Zlínský
kraj

Přeskočit na obsah



K čemu máme Evropský parlament a jak vlastně funguje?

Martina Dlabajová, poslankyně Evropského parlamentu zvolená za hnutí ANO: Často se setkávám s tím, že lidé nemají představu o tom, jaké vlastně máme evropské instituce, k čem jsou dobré a kdo v nich pracuje. Už v květnu nás čekají volby do Evropského parlamentu, a přestože jejich výsledek má výrazný vliv na nás všechny, volební účast tomu bohužel neodpovídá.

Co to tedy vlastně je ten Evropský parlament a proč je pro nás tak důležitý?

Zaprvé je to jediná instituce Evropské unie, kterou volí přímo občané. Díky tomu Evropský parlament zastupuje občany jednotlivých členských zemí a odráží se v něm i politické síly v celé Evropě. Volby probíhají jednou za pět let. Z celkového počtu 751 poslanců má Česká republika 21 křesel.

 Jako europoslanci ale nezasedáme v poslaneckých lavicích podle států, ale na základě příslušnosti k politické skupině. Já se například řadím do skupiny Liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), což je v současnosti čtvrtá největší politická frakce v Evropském parlamentu. Bez spolupráce napříč politickým spektrem to ale samozřejmě nejde. Proto se všichni čeští europoslanci setkávají jednou měsíčně ve Štrasburku na společné snídani. Zveme si zajímavé hosty a mluvíme s nimi o důležitých a aktuálních tématech, která jsou pro naše občany důležitá.

 Europarlament funguje podobně jako naše Poslanecká sněmovna. I my pracujeme v odborných výborech, kde projednáváme příslušnou legislativu, než o ní bude hlasovat celý Parlament. V čem se ale naopak velmi lišíme, je vládní většina. Nic takového jako většinová vládní koalice v Evropském parlamentu neexistuje, a tak je pro každý návrh nutné hledat podporu pokaždé mezi všemi politickými skupinami.

Evropský parlament má dokonce tři oficiální sídla. Většina naší práce a jednání výborů probíhá v Bruselu, kde trávím i já nejvíce času. Každý měsíc se ale musíme všichni na jeden týden přesunout do francouzského Štrasburku. Tady se koná plenární zasedání, kde hlasujeme o předložených zprávách a návrzích. A kromě toho je tu ještě Lucemburk, kde pro změnu sídlí předsednictvo Evropského parlamentu a generální sekretariát.

Právě časté stěhování z Bruselu do Štrasburku a finanční náklady, které jsou s tím spojené, jsou často předmětem velké kritiky. Pravda je taková, že stanovení jediného sídla Evropského parlamentu je v rukou členských států a jsme tak možná jediný parlament na světě, který nemůže rozhodnout o svém vlastním sídle. Protože minimálně dva státy budou vždycky proti.

Hlavní roli hraje Evropský parlament při schvalování legislativních návrhů, které předkládá Evropská komise. Má ale také důležitou kontrolu demokratičnosti ostatních institucí, podílí se na schvalování a kontrole rozpočtu EU a rozhoduje spolu se zástupci vlád členských států v Radě o tom, jakým směrem se bude ubírat evropský projekt. O tom více snad někdy příště.

 

 

Přeskočit na menu