Ústecký
kraj

Přeskočit na obsah



Vyrazili jsme za vámi do Ústí nad Labem

V úterý jsme se s vámi povídali na Mostecku a Ústecku. V Mostě jsme navštívili Střední školu diplomacie a veřejné správy. Studentům naši kandidáti Pavel Telička a Milan Zavada líčili, jak začala jejich kariéra, jak se jim vedlo při studiu v zahraničí a proč je důležité mít odvahu na sobě pracovat. Ředitelka Ing. Vladimíra Ilievová dodala, že každý z nás by měl mít při zaměstnání hodnoty, které skrze práci naplňuje.

Studenty mimo Eura a podmínek pro jeho zavedení zajímalo také to, jakého politika si pan Telička nejvíc váží. „Mám trochu problém se současnými evropskými politiky, potože v posledních letech ztrácejí vize, nedokáží zformulovat strategii nebo nemají odvahu je prosadit. Ze současných politiků, ať už v EU nebo ČR, mám pocit, že se řídí peoplemetry. Kdybych přece jen měl vybrat i z těch, kteří už dnes v politice nepůsobí, pak by to byl Jacques Delors, bývalý předseda Evropské komise. Názorově je trochu jinde než já, ale i tak to je silná názorová persona. Celý život odmítal kandidovat na prezidenta. Když přišel do sálu, ostatní politici a prezidenti zemí se za ním hnali, aby si s ním mohli promluvit. Ti dnešní předsedové často ani nevzbudí povšimnutí.“

Nezapomínáme ani na generaci z druhé strany věkového spektra. V Domově pro seniory Dobětice jsme si s ředitelkou Ing. Ivanou Holinkovou povídali o potřebách podobných zařízení – získávání certifikací pro péči o důchodce s Alzheimerovou chorobou, množství pečovatelů i fluktuaci zaměstnanců. Především ale o nutnosti domovů. V současnosti připadá na jednoho člověka v produktivním věku téměř dva a půl osoby v důchodu. Prognózy ale odhadují, že poměr bude růst až na tři osoby v důchodovém věku. „Některé posudkové komise nechápou, že by i člověk bydlící v domově měl ještě dostávat nějaký příspěvek,“ odhaluje palčivé téma paní ředitelka.

Při rozhovoru se samotnými důchodci (v Doběšicích bydlí 134 lidí) vládla pozitivní a nadějná nálada. „Přeju vám hodně štěstí. Já bych jen chtěla, abyste to pevně vzali do ruky a opravdu zavřeli tydlety, co to tady rozkradli,“ usmívá se starší paní.

Hlavním bodem programu je naše oblíbené setkání s občany. Do Hotelu Clarion v Ústí nad Labem se s námi přišlo pobavit přes 300 lidí.

Mostecko a Ústecko je region, ve kterém se koncentruje množství průmyslu, ale i zemědělství. Během Klausovy vlády se však razila teorie nepotřeby domácí produkce. Snížení množství skotu, slepic i ploch na pěstování chmele na třetinu je tu stále aktuální problém. Telička představil svoji vizi pro úpravu legislativy tak, aby v těžkých dobách, kdy nemají zemědělci kupní sílu, nebylo pro zahraniční subjekty možné nakoupit jejich půdu. Současně zmínil, že některé členské státy mají dodatečné národní dotace, právě třeba na výrobu chmele. Hnutí ANO plánuje v Evropském parlamentu předložit návrh na zmapování těchto dotací.

Padaly otázky na infrastrukturu i potřebné šetření ve státních výdajích. Andrej Babiš reagoval svým věcným stylem, který vyvolal spontánní potlesk. „Rezort dopravy, to je absolutní rozpad. Řebíček, Bárta a další ho úplně rozložili, každý si nakoupil pozemky a pak spekulovali a vydírali... je to pro nás určitě priorita, děláme maximum, já hledal ministra dopravy celé Vánoce. Ale když to šlo 24 let někam, tak se teď zázrak nestane. Já jsem teď ušetřil státu 500 milionů. A mě kritizují, že jsem se nikoho nezeptal! No tak se omlouvám, že jsem si trochu zajednal,“ a v závěru dodává: „To není moje kasa, to je naše kasa!“

FOTOGALERIE ZDE

Přeskočit na menu