Ústecký
kraj

Přeskočit na obsah



Excelentní Technický klub se má v Žatci otevřít už za rok

Přírodovědné centrum s unikátním Vědou na kouli a digitáriem má už příští rok nabízet Žatec místním školám, veřejnosti, ale i dětem ze širokého okolí. Půjde o součást krajského projektu Technických klubů.

Žatec díky krajskému projektu získá špičkové technické vybavení, které má nejen prakticky podporovat školní výuku, ale také děti směrovat k technickým oborům. Jejich absolventů je nedostatek už nyní a v budoucnu budou potřeba čím dál víc. „Přáli bychom si, aby vše začalo fungovat v lednu příštího roku pro školy i širokou veřejnost,“ slíbil brzké otevření žateckého Přírodovědného centra městský radní a propagátor myšlenky Pavel Pintr.

„Stálo nás to spoustu času a energie, ale dnes už s úlevou víme, že se to vyplatilo,“ doplnil místostarosta města Žatce Radim Laibl.

Technický klub v Žatci bude zaměřen na Přírodovědné centrum se dvěma hlavními částmi zaměřenými na přírodu, na vědu, na techniku. Jednu část centra vytvoří Věda na kouli, druhou pak Digitárium.

„Věda na kouli, to je zařízení, které vytváří sférickou projekci. Představte si kouli v prostoru, není ani vidět, že je zavěšená ke stropu. Kolem budou čtyři sférické projektory, které na kouli promítají sférický, tedy zakřivený obraz. Když se zhasne, vznikne holografická projekce. Na ni lze promítat povrchy planet nebo to, co se děje na Zemi – počasí, vznik hurikánů, jak se formovala Země… Umožní to velkou škálu využití, na zeměpis, geologii, astronomii. Digitárium je digitální planetárium rozšířené o další obory, jako je matematika, fyzika, dá se pustit tělo člověka. Má to neomezené možnosti, co promítat. Lze vzdělávat děti od mateřských škol formou pohádek přes základní školy, kde už třeba probírají vesmír, až po střední školy.“ Vysvětlit Pavel Pintr, vystudovaný fyzik.

 „Tato myšlenka ve mně zrála dlouho. Když se člověk podívá na ostatní kraje, většina z nich má velké vzdělávací zařízení, kam mohou chodit studenti i rodiny s dětmi. V Ústeckém kraji ale nic takového není. V tomto je trochu zanedbaný, větší vzdělávací zařízení tady chybí. Proto jsme se s místostarostou Radimem Laiblem rohodli, že to pokusíme změnit. A povedlo se. Bude to taková plzeňská Techmania nebo liberecká iQLandia v menším provedení.“ doplnil Pavel Pintr, zaměstnanec Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd České republiky.

„Centrum vznikne v uvolněných prostorech historické budovy střední zemědělské školy. Celkové maximální náklady jsou vyčíslené na 14,5 milionu korun. Z toho by měla přijít prostřednictvím Ústeckého kraje dotace ve výši 95 procent od ministerstva školství v rámci projektu s názvem Podpora polytechnického vzdělávání a gramotnosti v Ústeckém kraji. Pět procent bude spoluúčast města. Tyto peníze žatečtí zastupitelé uvolnili na své schůzi počátkem března“, sdělil žatecký patriot a místostarosta Radim Laibl.

 „Žatec vždycky byl, je a bude spojen s chmelem a pivem. My však chceme lidem ukázat, že Žatec se může dostat do podvědomí lidí i jinými zajímavostmi,“ připomněl Radim Laibl. „Do budoucna chystáme také úzkou spolupráci s Inovačním centrem Ústeckého kaje a Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem,“ doplnil Pavel Pintr

RNDr. Pavel Pintr, Ph.D (na snímku vlevo) s místostarostou Ing. Radimem Laiblem nad projektem Přírodovědného centra v Žatci            

Přeskočit na menu