Praha

Přeskočit na obsahJsme hnutí ANO. Nelžeme, nekrademe a pracujeme pro vás

Nechtěli jsme se smířit s tím, že naše děti budou žít v zemi, v jaké jsme žili my. V zemi rozkradené a zkorumpované.

Vzbouřili jsme se. A přišli jsme do politiky konečně zavést princip řádného hospodáře a k němu vedeme i všechny, kteří se s námi na správě naší země chtějí podílet a pomáhat nám. Máme za sebou výsledky, kterých nikdo před námi nedosáhl. Hlavně ve výběru daní a v boji proti korupci. A nasloucháme lidem. I to z nás udělalo hlavní politickou sílu v zemi.

Nejsme tradiční politická strana. Máme mnohem víc, než program na jedno volební období. Máme totiž vizi, kam chceme Českou republiku posunout a každé volební období chápeme jako další krok, kterým ji naplňujeme. Jde o první politickou vizi této země od doby, kdy Jan Antonín Baťa napsal Budujme stát pro 40 milionů lidí. To bylo v roce 1937. Od té doby nikdo další žádnou vizi této země nedefinoval. Až Andrej Babiš v knížce O čem sním, když náhodou spím. Už ji četlo víc než 300 000 lidí.

Ušli jsme za těch pár let dlouhou cestu. Na jejím začátku stálo rozhodnutí jednoho člověka. A jemu dáme na chvilku slovo. Takhle v úvodu své knížky popisuje, kdy se zrodilo hnutí ANO.

Dámy a pánové, Andrej Babiš:

Proč jsem to udělal

Na ten zářijový večer roku 2011 si pamatuju, jako by to bylo včera. Bylo chvíli před půlnocí. Dorazil jsem domů, rodina už spala, přivítali mě psi, jinak bylo doma úplné ticho, tak jsem si v kuchyni otevřel pivo a dal pár slaných tyček a pustil si na chvilku televizi, než půjdu spát.
Zrovna dávali rozhovor s Václavem Klausem.

Viděli jste nějaký? Všechny jsou stejné. Stejné fráze, stejné vytáčky, stejné obří ego. Pak se debata stočila ke korupci. Klaus mluvil o tom,
že míra korupce v České republice se ničím nevymyká Francii. Prosím?! No, když to řekl, tak jsem se nejdřív od srdce zasmál. Hned mě napadlo, co Dalík a Topolánek? Co Řebíček? Co Roman z ČEZu? Kmotr Janoušek? Kalousek a Háva? Sobotkův stín Pokorný? Divoké privatizace z 90. let a následné tunelování? Pandury, karlovarská losovačka, justiční mafie...

Jak mi v hlavě naskakovala další a další jména a další a další kauzy, pobavení vystřídalo znechucení – a pak se dostavila zlost. Fakt velká zlost. To opravdu myslí Klaus vážně, že v Česku je stejná míra korupce jako jinde na Západě?! No to snad není možné. Nesmysl! Radši jsem vypnul televizi a šel spát. Třeba mě to naštvání přejde.

Ale nepustilo mě. A nepustilo mě ani další den. A ani o týden později.

A tehdy jsem si řekl, že ho aspoň přetavím v něco užitečného, protože už je načase s tou situací v zemi něco udělat. Založil jsem hnutí ANO.”

Proti kmotrům

V roce 2011 jsme měli nulové zkušenosti s politikou. Ale velice rychle jsme získali obrovskou, nečekanou podporu lidí. Všichni čekali na změnu. Čekali, že teď už se to podaří. Že někdo ten nesnesitelný spletenec korupce, klientelismu a zneužívání státních firem konečně porazí. Spletenec, který přiškrcuje celý národ. Atmosféra těch dní je nejlíp cítit v rozhovoru Andreje Babiše v Show Jana Krause

“Čeho se bojíte?” zeptal se ho tehdy v roce 2011 Jan Kraus. “No, bojím se, že mě ti kmotři zastřelí, například. Protože jsem jako první tady řekl to, co říkají všichni. Tady je nějaká skupinka, která nemá míru. No a ti jedou v miliardách. Spočítal jsem, že tady v Česku jsme od revoluce prošustrovali řádově dva tisíce miliard. Takže kdyby to tu fungovalo, mohli jsme mít pět set na účtě, mohli jsme postavit ty dálnice a mohli jsme mít super školy a super učitele.”

V roce 2013 vypukly předčasné volby. Chtěli jsme v kampani vyjádřit to, co nás všechny štve. To, co cítila spousta lidí zklamaných tradičními politiky. A přišli jsme na to: “Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla.” A k tomu jsme přidali náš největší cíl: “Aby tu chtěly žít naše děti.”

A vy jste to cítili stejně. Ve volbách jsme získali neuvěřitelných 18,65 procent. Z outsidera se stala druhá nejsilnější vládní strana. A už tehdy začali kmotři panikařit. Rozjeli očerňující kampaň snad za desítky milionů. My jsme se nedali. Andrej Babiš se v nové vládě stal vícepremiérem a ministrem financí. Vzali jsme si na starost i ministerstvo spravedlnosti, dopravy, obrany, životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj.

Makáme a jsme úspěšní

O rok později jsme šli do evropských voleb, protože chceme, aby měly v Evropě šanci i naše děti. A z téhle myšlenky se stal náš další volební slogan. Vyhráli jsme se ziskem 16,13 procent a získali jsme čtyři europoslance. Ještě v tomto roce jsme v komunálních volbách získali devět míst primátorů v největších městech této země, a tisíce zastupitelských mandátů.

V roce 2016 přišly krajské volby. To už jsme vám nepotřebovali z billboardů říkat, jaké máme ideály. Znali jste je. Tohle už byl čas konkrétní práce. Takže jsme vám prostě řekli, na čem makáme: dálnice, obchvaty, silnice, bezpečnější Česko. Krajské volby jsme vyhráli. Drtivě, s 21,05 procenty, zvítězili jsme v devíti ze třinácti krajů.

Víc než volební výsledky za nás ale promluvila naše práce. Jako první v novodobých dějinách jsme snížili státní dluh a to dokonce o 70 miliard korun, vybrali jsme o stovky miliard na daních víc, než naši předchůdci a udělali přebytek státního rozpočtu 61,8 miliard - a to je další rekord v dějinách tohoto státu. Kromě našich ministrů se činí i primátoři a starostové v Ostravě, Brně, Příbrami a dalších městech. Na Facebooku pravidelně reportujeme, jak makáme pro lidi v České republice.

Do čela země

Na jaře 2017 ukázaly volební průzkumy, že se ANO v preferencích přehouplo přes 30 procent. Tradiční politické strany, a také mafiánské struktury na ně napojené, spustily v naprosté panice další, ještě masivnější očerňující kampaň, než jakou jsme zažili ve volebním roce 2013. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka naprosto nepochopitelně odvolal Andreje Babiše z funkce ministra financí, ačkoli to byl právě on, který dosáhl do té doby nevídaných výsledků.

Bylo ale pozdě. Příliš pozdě na to se nás zbavit.

O osudu našeho hnutí nerozhodli politici, ale lidi. A bylo jich milion a půl. V říjnu 2017 přišly parlamentní volby a my vám na billboardech řekli to hlavní. To, co bylo v tu chvíli jediné podstatné: “Nenecháme se zastavit”. Vyhráli jsme ve všech krajích i v hlavním městě. Prostě, všude. Konečný výsledek 29,64 procent znamenal, že jsem zvítězili se skoro trojnásobným náskokem před ostatními stranami. Proto makáme s takovým nasazením. Cítíme vaši důvěru. A nikdy ji nezklameme.

Dál vám budeme naslouchat, dál budeme jezdit do všech regionů a povídat si s vámi. A budeme moc rádi, když nám i vy napíšete na náš Facebook, anebo na Facebook nebo Twitter Andreje Babiše. Váš názor je pro nás důležitý, protože jste to vy, pro koho makáme.

Knížku Andreje Babiše “O čem sním, když náhodou spím: Vize 2035 pro Českou republiku, pro naše děti” si můžete stáhnout z Uložto jako PDF k vytištění, nebo ve formátu EPUB pro chytré telefony a tablety. Taky si ji můžete stáhnout z iTunes pro Mac, iPhone a iPad.

Knížku si můžete i poslechnout. Namluvil ji pro nás pan Zdeněk Mahdal. Audioknížka je skvělý společník do auta, do křesla s šálkem v ruce nebo do postele před spaním.

Přeskočit na menu