Francie!

 • Francie!

  Máte dvě minuty? Koukněte, co všechno jsem stihl v sobotu ve Francii. Další posilování vztahů s Francií a přátelským prezidentem Macronem, projev na oslavách 100. výročí založení československé armády v Darney a na konec ještě návštěva městečka Bataville. Ano, nese jméno Tomáše Bati, protože ho tam nechal v 30. letech postavit i s továrnou na boty. Dokonce jsem tam mluvil s pány, kteří pro něj tenkrát pracovali. Skvělý vidět, co všechno šikovní Češi ve světě dokázali.

 • Summit!

  Jsem rád, že německá kancléřka Angela Merkelová dneska přiznala, že se mnou ani s ostatními premiéry z višegrádské čtyřky nedohodla nic o navracení migrantů do zemí EU, kde jsou registrovaní. Nevím, proč to psala, trochu mě to šokovalo, asi vnitropolitický boj, ale zase se ukázala síla V4. Okamžitě a důrazně jsme její tvrzení odmítli. A stejně jednotní jsme byli na summitu v Bruselu, kdy jsme, jak už jste asi četli v příběhu týdne, dosáhli velkého úspěchu. Dejte si taky video, protože v něm uvidíte, že ty dva dny byly opravdu náročné.

 • V Lucemburku

  Teď mě čeká summit v Bruselu. Hrozně důležitý. Hlavní téma migrace. A tak jsme ještě včera ladili noty na večeři s premiéry, kteří jsou součástí evropské frakce ALDE. Vyrazil jsem na otočku do Lucemburku. Ale řeknu vám, i tady bylo vidět, jak se na tom tématu Evropa jen těžko shodne. Každopádně my jsme slyšet a máme čím dál tím víc spojenců pro náš názor. Koukněte na video. Je z něj myslím patrné, že jsem se tam cítil super, protože našim hostitelem byl můj přítel, lucemburský premiér, Xavier Bettel.

 • Ležáky

  Ležáky. 52 vyvražděných obyvatel. Jedna z největších nacistických zrůdností. V neděli jsme se spolu s dalšími několika stovkami lidí zúčastnil pietního aktu, který připomněl 76. výročí vyhlazení této osady. Ta atmosféra je tam stále velmi působivá. Tíha smutku z té obrovské tragédie je zde pořád přítomná. Bylo mi z toho vážně smutno. Ale musíme si takové události připomínat. Ta místa občas navštívit. A vážit si toho, v jaké době dnes žijeme.

 • Proč jsem svolal Bezpečnostní radu státu

  Svolal jsem na dnešek speciální Bezpečnostní radu státu. Proč? No protože musíme být připravení. Němci se zatím dohadují mezi sebou, ale kdyby se za dva týdny rozhodli zavřít své hranice před migranty, zavedli na nich kontroly, zareagovalo by podobně i Rakousko a hrozilo by, že by migranti šli přes nás. Na TV Barrandov jsem včera řekl, že my nic nepodceníme. Koukněte na video.

 • V Maďarsku na V4

  Evropský kontinent mají bránit země na jihu Evropy. My ostatní jim budeme pomáhat finančně. Nebo jim pošleme vojáky. A posílit musíme pohraniční agenturu Frontex. Princip je zároveň jednoduchý: Nevypluje žádná loď. Na tom jsme se shodli na setkání premiérů visegrádské čtyřky, kam přijel i rakouský kancléř Sebastian Kurz. A já jsem moc rád, že máme na řešení migrace stejný názor.

 • Ztratili jsme ministra!

  Ztratili jsme jednoho ministra. Na výjezdu v Pardubickém kraji. Teda málem. Našel se. Neujeli jsme mu, ale bylo to těsné a kolegové si z něj pak dlouho dělali srandu. Hlavně pan Brabec, z něj ty fóry padají samy. Jestli vás zajímá, kdo to byl, tak já to neprozradím, koukněte na video. A jinak jsme zmapovali další kraj, ten Pardubický. Nádraží, setkání se starosty, rozpracované projekty, prostě aby vláda měla přehled o investičních prioritách v celé zemi, na kterých se třeba může spolupodílet.

 • V Drážďanech

  Dejte si tohle video z Drážďan. 25 let spolupracujeme se saskou vládou, a bylo to skutečně velice intenzivní z hlediska kulturních událostí, vzájemné výměny studentů, spolupráci v bezpečnosti a hlavně, a to si trošku přihřeju polívčičku, jsme dokončili dálnici, která nám trvala 32 let. Teď máme na stole další projekty v dopravní infrastruktuře, které by měly lépe zpřístupnit Českou republiku se Saskem i s Duriňskem.

Přeskočit na menu