Pardubický
kraj

Přeskočit na obsah



Andrej Babiš přijel do Chrudimi podpořit svoje krajské kandidáty a pranýřovat sociální demokracii

Takřka v utajení se konal ve čtvrtek odpoledne na Resselově náměstí předvolební mítink politického hnutí ANO 2011 i s jeho hlavním protagonistou Andrejem Babišem, který přijel krátce před půl pátou odpoledne. I přesto sem dorazila asi stovka lidí, která lídra obstoupila a živě se zajímala o politické dění v zemi z jeho pohledu. Babiš se přitom cítil jako ryba ve vodě, nikoho neodmítl, každému, kdo o to požádal, se podepsal a s každým se dal ochotně do řeči nebo vyfotil. Celkově panovala na mítinku optimistická nálada. A přestože šlo o předvolební mítink do blížících se krajských voleb, největší pozornost na sebe poutal právě Andrej Babiš, který hned na úvod prohlásil, že by kraje nejraději zrušil, protože jsou podle něj mezičlánkem, který živí zbytečně velký úřednický aparát a otevírá mu prostor pro další korupci. Zároveň ale dodal, že se bude ANO 2011 snažit v krajských volbách uspět a naplnit předvolební prognózy, které toto hnutí favorizují na vítězství hned v devíti krajích. Nezapomněl také podotknout, že se ministerstvu financí podařilo pod jeho vedením dodat krajům největší objem financí v celé jejich historii.

Velký potenciál, ale špatné vedení

„A proč jsem se dal na politiku? Nikdy jsem ji dělat nechtěl. Jednou jsem se ale díval v televizi na Václava Klause, který prohlásil, že u nás neexistuje korupce, a to mne doslova nadzvedlo. Už za pár dní jsme proto s přáteli založili hnutí a šli do toho. Tahle země má výhodu v tom, že má nesmírně šikovné a talentované lidi a za první republiky hrála vždy první ligu ve světě. Na druhé straně trpí ale neschopným vedením, které zejména po sametové revoluci nedokázalo tento potenciál využít, nerozjelo se do světa a nepřevzalo odsud nejúspěšnější modely pro fungování našeho státu. Mám tím například na mysli vyspělý sociální systém ve Skandinávii, zdravotnictví v Holandsku nebo imigrační zákony v Rakousku. Také většinový systém, jako je v USA nebo ve Velké Británii, který k nám chtěl přivézt už Václav Havel, by nás zbavil koalic a věčného dohadování a podrazů ve vládě. Proto vznikají nejrůznější vyšetřovací komise, výbory, podvýbory a nikam to nevede. Takhle by republiku spravovala vždy jen vláda jedné strany a pokud by neuspěla, zvolili by si občané za další čtyři roky prostě jinou. Tohle všechno naši zemi brzdí v úspěšném rozvoji,“ vyjmenoval Babiš některé důvody, pro které se rozhodl vstoupit do politiky.

Pokus ovládnout trh s vodou na Chrudimsku?

Za daleko nejvážnější považuje ministr financí skutečnost, že Česká republika rozprodala za směšné částky takřka všechny strategické suroviny a firmy. „Zbavili jsme se tímto způsobem například uhlí, doslova za cenu jednoho motoru jsme prodali Korejcům leteckou společnost ČSA a nechali si v podstatě už jen ČEZ, který neuváženě investoval v Bulharsku, zatímco mohl za tyto vyhozené peníze dostavět pro naši potřebu Dukovany. A v neposlední řadě se velmi neuváženě zbavujeme vody, která bude už za pár let mnohem dražší než nafta. A týká se to nejen státu, ale i měst a obcí,“ pronesl za souhlasného potlesku Andrej Babiš. Někteří z přítomných poukázali v této souvislosti na nedávné personální změny ve společnosti VaK Chrudim a údajnou snahu Vodárenské společnosti Chrudim, kterou řídí zahraniční kapitál, ovládnout VaK a získat tak úplnou kontrolu nad vodou na Chrudimsku. „To byl také jeden z důvodů, proč jsme chtěli zavést poplatek z vody, který neměli platit lidé, ale právě tyto zahraniční firmy, aby naše země měla také nějaký užitek z tohoto zisku. Jenže nás na poslední chvíli podrazila ČSSD, která je dnes stejně prokorupční stranou jako ODS,“argumentoval první místopředseda vlády.

Prokorupční strany a političtí dinosauři

U tohoto tématu se Andrej Babiš chvíli pozastavil. „Skutečně je tomu tak. ČSSD se v současnosti paktuje s Kalouskovou TOP 09 a snaží se mě odstavit od politiky přijetím zákona, který mi má znemožnit řízení mých firem. Jenže já říkám, že politiku nemají dělat lidi, kteří si přišli pomocí politiky vydělat. A takových je dnes bohužel většina. Proto je tak rozsáhlá korupce. Neříkám, že mezi všemi. Například v ČSSD si vážím poslanců Marie Benešové, Jeronýma Tejce či bývalého ministra vnitra Františka Bublana, kteří se spolu s námi nebáli ohradit proti likvidaci Roberta Šlachty, který jako jediný vysoký policista v této zemi nehlásil svým nadřízeným, co právě vyšetřuje. A přesně toho se ČSSD, ODS a Kalouskova TOP 09 obávaly. To, že je dnes ustanovena vyšetřovací komise, je jen fraška pro veřejnost. Proto si stojím za tím, že politiku by měli dělat lidé, kteří v životě už něco dokázali. Třeba jako Jan Antonín Baťa. Jeho kniha ´O budování státu pro čtyřicet milionů´ by se měla stát povinnou četbou pro všechny politiky, aby pochopili skutečné životní hodnoty. Proto se také snažím přemluvit k účasti v politice některé další úspěšné podnikatele. Avšak panu Sobotkovi a všem jeho přisluhovačům se je úspěšně daří odradit právě pomocí zákonů, aby nikdo nenarušoval jejich teritorium. I kvůli tomu máme dnes tolik politiků v poslaneckých lavicích, kteří tam sedí dvacet a více let – Benda, Němcová, Kalousek, Zaorálek nebo Sobotka. Obdobná situace je i na některých krajích, v městech a obcích a přesně tohle naši zemi dusí,“ tvrdil před svými příznivci Andrej Babiš.

Proti kvótám EU a za dokončení obchvatu

Lídr hnutí ANO 2011 se ještě na závěr ohradil proti politice Evropské unie a některým českým zástupcům v Europarlamentu, kteří zde podle něj dostatečně nereprezentují zájmy České republiky. Potvrdil, že není možné, aby nám EU diktovala kvóty uprchlíků, pokud je tady nechceme, a že je záležitostí každé suverénní země, pro jakou humanitární pomoc se rozhodne. Stejně tak souhlasí se zajištěním vnějších hranic celého schengenského prostoru, podobně jako to dělají Slovensko nebo Polsko na východě. Na úplný závěr se pak Andrej Babiš věnoval individuálně chrudimským voličům, s nimiž řešil například nedokončený obchvat města a konzultoval jej napřímo před lidmi s generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic ČR. Není proto vyloučeno, že se při dalším předvolebním mítinku ANO 2011 v Chrudimi objeví také ministr dopravy Dan Ťok.

Zdroj: http://novinychrudim.cz/2016/09/09/andrej-babis-prijel-do-chrudimi-podporit-svoje-krajske-kandidaty-a-pranyrovat-socialni-demokracii/

Přeskočit na menu