezi klíčové změny patří například možnost stanovit způsob identifikace mimořádně nízké nabídkové ceny již v zadávací dokumentaci, možnost požadovat prokázání splnění kvalifikačních předpokladů i po poddodavateli, který se bude podílet na plnění veřejné zakázky a možnost převedení úhrad za plnění veřejné zakázky přímo poddodavateli, dále pak nemožnost stanovení ekonomické výhodnosti plnění pouze na základě nejnižší nabídkové ceny v případě vymezených veřejných zakázek na služby a ve vymezených zadávacích řízeních, dochází taktéž k možnosti měnit smlouvu na veřejnou zakázku, bez splnění dalších podmínek, a to až do výše 10 % původní hodnoty v případě veřejné zakázky na dodávky a služby, respektive do výše 15 % u veřejných zakázek na stavební práce, popřípadě možnost vyloučit účastníka, který se v posledních 3 letech dopustil závažných či trvalých pochybení při plnění veřejné zakázky.

Ve všech třech výše uvedených výborech byl přijat pozměňovací návrh na odložení účinnosti nové právní úpravy, a to na 1. den šestého kalendářního měsíce po vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů. Vládním návrhem předpokládaná účinnost je v tuto chvíli o tři měsíce kratší, je však nutno podotknout, že v rámci meziresortního připomínkového řízení nebyla proti délce legislativní lhůty vznesena žádná připomínka.

Návrh zákona bude na plénu senátu projednán 6. dubna 2016.

Přeskočit na menu