Zlínský
kraj

Přeskočit na obsah



Město Zlín byty prodávat nebude

Jedním z bodů Programového prohlášení Rady města Zlína je bytová problematika.

Náměstek primátora pro bytovou problematiku p. Dalibor Stříbný

uvedl, že se nebudou nadále prodávat byty v majetku města, s výjimkou, kdy se jedná o tzv. baťovské půldomky, kdy jsou náklady na rekonstrukci vysoké a doprodeje bytových jednotek ve spoluvlastněných bytových domech.

Situace, kdy město vlastní často jen jeden byt v domě, kde jsou ostatní bytové jednotky již v soukromém vlastnictví, je pro město problematická. Pracovníci města musejí být v kontaktu se společenstvím vlastníků, adekvátně svému podílu musí město také přispívat na veškeré opravy, které se v domech dělají. Prostředky do rozpočtu města je třeba získávat jinými způsoby než jednorázovými prodeji. Město si chce ponechat určitou majetkovou rezervu.

Problematika prodeje bytů tak nebude vyvolávat nejistotu u nájemníků městských bytů. Statutární město Zlín se nebude privatizací zbavovat majetku, snižovat počet bytů ve svém vlastnictví, neboť je velmi nereálné, že v dohledné době dojde k masové výstavbě městských domů. Pronájem bytů by neměl být městem chápán jako možnost snadného výdělku, ale jako jedna z důležitých služeb občanům. Městské byty mají sloužit k bydlení lidem, kteří si z finančních důvodů nejsou schopni zajistit bydlení jiným způsobem, měly by pokrýt především potřeby mladých začínajících rodin, rodičů samoživitelů a důchodců. Prodá-li město celý svůj bytový fond, nebude se schopna v otázce bydlení postarat o své občany. Nájemníci městských bytů by měli patřit k nízkopříjmovým skupinám (v opačném případě by si zajisté pořídili vlastní bydlení).

K dnešnímu dni eviduje oddělení správy domů 2 367 žádostí na klasické byty, 615 žádostí na byty zvláštního určení a 4 žádosti na startovací byty.

Statutární město Zlín vlastní 1 995 bytů, z toho 98 bytů v nemovitostech ve spoluvlastnictví. K 31. 12. 1991 město vlastnilo 10 475 bytů. Z toho vyplývá, že už teď má statutární město Zlín bytů nedostatek. V letošním roce získá město na nájemném asi 56 milionů korun. Většinu peněz vrací radnice zpět do provozu, tedy do úprav a oprav bytových jednotek, domů či jejich technických zařízení, jako jsou výtahy a podobně.V loňském roce investovalodo oprav bytů66 milionů korun. Zároveň musí rychle pokročit v nápravě zanedbanosti bytového fondu zděděné z minulých let.

V souvislosti s výše uvedenými změnami připravuje Odbor ekonomiky a majetku v součinnosti s ostatními odbory změnu Pravidel pro prodej bytů a nebytových prostor v domech, domů a ideálních podílů na domech v majetku statutárního města Zlína.

Přeskočit na menu