Praha

Přeskočit na obsah



Nové výbory nejsou žádný úlet - Patrik Nacher

Místopředseda klubu pražských zastupitelů ANO

Na magistrátu se obnovila koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Proč by najednou mělo fungovat něco, co se půl roku nedařilo?
Určitě nemohu nikomu zaručit a sdělit Pražanům, že nebudou žádné problémy. Prostě se to zaručit nedá, kdo to tvrdí, prostě lže. A vůči všem škarohlídům bych podtrhnul, že se hnutí ANO podařilo sestavit koalici.
Po půl roku to trvalo z evidentních důvodů. Jednání běžela několikra směry, projekt TOP 09 musel doputovat až do nezdárného konce. Když se dospělo ke staronovému služení koalice, jednalo se docela tvrdě o programových věcech. Důkazem budiž daň z nemovististí, ANO neustoupilo a jednání se protáhlo o měsíc. Výsledný kompromis je velmi citlivý, diplomacie byla náročná. Neznamená to garanci řešení navždy, jinými slovy do voleb. Podařilo se ale koalici sestavit, a to by opozice měla vzít v potaz.


Opozice kritizovala zejména vznik tří nových placených funkcí šéfů výborů, které obsadilo ANO. Bylo to opravdu nutné?
Opravil bych ty počty. Vznikly tři nové výbory, u ANO, jde ale o dva placené, nikoli tři. Pokud si vzpomínám, v minulosti či předminulém období byl počet výborů také 15 či 16. Současný stav odpovídá tedy tomu, co tu historicky bylo. Není to žádný úlet. Výbory reagovaly na priority jednotlivých klubů. Témata mohou prezentovat šéfové výborů, jako to dělám já, a budu to ještě razantněji dělat ve vzdělávání a školství. Cílem není mít placené místo, ale získat pouvoir prezentovat dané téma v neexekutivní pozici. Kritika opozice je logická. Nemohu chtít, aby nás chválila, ale počet výborů není nic mimořádného.


Zaznělo, že jen 4 ze 17 zastupitelů ANO nemá od města přímý příjem díky funkci. Není to příliš nízké číslo?
Je to jinak. Máme pět radních a čtyři uvolněné zastupitele. Celkem je nás v klubu 17, takže příjem nemá 8 členů. A to, že zastupitelé i jiní zástupci sedí v orgánech společností, je prostě normální, bylo to vždy a všude. Třeba dnes jsou v dozorčí radě dopravního podniku čtyři zsátupci ANO, v roce 2008 šlo o sedm politiků, a to dokonce v přestavenstu. Myslím, že kritika je normální reakce opozice na moment koaliční dohody. Reakce může být více či méně demagogická. Nejefektivnější je říkat, že někdo z dohody má peníze, fuknce. Odmítám, že by koalice na tom pricipu stál. Kdyby to tak totiž bylo, vznikla by koalice za 14 dnů, funguje to přece nejrychleji. Jde ale o vize, směřování, a dokonce o slovíčka. Mám z vyjednávání pět různých verzí programu, které se liší v drobnostech.


Pozná běžný Pražan, že je městská rada kompletní a nerozhoduje jen sedmičelnné torzo? Projeví se to v životě města?
Dlouhodobě ano. Dopředu se pohnou věci, které nebylo v silách toho torza rady řešit. V blízkém čase to v životě Pražan nepozná, stejně jako by nepoznal, kdyby se změnila vláda. Věci jdou samospádem, mají setrvačnost. Doufám, že se změní atmosféra. Že přijdeme s vizemi, jak řídit městské firmy, a dosáhneme úspor a větší efektivity. Ve školství musíme řešit slučování škol, rozšiřování kapacity základních škol, čerpání peněz z evropských fondů.
Když je městská rada kompletní, může věnovat energii dlouhodobým projektům, konceptům. Bude mít čas na koncepční řešení, rozvíjení projektů, například Smart Cities, které primátorka Adriana Krnáčová představila v úterý.
Zdroj: Právo, Praha Střední Čechy
.

Přeskočit na menu