Zlínský
kraj

Přeskočit na obsah



Radim Holiš – Věřím, že se megalomanský projekt nové nemocnice ještě podaří zastavit

Letošní volby do zastupitelstva Zlínského kraje se z velké části točí kolem nemocnice. Výsledky voleb prakticky rozhodnou o osudu Baťovky. Ačkoli je hnutí ANO členem koalice, která nyní vede Zlínský kraj, je důrazně proti plánu hejtmana Jiřího Čunka postavit novou krajskou nemocnici ve Zlíně-Malenovicích.

„Byl bych moc rád, kdyby si lidé našli trochu času a zkusili si nezaujatě, s chladnou hlavou pročíst informace o nemocnici. A aby podle toho následně volili,“ říká první muž na kandidátce hnutí ANO ve Zlínském kraji a dlouholetý starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš. Podrobnosti přidal v rozhovoru.

Hnutí ANO bylo od začátku proti stavbě nové nemocnice. Platí to stále?

Rozhodně ano. Je to neférově protlačený projekt, který Zlínský kraj zbytečně na dlouhé roky uvrhne do obrovských dluhů. Proto jsem s kolegy z hnutí nedávno předal hejtmanovi Jiřímu Čunkovi výzvu, aby nepodepisoval smlouvu na obří nemocnici a nechal rozhodnout až novou krajskou koalici, která vzejde z říjnových voleb.

Vy byste tedy upřednostnil opravu stávajícího areálu?

Rekonstrukci musí upřednostnit každý, kdo se nad situací zamyslí selským rozumem. Budovy Baťovy nemocnice pocházejí ze sedmdesátých let a zdaleka nejsou na konci životnosti. Skelety jsou z velmi kvalitních materiálů a bez obav se při opravě můžou ponechat. Rozhodně není pravda, že by se budovy musely zbourat, jak tvrdí hejtman Čunek.

Byla by rekonstrukce levnější než stavba nové nemocnice?

Určitě ano. A hlavně by byla investice rozložená do delšího časového období a nebyla by to taková rána pro krajský rozpočet. Hejtman říká, že bude nová nemocnice stát osm miliard. Ten údaj je z předprojektové přípravy z roku 2018 a už jen za ty dva roky zákonitě musela cena poskočit. Navíc projektovou dokumentaci chce mít hejtman dokončenou až v roce 2023. Patnáct let jsem pracoval jako projektant a dobře vím, že cena stavebních prací včetně inflace každý rok naroste o 3 až 10 procent, osm miliard je tím pádem zcela nereálný údaj.

Hejtman ale říká, že osm miliard bude konečná cena a projektanti se jí budou muset řídit...

V tom případě se ptám, na čem projektanti budou šetřit, aby se do této částky vešli. Nejspíš nemocnici navrhnou menší, než bylo v plánu. Jinak to není možné udělat.

Jaké investice by potřeboval současný areál nemocnice, aby byl v dobrém stavu?

V nejbližších letech je nutné vybudovat novou internu. Na to před lety vznikl projekt, podle kterého je možné ji postavit v budově bývalé prádelny. To by mělo stát 1,5 až 2 miliardy. Budovu současné interny pak lze za nějakých 200 milionů přebudovat na jiné oddělení. Tím pádem budeme mít dva nové monobloky za zlomek ceny, co by stála nová nemocnice.

Jak by se práce dotkly pacientů?

Prakticky nijak. Interna by se stavěla v prázdné budově a pacienti by se nastěhovali až do hotového. Stará budova by pak byla při opravách také prázdná. Argument pana Čunka, že by pacienti byli dvacet let na stavbě, je naprosto lichý.

Až bude vyřešená interna, co dalšího bude potřeba v areálu udělat?

Je potřeba vyřešit urgentní příjem. Ten se dá vyřešit v ploše před novou a starou internou. Pak nám budou postupně dožívat ostatní budovy, do kterých se opakovaně investovalo v minulosti. Půjde už o menší postupné náklady, které kraj a akciová společnost bezpečně zvládne. A takto to půjde pořád – investice do zařízení a stálé opravy vyžaduje nemocnice neustále. Proto není třeba stavit extrémně drahou novou nemocnici, i ta po nějakých 5 letech bude generovat velké náklady, aby udržela moderní trendy léčení a nejvyšší hygienický standart.. A o personálu, lékařích a dopadu na ostatní nemocnice je to další debata na samostatný článek. Také je nutné udělat novou koncepci zdravotnictví, kterou kraj teď bohužel nemá………Současná koncepce už dosloužila a nyní kraj neví nic, přešlapuje na místě.

Častým argumentem pro stavbu nemocnice je to, že tu pak budeme mít zcela nový komplex, který bude bez potíží dlouhé roky sloužit. Souhlasíte s tím?

Nové věci jsou bez pochyby krásné. Ale zdravotnictví se neustále vyvíjí a je nutné, aby na to reagovaly i nemocnice a vyvíjely se také. Když tu budeme deset let stavět novou obří budovu, tak už po dokončení možná bude nutné ji upravit aktuálním podmínkám. Navíc se ptám, co bude během stavby se současnou nemocnicí? Sám hejtman tvrdí, že za pár let spadne. Takže do ní stejně budeme muset investovat, i když už se bude stavět nová. Desítky milionů už se navíc do Baťovky napumpovaly v minulých letech. Jen za poslední čtyři roky nám stát poslal do Baťovy nemocnice 250 mil Kč. Když si tyhle všechny argumenty rozložím na stůl, jasně mi z toho vyplývá, že oprava současné nemocnice je ve všech směrech výhodnější. Mrzí mě, že z tak důležité otázky udělal Jiří Čunek politické téma, místo toho, aby se tu vedla věcná diskuze. Doufám, že než půjdou lidi k volbám, že si to velmi dobře rozmyslí. My máme jasno, postavíme stávající Baťovku na nohy.

Radim Holiš, starosta Rožnova pod Radhoštěm, lídr zlínské kandidátky hnutí ANO do krajských voleb

Narodil se 12. srpna 1975 ve Valašském Meziříčí. Vystudoval VUT v Brně, obor pozemní stavby, následně 15 let pracoval jako projektant. Po komunálních volbách v roce 2014 se stal starostou Rožnova pod Radhoštěm v barvách ANO. Předloni úspěch zopakoval. Je jedničkou na kandidátce hnutí ANO v krajských volbách. Je ženatý, má dvě děti, ve volném čase hlavně sportuje.

Přeskočit na menu