Pardubický
kraj

Přeskočit na obsah



Rád bych se zasadil o větší transparentnost města a jeho efektivnější řízení

Rozhovor s ředitelem Rozvojového fondu a lídrem hnutí ANO Martinem Charvátem (*1973). Narodil se v Kolíně, vystudoval ČVUT – Fakultu stavební. V Pardubicích pracuje od roku 1998 a žije od roku 2000. V současné chvíli zaujímá funkci místopředsedy představenstva Rozvojového fondu Pardubice pověřený řízením společnosti. Před vstupem do hnutí ANO působil v ODS.

Ještě na konci minulého roku jste byl členem ODS, nyní je z Vás lídr pardubického ANO. Co bylo rozhodujícím momentem pro tuto změnu?

Pro změnu byl rozhodující celý loňský rok, kdy ODS upadla do hluboké krize. Na posledním oblastním sněmu v roce 2013 jsem nenašel zásadní shodu, kam by strana měla dál pokračovat. Proto jsem odešel a následně byl osloven Martinem Kolovratníkem, zda bych nechtěl pomoci při formování komunální politiky hnutí ANO. Začal jsem chodit na schůze, být sympatizantem a někdy v březnu jsem se stal členem. Oblastní sněm hnutí mě v červnu schválil jako lídra hnutí na velkou radnici.

Stály za tím nějaké další personální rozpory s vedením současné pardubické ODS?

Ne, to nebyla otázka pardubické ODS, ale celostátní. Nebyl jsem schopen akceptovat lidi jako je Nečas či Bém.

Některé subjekty a jejich představitelé (např. F. Brendl) hlásají, že Rozvojový fond se stal za dobu svého působení neprůhledným a zbytečným. Jak na tyto názory nahlížíte?

Tomu tvrzení nerozumím. Vždyť i pan Brendl má ve fondu za Pardubáky dva zástupce, takže na údajné neprůhlednosti se podílejí i oni. S Panem Brendlem se neshodneme asi na více věcech. Může si sem, jakožto zástupce vedení města, zajít a o všem si popovídat. Ani jednou tu nebyl. Mě jeho stanovisko velice překvapuje.

Mělo by podle Vás město podnikat?

Pokud město, tedy stávající vedení, nezměnilo přístup a pokud má ve vlastnictví i nebytové prostory sloužící výhradně k podnikání, tak nám nic jiného nezbývá. Když se vrátím k Rozvojovému fondu a otázce jeho budoucnosti. V roce 2012 jsem stávajícímu vedení nabízel čtyři směry, mezi nimiž byl i návrh na zrušení. To si v letošních volbách dává mnoho stran do programů. V roce 2012 nikdo tuto možnost nereflektoval, ať už to byla TOP 09, Pardubáci či samotné SPP. Přijde mi to jako čistě předvolební rétorika a nikoliv koncepční práce. Já osobně vize, co s Rozvojovým fondem, mám.

Mohl byste je popsat?

Jsou tu dvě základní roviny. Město může Rozvojový fond dále využít jako správce nemovitostí s rozsáhlými zkušenostmi. Myslím, že je vidět jasný rozdíl mezi správou města a správou Rozvojového fondu, když ČEZ aréna a další prostory, které vlastní Rozvojový fond, jsou ve velice slušném technickém stavu a plně obsazené. Na rozdíl od města, které má ve vlastnictví a správě fotbalový stadion či nemovitosti na třídě Míru. Město vlastní přes 2000 bytů, z toho je přes 250 volných.
Nebo můžeme jít cestou privatizace městského majetku, jako tomu bylo v případě letního koupaliště Cihelna. Slyšel jsem, že podobné návrhy byly i u Aquacentra a ČEZ Arény, zde ale říkám ne.

Co říkáte na návrhy, že by se agenda Rozvojového fondu mohla přesunout pod odbor majetku a investic či stavební úřad?

Vracím se k předchozím slovům. Odbor majetku a investic má nyní ve svém vlastnictví letní stadion či areál na Dukle. Jestli je toto vize, jak by za deset let měla vypadat ČEZ Aréna, pak s ní zásadně nesouhlasím.

Jak hodnotíte výsledky dosluhující koalice?

Já, jako technik a manažer, si myslím, že správa města by se dala vykonávat mnohem lépe. I to bylo důvodem pro moji kandidaturu, abych své dlouhodobé zkušenosti, které jsem získal v soukromých společnostech, mohl nabídnout i občanům tohoto města.

Ve vašem volebním programu tvrdíte, že chcete prosadit úsporné obvody. Znamená to, že byste se zasazovali o snižování rozpočtu městských obvodů?

To není o rozpočtu, ale o koncepci a vizi, co s městskými obvody. My si myslíme, že městské obvody splnily svůj účel. Navíc to potvrdili i občané v referendu. My, jako hnutí, chceme toto rozhodnutí občanů respektovat.
Starosta s velice malým aparátem bude schopen zajistit to, co občan v obvodu potřebuje. Jedná se o přímý kontakt s výkonem státní správy, zaplacení základních poplatků, případně udržení tzv. Czech POINTů. Na to nepotřebujeme rozsáhlý úřednický aparát. Město není tak velké, aby musel být třeba stavební úřad v každém obvodu. Také je tu otázka rozdělení obvodů. Některé, jako např. městský obvod sedm, nejsou svým územním složením optimální.
Podotkl bych, že já bych se v pozici primátora starostů nebál a lépe s nimi komunikoval. Nechci se dostat do sporů jako současná primátorka.

V otázce dopravy byste rádi změnili systém parkování. Uvažovali jste třeba o zrušení parkovného ve večerních hodinách (např. po 20. hodině)?

Parkování ve večerních hodinách se mi nezdá úplně rozumné. Tím, že tři roky působím v centru města, tento systém znám dostatečně a připadá mi naprosto zbytečný.
Svou roli by mělo víc hrát i takzvané dynamické parkování. To znamená dát občanům první půl hodinu – hodinu zdarma. Poté by se parkovné mělo zvyšovat, aby měl řidič jasnou informaci, že si určitě stihne vyřídit vše potřebné v centru města, na úřadech, ale pokud plánuje parkovat delší dobu, měl by raději využít odstavené plochy.

Mezi další bod programu pardubického ANO patří zveřejnění smluv a audit hospodaření města. Bude se případně jednat o všechny smlouvy, které město uzavře, nebo pouze o určitou část například, co se týče projektů?

Primárně by mělo jít samozřejmě o co největší rozsah v souladu s platnou legislativou.

Neuvažovali jste třeba o zveřejňování podkladů před jednáním zastupitelstva?

Já s tím nemám problém. Za poslední půl rok, co jsem se stal aktivním politikem, to vnímám jako obrovský problém.

Co bude Vaší prioritou, jestliže získáte dostatečnou podporu voličů a tím i křeslo v zastupitelstvu?

Určitě bych se rád zasadil o ztransparentnění města a jeho efektivnější řízení. Při mém nástupu do Rozvojového fondu (tehdy MRFP) proběhl audit, zúžil se aparát a dnes je společnost stabilní. Nedostáváme se do ztrát a něco podobného musí proběhnout i na městě. Mou největší prioritou je co možná největší rozvoj města. To znamená investice, rozumný rozvojový územní plán a co největší čerpání dotací, tak, aby město nemuselo vracet stamiliony, jako to dělá dnes.

Šarlota Šudrychová, šéfredaktor portálu Pardubice podle vás

Přeskočit na menu