Praha

Přeskočit na obsah



„Až já budu na ministerstvu a já tam budu“ aneb digitální transformace v pirátské praxi

Před několika lety nás Ivan Bartoš jako tehdejší člen opozice kritizoval, že na digitalizaci měla vláda Andreje Babiše „pouze“ digitálního zmocněnce. Podle něj musí mít oblast digitalizace zastoupení ve vládě, aby digitalizace měla větší váhu.

 

Dnes jistě všichni vnímáme, že dvojrole pana Bartoše jako ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra současné vlády pro digitalizaci se ukázala být až přespříliš ambiciózní. Nemá čas ani na jedno a na současném vývoji digitalizace je to jasně vidět. Za skoro rok a půl jeho působení se totiž stalo pouze to, že za několik stovek miliónů korun založil dle mého názoru naprosto zbytečnou Digitální a informační agenturu. Jiné řešení se nabízelo, dokonce bylo panu vicepremiérovi nabízeno. Všechno marné. Všechny agendy, které byly přesunuty z ministerstva vnitra na DIA, se například mohly sloučit pod Správu základních registrů. Jako velmi důležité považuji nesmyslné oddělení těchto agend od agendy veřejné správy, která je nedělitelným propojením, bez něhož digitalizace nemůže fungovat.

Digitalizace není pouze o nových aplikacích a nových webech, ale je úzce spojena též s legislativou a metodikou, což je velmi důležité pro implementaci digitální transformace do zákonů a procesů veřejné správy. Jak už bylo zmíněno, DIA stála stovky milionů korun a další stovky stát vynaloží na její provoz. Pan vicepremiér zdůrazňoval, že financování půjde částečně z Národního plánu obnovy, který ale zatím nikdo z nepochopitelných důvodů skoro nečerpá. Kde chce pan vicepremiér vzít finance na kompetenční centra? Na ty takzvané odborníky z oboru? To nikdo neví. Nezměnilo se zkrátka nic. Stalo se pouze to, že došlo k přesunu několika lidí z ministerstva vnitra, těch několik desítek lidí, které pan vicepremiér kritizoval celé minulé volební období. A navíc někteří schopní odešli úplně.

Jistě jste zaznamenali, že vláda dala zelenou takzvané e-dokladovce neboli občance v mobilu. Není mi vůbec jasné, proč budeme opět za několik desítek milionů vytvářet v této době naprosto zbytečnou věc. Také mi není jasné, proč kdokoli vymýšlí něco, co bylo nabídnuto už před několika lety Státní tiskárnou cenin, která má tento projekt již v pilotním provozu a byla ho ochotná nabídnout. I tehdy toto Piráti kritizovali a dnes přichází s osvětou.

Dále tu máme Českou bankovní asociaci, se kterou jsme minulé volební období prosadili Bankovní identitu, ta nabízí také řešení, které by bylo také možné použít a ušetřilo by se nemálo peněz. Vše by bylo rychlejší a podstatně levnější. Pan vicepremiér se přesto rozhodl, že toto bude dělat DIA, ta na to nicméně v současné době nemá kapacity. Vrcholem všeho je fakt, že za necelé dva roky má přijít stejně řešení z EU v podobě takzvané e-Wallet, tudíž za mě česká verze je zbytečnou investicí v řádech desítek milionů korun, která nebude fungovat v rámci jiného státu EU. Vše mohlo přitom jít levněji, rychleji a efektivněji.

Poslední věcí, o které se musím zmínit, je rušení nebo jakékoliv utlumení rodných čísel. Přijde mi naprosto neuvěřitelná celá diskuse, a to v této době, protože by to mezi občany vzbudilo další zmatky, strach a chaos. Nemluvě o desítkách miliard, které by to stálo, a nepřipravenosti celé státní správy na takovouto zásadní změnu, která by ovlivnila každého člověka v této zemi. Prostě říkáme jasné NE.

Jaké priority bych panu vicepremiérovi poradil? Samozřejmě je to naplňování zákona o právu občana na digitální služby, dále digitalizace stavebního řízení, kdy byl tento projekt plně připraven k soutěžení, a byl panem vicepremiérem změněn tak, že není realizovatelný. Znamená to opět jen zbrzdění digitalizace stavebního řízení, a vůbec digitalizace jako celku. Ztratili jsme rok a půl a obávám se, že jsme výrazně v oblasti digitalizace veřejné správy zpomalili. Smutné.

 

Robert Králíček, poslanec PSP ČR

 

Přeskočit na menu