Ústecký
kraj

Přeskočit na obsah



Petr Urbánek

„Chci nastartovat rozvoj Ústeckého kraje, aby se stal lepším místem pro život a zlepšilo se jeho vnímání v očích veřejnosti,“ říká Petr Urbánek

Petr Urbánek působí v komunální politice dva roky jako zastupitel města Litoměřice. Vystudovaný ekonom má za sebou bohaté zkušenosti s vedením velkých obchodních firem u nás i v zahraničí. Řídil organizace, které jsou svým rozpočtem i geograficky mnohonásobně větší než celý Ústecký kraj. Svým spoluobčanům nabízí tvrdou práci a využití svých pracovních i životních zkušeností při řešení problémů, které kraj a jeho občany trápí. Považuje za důležité, aby se region rozvíjel správným směrem, zlepšilo se jeho vnímání v očích široké veřejnosti a aby na něj mohli být občané hrdí. Jaké hlavní priority by chtěl v krajské politice pomoci prosadit a o co se chce zasadit, prozradil v následujícím rozhovoru.

Můžete se čtenářům krátce představit?

Dlouhé roky jsem řídil pobočky mezinárodní společnosti Lafarge, přitom jsem byl odpovědný za tisíce zaměstnanců a rozpočet v řádu desítek miliard korun. Více než deset let jsem se svojí rodinou žil a pracoval v různých zemích v Evropě, Africe a Asii. Tyto mezinárodní manažerské zkušenosti jsem nyní připraven nabídnout svým spoluobčanům a využít je při práci ve prospěch svého rodného kraje.

Proč jste se rozhodl kandidovat?

Před třemi lety mne zaujala myšlenka Andreje Babiše, aby se do politiky zapojili noví slušní a schopní lidé, kteří již něco ve svém oboru dokázali. Vstoupil jsem tedy do hnutí ANO a stal jsem se zastupitelem ve svých rodných Litoměřicích. Od mládí jsem hrál závodně basketbal a lední hokej a sportování mě naučilo fair play, kterým se řídím celý život. Snažím se proto změnit politickou kulturu tak, aby se politika stala skutečnou službou veřejnosti namísto prostředku k získávání osobního prospěchu. Chci nastavit jasná pravidla, zprůhlednit a zefektivnit nakládání s veřejnými prostředky, zatočit s korupcí a využít takto ušetřené peníze na zlepšení životních podmínek občanů našeho kraje.

Co se vám v našem kraji nelíbí a proč?

Ústecký kraj má nejvyšší nezaměstnanost z celé ČR, přesto mají v poslední době firmy potíže při hledání nových zaměstnanců. Máme u nás největší počet sociálně vyloučených lokalit, které přinášejí různé problémy v občanském soužití a nezřídka i obavy občanů o svoje bezpečí. I přes dosažená zlepšení je náš region stále zatížen jednou z největších ekologických zátěží z minulosti a obdobně, jako většina regionů v ČR, máme zcela nedostatečnou dopravní infrastrukturu. Za šestnáct let existence krajů nebyli tradiční politici schopni tuto situaci nijak zásadně zlepšit.

Co se vám naopak líbí?

Při našem dlouhodobém pobytu v zahraničí jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli pravdivost rčení „všude dobře, doma nejlíp“. Vždy mnohem více záleželo na tom, s kým žijeme a s kým se můžeme pravidelně potkávat, než na tom, kde žijeme. A ve svém rodném kraji znám spoustu skvělých lidí, kvůli kterým stojí za to tady žít. Najdeme tu také množství velice zajímavých historických památek i přírodních krás, které s rodinou rádi navštěvujeme. Je proto škoda, že se nedaří na tyto krásy přilákat více turistů, kteří by regionu přinesli i větší ekonomický rozvoj.

Víte, co nejvíce vadí obyvatelům našeho kraje?

Při setkávání s občany vnímám jejich obavy o dostupnost a kvalitu zdravotní péče a navazujících sociálních služeb pro seniory. Efektivnějším hospodařením krajských nemocnic i ústavů sociální péče společně s transparentními nákupy proto musíme ušetřit finanční prostředky potřebné na adekvátní ohodnocení zdravotnického personálu. V místech s větším výskytem sociálně vyloučených lokalit vnímám zvýšené obavy některých lidí o svoji bezpečnost i nespokojenost se zneužíváním sociálních dávek a s kvetoucím obchodem s chudobou. Mezi další významné priority patří dostatek odpovídajících pracovních příležitostí, rychlejší dokončení dálnic a dalších dopravních staveb či kvalitní školství.

Jak by měl podle vás vypadat Ústecký kraj za čtyři roky?

Mnohé statistiky i průzkumy veřejného mínění řadí Ústecký kraj mezi nejhorší v rámci celé České republiky. O jeho malé atraktivitě svědčí i neustále klesající počet obyvatel. Mým cílem je nastartovat rozvoj našeho regionu tak, abychom společně zlepšili jeho vnímání v očích široké veřejnosti a abychom na něj mohli být všichni hrdí. V delším časovém horizontu bych si přál, aby se do našeho kraje začali stěhovat lidé z ostatních regionů proto, že u nás najdou velkou nabídku dobře placené práce, že zde budou působit kvalitní školy nabízející vzdělání na světové úrovni, že budeme poskytovat to nejlepší zdravotnictví a dostupnou sociální péči pro všechny skutečně potřebné, že zde bude bezpečno a zdravé životní prostředí či proto, že tu bude k dispozici rychlé a dostupné cestování za prací i zábavou. Zkrátka proto, že se Ústecký kraj stane velice atraktivním místem pro život. Pokud víme, kam chceme směřovat a najdeme způsob k dosažení stanovených cílů, tak se i sen může stát skutečností.

Na co byste se chtěl jako krajský zastupitel zaměřit?

Jak už jsem řekl, chtěl bych přispět ke změně politické kultury tak, aby se politika stala skutečnou službou veřejnosti namísto prostředku k získávání osobního prospěchu. Chci nastavit jasná pravidla, zprůhlednit a zefektivnit nakládání s veřejnými prostředky, zatočit s korupcí a využít takto ušetřené peníze na zlepšení životních podmínek občanů našeho kraje. Mým cílem je nastartovat rozvoj našeho regionu tak, abychom společně zlepšili jeho vnímání v očích široké veřejnosti a aby na něj mohli být všichni občané hrdí.

Čím chcete zaujmout voliče?

Nemohu nabídnout 20 let zkušeností v politice jako většina mých politických konkurentů. A nechci slibovat zázračná řešení tam, kde rychlá a jednoduchá cesta nevede. Celý život jsem pracoval v soukromém sektoru, který má jasná pravidla a kde musíte velice tvrdě pracovat, abyste uspěli. Část života jsem s rodinou strávil v zahraničí a získané zkušenosti mne obohatily nejen po pracovní, ale i kulturní a sociální stránce. Řídil jsem organizace, které jsou svým rozpočtem i geograficky mnohonásobně větší než náš kraj. Mohu tedy svým spoluobčanům nabídnout tvrdou práci a využití těchto svých pracovních i životních zkušeností při řešení problémů, které občany i náš kraj trápí.

Vaším původním oborem je ekonomie. Chtěl byste se této oblasti v případě zvolení věnovat i v rámci kraje?

Je přirozené, že nejvíce nápomocný mohu být v oblastech, kterým dobře rozumím. Kromě ekonomie mám zkušenosti hlavně s řízením velkých firem. Pro kandidáta na hejtmana to považuji za velice důležité, jelikož kraj s jeho úřadem, mnoha příspěvkovými organizacemi a krajem zřízenými společnostmi je skutečně obrovskou organizací. Měl by ho tedy řídit někdo, kdo k tomu má dostatečné předpoklady.

Z vašeho pohledu tři největší průšvihy Ústeckého kraje za poslední čtyři roky…

Většina zúčastněných popisuje současné fungování vedení kraje slovy „kdo nic nedělá, nic nezkazí“, a musím s nimi plně souhlasit. Sice už nejsme svědky takového množství kauz jako v minulosti, ale radní se zabývají převážně drobnostmi a řešení zásadních problémů se vyhýbají. Ve srovnání s ostatními regiony se tak náš kraj propadá stále hlouběji. Statistiky o tomto mluví jednoznačně. Ústecký kraj je bezkonkurenčně nejhorší ze všech krajů z celé ČR v čerpání EU fondů na obyvatele, rozvoj našeho regionu je tak nejpomalejší ze všech. HDP na obyvatele klesl za posledních 5 let z 82 % na 76 % průměru celé ČR, region tedy oproti ostatním stále více chudne. Z kraje odteklo 10 % zahraničního kapitálu, zatímco za celou ČR se o 8 % zvýšil, není tedy divu, že máme v Ústeckém kraji nejvyšší nezaměstnanost. Počet vysokoškolsky vzdělaných obyvatel se snížil o 7 %, zatímco celkový počet obyvatel se snížil pouze nepatrně, z kraje tedy utíká inteligence a v rámci obchodu s chudobou sem přicházejí lidé závislí na sociálních dávkách. Toto je trend, který musíme co nejrychleji zásadně změnit.

A naopak tři největší úspěchy?

Loňský historický titul mistrů extraligy ledního hokeje pro HC Litvínov. Záchrana činoherního klubu a divadla Hraničář v Ústí nad Labem díky podpoře veřejnosti. Odklizení sesuvu půdy na D8 a dokončení dálnice, která ukončí dopravní kolaps v okolních obcích. Kéž by byla dálnice D7 na Louny a Chomutov dokončena mnohem rychleji.

Co na vaši kandidaturu říká rodina a přátelé?

Přátelé mě jednoznačně podporují, jelikož mě znají a vědí, že dané sliby plním. Dospělé děti žijí a získávají zkušenosti v Londýně a Dubaji, takže mi na dálku mohou jenom fandit. A manželka s dvěma malými dětmi mi sice poskytují veškerou potřebnou podporu, ale v skrytu duše si asi přejí, abych mohl věnovat více času jim osobně, namísto práce pro veřejnost.

Čemu se nejraději věnujete ve volném čase?

Rodina, cestování a sport.

Jaká je vaše původní profese?

Původně jsem vystudoval ekonomiku a informační technologie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Ještě za studií jsem začal pracovat jako programátor, následně jsem řídil projekty zavádění informačních systémů, ale postupně jsem se přesunul do oblasti financí. Nakonec jsem se jako finanční a poté generální ředitel začal věnovat řízení firem.

Co pro vás znamená být lídrem (jedničkou) krajské kandidátky?

Především obrovskou zodpovědnost. A to nejen za tým lidí, který vedu, ale hlavně za výsledky naší práce, abychom naše voliče i další občany nezklamali.

Čekáte vyhrocenou, nebo naopak klidnou kampaň?

Zkušenosti z poslední doby ukazují, že klidná kampaň je bohužel asi utopií. My se chceme prezentovat primárně tím, co hnutí ANO dosáhlo na celostátní i komunální úrovni a naším volebním programem, který jsme připravili nejen pro celý kraj, ale i pro jednotlivé okresy. Jako nováček na krajské scéně chceme přinést změny, které nejsou tradiční politické strany ani regionální uskupení po několika volebních obdobích již samy schopny realizovat.

Jakou roli by měl hrát Ústecký kraj v rámci republiky?

Jak jsem již dříve demonstroval na dostupných statistikách, nejvyšší nezaměstnanost, největší počet sociálně vyloučených lokalit, bezkonkurenčně nejhorší čerpání EU fondů na obyvatele, výrazně klesající HDP na obyvatele vůči průměru celé ČR, přesun zahraničního kapitálu z kraje do jiných regionů ČR, odchody vysokoškolsky vzdělaných obyvatel nahrazovaných příchodem lidí závislých na sociálních dávkách jsou trendy, které musíme co nejrychleji zásadně změnit. Politická reprezentace Ústeckého kraje tedy musí jednat mnohem intenzivněji a sebevědoměji s vládou a dalšími institucemi státní správy a samosprávy, aby od nich získala minimálně stejnou podporu, jaké se dostává např. severní Moravě. Jedině tak se náš region odrazí ode dna a začne stoupat vzhůru. Mým snem je, aby se z malé pohasínající hvězdičky stala zářící kometa, která se pro všechny ostatní stane dobrým příkladem k následování.

Jak byste hodnotil komunikaci s krajem?

Nebudu hovořit o tom, jaká je, ale jaká by měla být. Provoz všech úřadů je financován z daní placených občany a firmami. Krajský úřad by se tedy k nim měl chovat jako ke svým zákazníkům, tzn. být otevřený, vstřícný a nápomocný. Zkrátka měl by tu být pro občany, a nikoli naopak.

Kukátko do soukromí:

Co právě čtete?

V poslední době mi bohužel zbývá čas pouze na čtení různých statistik, analýz, strategií a plánů týkajících se našeho kraje. Soukromý život musel jít před volbami částečně stranou a tu trochu volného času, která zbývá, se snažím věnovat hlavně svým dětem.

Jaká je dovolená vašich snů?

V mládí jsem rád cestoval za poznáním a dobrodružstvím. V poslední době však dávám přednost pohodě v kruhu rodiny a přátel spojenou s lehčím sportováním.

Ve které době z minulosti byste chtěl žít?

Se současností jsem docela spokojený, v tomto ohledu nemám žádné sny či přání.

Vaše oblíbené jídlo?

Tradiční česká kuchyně, svíčková s knedlíkem, obalovaný řízek s bramborovým salátem, ap.

Umíte vařit?

Moje manželka je skvělá kuchařka, takže jsem nikdy necítil potřebu proniknout do tajů kulinářského umění.

Váš oblíbený film?

Dávám přednost českým filmům z konce 20. století, s nimiž jsem generačně vyrůstal. Asi nejlepším příkladem je série filmů o básnících, kteří postupně v jednotlivých dílech stárli společně se mnou.

Váš oblíbený herec/herečka?

Určitě jich je více, ale jako první mě napadl Rudolf Hrušínský nejstarší. Budiž mu země lehká.

Koho byste pozval na večeři?

V Africe jsem poznal skutečnou bídu, takže jsem se o jídlo dělil i s potřebnými kolem sebe. Takovíto lidé by si tedy asi nejvíce zasloužili moje pozvání na večeři.

Máte politický vzor?

Vzor, k němuž bych vzhlížel a jemuž bych se chtěl vyrovnat, určitě nemám. Nesmírně si však vážím např. Margaret Thatcherové za to, že měla jasnou vizi a dokázala prosazovat správné věci bez ohledu na to, zda jí tato činnost přinášela politické body, či nikoli. Dokázala tak Velkou Británii vytáhnout z hluboké krize zpět na výsluní.

Kdo by měl v Americe vyhrát volby a proč?

Nejsem přesvědčený, že by výsledek voleb v USA nějak významně ovlivnil naše životy v srdci Evropy. Volby jsou tam jedna velká šou a praktické kroky obou dvou kandidátů po volbách se mohou výrazně lišit od jejich předvolební rétoriky.

Osobní volební motto kandidáta:

„Vytvořme společněkraj, na nějž mohou být všichni jeho občané hrdí.“

Přeskočit na menu