Olomoucký
kraj

Přeskočit na obsah



Témat „jen“ půltucet, úkolů kopa

Před čtyřmi lety jsme kandidovali do krajského zastupitelstva s programem nazvaným „10 x lepší kraj“. Do krajského úřadu jsme po vítězných volbách vstoupili hlavním vchodem a začali krůček po krůčku tyto velké plány realizovat.

Dnes už i mnozí naši poltičtí rivalové připouštějí, že jsme se vydali správným směrem – podařilo se nám krajský úřad vyčistit od klientelistických vazeb a rozhodování jsme přenesli z kanceláří do terénu. Poctivě jsme se věnovali i těm nejzapadlejším oblastem Olomouckého kraje a všem tématům, která předchozí politické garnitury zanedbaly. Výrazně jsme navýšili investice do oprav silnic, do sportu i kultury, do zlepšení života na vesnicích i mnoha dalších oblastí. Nesrovnatelně se zvýšily také investice do zajištění zdravotní péče a bezpečnosti, například dotace pro hasiče a záchranáře.

Výsledkem „totálního“ útoku na deseti frontách je současný stav kraje, na kterém dnes můžeme stavět. Pro další volební období jsme si zvolili půltucet prioritních oblastí, kterým se chceme věnovat především, a u každé jsme vytýčili deset hlavních úkolů.

Náš volební program proto obsahuje 60, tedy celou „kopu“ témat. Odkazem na krásné archaické pojmenování těchto číslic chceme dát najevo, že nebudeme objevovat dávno objevené. Přestože chceme využívat nové technologie, které umožní modernizaci života nejen v našich velkých městech, ale i v hanáckých vesničkách a jesenických horských osadách, budeme se vždy po vzoru našich předků řídit hlavně zdravým selským rozumem.

I. Zajistíme bezpečný kraj pro všechny

Na viry i povodně se musíme připravit ještě lépe

V oblasti bezpečnosti za naši práci v předchozím volebním období nemluví slova, ale jasná čísla. Ukázaná platí! Investice do vybavení hasičů a záchranářů dosahovaly v letech 2017-2020 každoročně 60 až 80 milionů oproti 20 milionům v roce 2016. Jak nám ale ukázaly události posledních měsíců, příroda je mocná. Proto musíme být ostražití a připravit se na její další nástrahy, je totiž možné, že povodně, sucha, viry a pravděpodobně i mnohá jiná překvapení si pro nás připraví i v příštích letech.

Bezpečnostní a záchranné složky

1. Nebudeme se spoléhat na pomoc státu. Pro případ mimořádných situací vytvoříme zásobu krajských hmotných rezerv, abychom měli kdykoliv k dispozici dostatečné zásoby ochranných pomůcek nebo prostředků pro odstraňování následků mimořádných událostí.

2. Budeme pokračovat v navyšování podpory hasičského záchranného sboru i dobrovolných hasičů. Každý hasič, který vyráží na pomoc vždy, když to jeho sousedé potřebují, musí vědět, že si jeho práce nejen vážíme, ale dokážeme ji také náležitě ocenit – například tím, že bude mít při zásahu k dispozici nejmodernější vybavení.

3. Dokončíme rozsáhlou obnovu krajských stanovišť Zdravotnické záchranné služby ve všech regionech kraje.

4. V rámci využívání moderních technologií budeme dále rozvíjet systémy ochrany obyvatelstva před přírodními katastrofami. V rámci budování a rozšiřování varovných, hlásných a výstražných systémů před povodněmi a dalšími riziky budeme využívat moderní technologie a internetové aplikace.

Společenská bezpečnost

5. Díky přístupu vlády a parlamentu se podařilo minimalizovat nebezpečí přílivu ilegálních migrantů do kraje. Budeme nadále podporovat přísnou imigrační politiku a zároveň rázně vystupovat proti budování utečeneckých center a vyloučených lokalit na území našeho kraje.

6. Nepřizpůsobiví jedinci, kteří chtějí žít na úkor poctivě pracujících lidí, v našem kraji nemají místo. Jsme proti zneužívání sociálních dávek a odmítání práce. Dnešní vyloučené lokality se budeme snažit ve spolupráci se starosty vymazat z mapy našich měst zejména vytvářením dalších bezdoplatkových zón.

7. Všem lidem, kteří se dostali do nepříznivé životní situace a chtějí s ní aktivně bojovat, nabídneme pomocnou ruku. Podpoříme neziskové organizace, které pomáhají - například bezdomovcům - vrátit se do běžného života.

8. Zaměříme se na „šmejdy“, kteří zneužívají důvěřivosti lidí a zejména seniorů. Kvalitní zákony v této oblasti již máme a další se chystají, teď musíme ve spolupráci s organizacemi na ochranu spotřebitelů a bezpečnostními složkami všechny podobné nekalé praktiky rádobyobchodníků rázně postihovat.

Vzdělávání jako prevence

9. Nebezpečí hrozí také našim dětem, zejména v oblasti kyberšikany a drog. Budeme proto podporovat preventivní programy, které děti, ale i jejich rodiče a učitele, na tyto hrozby připraví.

Energetické, klimatické a další hrozby

10. V souvislosti s klimatickými a bezpečnostními hrozbami se více zaměříme na energetickou bezpečnost v kraji včetně ochrany před suchem a povodněmi. Podpoříme decentralizaci energetických zdrojů, budování inteligentních rozvodných sítí a zvyšování jejich zabezpečení i rozšiřování zdrojů pitné vody. Právě péče o dostatečné zásoby pitné vody je nejen aktuální, ale zároveň dlouhodobou prioritou.

II. Základem prosperity je dobře dostupný kraj

Investice do dopravy nesmí řídit ekoteroristé

Dopravní dostupnost kraje byla a zůstává jednou z našich hlavních priorit. Je důležitá nejen pro investory, kteří u nás vytvářejí pracovní místa, ale také pro všechny obyvatele kraje, kteří se chtějí bez obtíží dostat za prací i za zábavou.

V minulosti chyběl koncepční přístup ke správě krajských silnic a většinou se jen látaly cesty, po kterých už se nedalo projet. Rozhodli jsme se to změnit a připravili plán, který zajistí rychlou modernizaci nejen všech hlavních komunikací, ale také silnic důležitých pro dopravu lidí v horských oblastech a malých obcích. Krajské investice do dopravní infrastruktury díky tomu vzrostly oproti roku 2016 o 100 % a za poslední čtyři roky přesáhly částku 4,5 miliardy korun, což je v historii Olomouckého kraje rekordní suma. Nevídaný je i počet opravených kilometrů: 679! O tom, jak se v kraji do silnic investuje, svědčí i množství objížděk a dalších dopravních omezení. Dnes nás na pár minut zdrží, do budoucna ale přinesou výrazné zvýšení rychlosti, plynulosti a bezpečnosti dopravy.

Dopravní stavby

1. Místo látání děr chceme pracovat systematicky. S využitím státních a evropských dotací budeme pokračovat v masivním a systematickém investování do rekonstrukcí a oprav komunikací II. a především III. třídy. Koncepci oprav krajských silnic, kterou jsme v uplynulém volebním období připravili, budeme aktualizovat na základě průběžného hodnocení technického stavu vozovek.

2. Na nejdůležitějších stavbách spolupracujeme s vládou. Zasadíme se o dokončení posledního úseku dálnice D1 Říkovice – Přerov a o zrychlení přípravy a realizace výstavby úseku D35 Mohelnice – Moravská Třebová – Hradec Králové na území kraje.

3. Budeme prosazovat vybudování obchvatů měst a obcí na státních komunikacích (Olomouc, Mohelnice – Libivá, Bludov, Šternberk, Palačovská spojka).

4. Ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a obcemi budeme nadále pokračovat v budování prvků pro zvýšení bezpečnosti a ke zklidnění dopravy v průtazích měst a obcí.

5. Budeme jednat o navýšení státních investic do rozvoje regionální i dálkové železniční dopravy a zároveň do modernizace cestování po železnici, včetně rekonstrukcí nádraží a vlakových nástupišť. Naší další prioritou je modernizace a revitalizace tratí pro zrychlení vlakových spojů (Olomouc – Prostějov – Nezamyslice, Bludov – Hanušovice, Olomouc – Uničov – Šumperk, Přerov – Brno). Chceme také zlepšit napojení příměstských spojů na dálkové (např. z Červenky do Litovle), zlepšit návaznost autobusových linek na železniční dopravce a elektrizovat trať Olomouc – Šumperk.

Udržitelná doprava

6. Nákladní doprava nesmí omezovat život lidí. Budeme proto intenzivně podporovat změnu legislativy pro vyvedení tranzitní nákladní dopravy z center měst a obcí.

7. Stále více lidí chce do práce nebo za zábavou cestovat na kole. Ve spolupráci s obcemi a mikroregiony proto podpoříme rozvoj cyklistické dopravy, hlavně finanční podporou výstavby páteřních cyklostezek napojujících centra zaměstnanosti a také cyklostezek pro volnočasové využití.

8. Na stále nepřehlednější situaci v dopravě musíme připravit také mladou generaci. Budeme pokračovat v rozvoji a modernizaci dětských dopravních hřišť se zaměřením na prevenci a na dopravní výchovu dětí.

9. Rostoucí intenzitu dopravy musíme regulovat, aby místo všech výhod nepřinesla do našich měst a obcí hluk a smog. V rámci zajištění dopravní obslužnosti kraje chceme zvyšovat podíl nízkoemisních a bezemisních automobilů i autobusů a vozidel zohledňujících specifické potřeby osob se sníženou možností pohybu a orientace. Budoucnost veřejné dopravy vidíme ve sdílených dopravních prostředcích a také v podpoře inteligentní dopravy, především v rozvoji moderních terminálů, elektronizaci jízdného, informačních systémů a digitalizaci řízení dopravy.

10. Musíme se důkladně připravit na rozvoj elektromobility. Vytvoříme systém, který nám umožní připravit se na stále rostoucí počet elektromobilů. Veřejné dobíjecí stanice se musí začít budovat promyšleně ve všech regionech našeho kraje.

III. Zdravý kraj zůstává naší prioritou

Špičkoví lékaři a moderní přístroje pro všechny občany

Dřívější privatizace většiny nemocnic vnesla do zdravotní péče chaos. V uplynulých čtyřech letech jsme se proto zaměřili na zlepšení spolupráce privátních nemocnic, krajských zařízení, státní Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ukázalo se, že je to krok správným směrem. Společně dokážeme zajistit dostupnou zdravotní péči pro obyvatele všech regionů našeho kraje a zároveň špičkovou moderní medicínu, která si poradí s těmi nejnáročnějšími případy.

Dostupná zdravotní péče

1. Zdraví je to nejcennější, co máme. Naší prioritou zůstává zajištění kvalitní, dostupné a co nejlépe strukturované zdravotní péče. Zároveň chceme lépe provázat ambulantní a lůžkovou péči a soustředit se na poskytování zdravotní péče ve vlastním sociálním prostředí pacienta.

2. Spolupracujeme s privátními nemocnicemi, ale kraj musí jít příkladem. Klíčové pro zajištění zdravotní péče je modernizace zdravotnických zařízení a obnova jejich přístrojového vybavení. Prostřednictvím promyšlených investic, se zapojením soukromých, státních i evropských prostředků, budeme pokračovat v rozvoji a modernizaci nejen nemocnic, ale i Odborného léčebného ústavu Paseka a jeho pracoviště v Moravském Berouně. V uplynulých čtyřech letech jsme do modernizace zdravotnické péče investovali více než půl miliardy korun.

3. Dobré doktory musí mít v dosahu každý obyvatel Olomouckého kraje. Zásadní výzvy vidíme ve spolupráci s obcemi, které chceme podporovat v jejich úsilí o zajištění dostupné zdravotní péče. Zároveň budeme pokračovat ve finanční podpoře, která zajistí lékařskou a lékárenskou pohotovostní službu ve všech okresech. Na zajištění péče v menších městech a horských oblastech poskytneme speciální finanční podporu.

4. Když jde o život, musí přijet „záchranka“ co nejrychleji. Uvědomujeme si odpovědnost kraje jako provozovatele Zdravotnické záchranné služby za to nejcennější – zdraví a životy našich obyvatel. Proto budeme nadále investovat do vybavení záchranářů a pokračovat v nákupu nových moderních sanitek. Budeme také pokračovat v obnově výjezdových základen, aby odpovídaly těm nejmodernějším standardům.

5. Každý člověk má právo na kvalitní život až do svých posledních dní. Naše hejtmanství proto jako první v republice připravilo ucelenou koncepci podpory rozvoje paliativní péče, kterou chceme v příštích letech naplnit. Kromě jiného budeme pokračovat v silné podpoře dotačních programů na podporu poskytovatelů domácí a lůžkové paliativní péče i na rozvoj vzdělávání v této oblasti.

Prevence a kvalita zdraví

6. Na opravdových odbornících, kteří pečují o naše zdraví, nesmíme šetřit. Zaměříme se na podporu vzdělávání a odborné přípravy zejména všeobecných praktických lékařů, praktických lékařů pro děti a dorost a lékařů v paliativní medicíně. V této souvislosti chystáme systematickou podporu Fakultní nemocnice Olomouc, která v kraji působí jako centrum vysoce specializované péče a výuky zdravotnického personálu.

7. Díky internetu je dnes každý doktorem, mnohé „babské rady“ ale lékařům ve skutečnosti komplikují práci. Chceme proto rozšířit aktivity, které zajistí kvalitní informovanost občanů o možnostech zdravotní prevence a péče o vlastní zdraví. Podporu zaměříme na preventivní a vzdělávací aktivity v oblasti zdraví a na činnost organizací věnujících se pomoci zdravotně znevýhodněným spoluobčanům. Její součástí budou také ozdravné a rehabilitační aktivity pro zdravotně znevýhodněné občany.

8. Prohloubíme spolupráci s Českým červeným křížem, který se zaměřuje nejen na projekty týkající se bezpříspěvkového dárcovství krve a kostní dřeně, ale i na výchovnou a vzdělávací činnost. Spoluprací s Českým červeným křížem chceme přispět také k větší motivaci občanů stát se dárcem.

9. V souladu s Národní strategií prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním budeme stále podporovat rozvoj protidrogové prevence.

10. Naši pozornost si zaslouží i obyvatelé kraje, kteří se ocitli na šikmé ploše a propadli závislosti na alkoholu nebo jiných drogách. Podpoříme specializovaná zařízení, která se zaměřují na jejich léčbu a odborné poradenství. Každý závislý člověk, který usiluje o návrat do běžného života, musí cítit podporu a zájem nás všech.

IV. Chytrý mladý kraj

Podpora technických oborů a sportování dětí

Zlepšit školství a věnovat se přitom perspektivním oborům, rozšířit možnosti sportování pro děti i celé rodiny a pečovat o historické dědictví i pestrou kulturní nabídku. Tyto základní cíle mají společného jmenovatele – zvýšení atraktivity našeho kraje pro mladé lidi, kteří se často po absolvování školy stěhují do Prahy nebo do zahraničí.

Kvalitní a uplatnitelné vzdělání

1. Zlaté české ručičky? Aby toto přísloví platilo i nadále, rozšíříme podporu technického vzdělávání formou dotací, grantů a studijních stipendií. Podpoříme hlavně obory, o které je na trhu práce dlouhodobě největší zájem. Ve všech školách chceme moderní učebny, technologie i metody výuky.

2. Propojíme střední a vysoké školy s Inovačním centrem Olomouckého kraje s cílem zajistit studentům kontakt se zaměstnavateli. Studenti se budou podílet na zavádění inovačních strategií ve firmách našeho kraje.

3. Gymnázia v Olomouckém kraji se stávají elitními vzdělávacími institucemi. Budeme usilovat, abychom se přiblížili 100% úspěšnosti v postupu absolventů k vysokoškolskému studiu.

4. Inkluze žáků se speciálními vzdělávacími potřebami nesmí narušit plynulost výuky. Zachováme proto síť speciálních škol a budeme zajišťovat asistenční služby a poradny pro znevýhodněné žáky a studenty.

Podpora tělovýchovy, sportu a zájmového vzdělávání

5. Sport musí být pro děti atraktivnější než počítače. Výstavbou a modernizací tělocvičen, malých sportovních hal a veřejných sportovišť budeme dál posilovat zájem dětí a mládeže o sport a pohyb. Ve spolupráci se státem a městy budeme usilovat o zajištění peněz na realizaci důležitých sportovních staveb a navýšíme dotační programy na sport. Budeme dále řešit nedostatek trenérů, finančně podpoříme jejich nábor a vzdělávání.

6. Důležité je také zapojení dětí do pravidelné činnosti ve střediscích volného času, skautských (a jiných) oddílech a kroužcích. Podpoříme jejich činnost a program včetně letních táborů v přírodě.

7. Dál se budeme věnovat podpoře handicapovaných sportovců.

Péče o kulturní a duchovní dědictví

8. Dokončíme projekt rekonstrukce Červeného kostela. Vybudujeme v něm informačně společenské centrum jako součást Vědecké knihovny v Olomouci, o kterou jakožto druhou nejstarší knihovnou svého druhu v ČR budeme dále náležitě pečovat. Chceme také pokračovat v digitalizaci našich muzeí a zajistit jejich větší atraktivitu pro návštěvníky.

9. Podpoříme kulturní akce v regionu a jejich propagaci s cílem zvýšit pestrost nabídky pro všechny věkové generace. V rámci programů obnovy kulturních památek a drobné architektury v Olomouckém kraji budeme přispívat k uchování kulturního dědictví. Dál budeme pokračovat v podpoře všech knihoven v Olomouckém kraji.

10. Divadla a filharmonie jsou jedním ze symbolů vysoké kulturní vyspělosti Olomouckého kraje, a proto patří k dlouhodobým prioritám naší podpory.

V. Zelenější kraj

Čistý vzduch, pitná voda a kvalitní životní prostředí pro naše děti

Za poslední čtyři roky se náš kraj o kus přiblížil k přírodě – vzniklo několik biocenter, do krajiny se navrátily dávno zaniklé mokřady a kolem polních cest začínají růst nové aleje. Přesto nás v boji o zlepšení životního prostředí čeká ještě mnoho práce. Musíme se vrátit k hospodaření po vzoru našich předků a další energii vynaložit na nekonečný zápas s lidmi, kteří se zaštiťují ekologií, ale svými aktivitami blokují například dostavbu dálnice a tím čistší vzduch pro všechny obyvatele Přerovska.

Účinná, udržitelná a ekonomicky proveditelná adaptace na změny klimatu

1. Voda je základ života a musíme ji v krajině udržet. Uplynulé dva roky jsme s odborníky pracovali na nové strategii pro vodu v Olomouckém kraji. Jde o dlouhodobou záležitost, kterou nevyřešíme za jedno volební období - přesto se naplňování těchto plánů chceme věnovat s maximálním úsilím. Začneme podporou přírodě blízkých opatření v krajině a šetrného hospodaření s vodou v zastavěných oblastech. Zvýšíme investice do schopnosti krajiny zadržovat vodu i do bezpečnostních opatření proti povodním. Budeme pokračovat ve výstavbě poldrů a protipovodňových opatření všeho druhu s respektem ke krajině i současným potřebám obyvatel Olomouckého kraje.

2. Pro zastavěné oblasti vytvoříme fond, z něhož budeme financovat výstavbu zelených střech, fasád a modrozelené infrastruktury. Podpoříme také budování větrolamů, alejí, remízků, tůní, mokřadů a rybníků. Pomůžeme obnově naší krajiny a omezování vodní a větrné eroze. Budeme také usilovat o výstavbu nových přehrad na území kraje, samozřejmě v rozumném rozsahu.

3. Ještě více než v minulosti podpoříme výsadbu stromů v krajině, stejně jako rozvoj městské zeleně, vodních prvků v obcích a koupališť přírodního typu.

Moderní nakládání s odpady a nízkouhlíková ekonomika

4. Odpady jsou problém, který hýbe dnešním světem a v budoucnu výrazně ovlivní kvalitu života. Musíme se je naučit třídit, recyklovat a využívat mnohem efektivněji než dnes. Dokončíme proto systém nakládání s odpady v Olomouckém kraji včetně možného energetického využití s nulovým negativním dopadem na zdraví obyvatel a životní prostředí.

5. Zaměříme se mimo jiné na podporu bezobalového nakupování jako jednoho ze způsobů, jak množství odpadů snížit. Olomoucký kraj bude systémově podporovat projekty bez produkce nerecyklovatelného odpadu.

6. Budoucnost vidíme v obnovitelných zdrojích a moderní energetice, která umožní snížit uhlíkovou stopu a negativní dopady na ovzduší. Souvisí to se zajištěním energetické bezpečnosti Olomouckého kraje, rozvojem přenosové soustavy a podporou alternativních zdrojů energie.

7. Jedním z problémů dnešní doby jsou brownfieldy, tedy chátrající areály bývalých podniků nebo zemědělských družstev. Budeme pro ně hledat nové smysluplné podnikatelské záměry nebo jiné využití a zároveň se pustíme do odstraňování starých ekologických zátěží těchto území.

Ekologická doprava, výchova a boj proti vyděračům

8. Podpoříme přechod na bezemisní dopravu (CNG, elektromobilita a vodíkové pohony). Nadále budeme podporovat rozvoj železniční dopravy a také ekologicky a lidsky vstřícné stavby včetně velkých projektů, jako je tunel pod Červenohorským sedlem.

9. Zajistíme pokračování programů ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty. Navýšíme finanční podporu ekologických akcí pro veřejnost, aby se do nich mohli zapojit nejen školáci, ale celé rodiny.

10. Všemi legálními prostředky budeme bojovat proti parazitům a ekologickým vyděračům, kteří zneužívají zákony na ochranu přírody pro vlastní mafiánský prospěch a brzdí přitom rozvoj našeho kraje. Stop ekoteroristům!

VI. Kraj přívětivý k seniorům? Ano, zaslouží si to

Počet seniorů roste. Jsou to naši rodiče, postaráme se o ně

I když statistici už před lety upozorňovali, že počet seniorů ve společnosti rychle poroste, kromě odborných konferencí se tomuto tématu nikdo důsledně nevěnoval. Proto jsme v uplynulých čtyřech letech začali pracovat na komplexním plánu, který do budoucna zajistili nejen dostatečnou kapacitu v domovech pro seniory, ale především podmínky, aby staří lidé mohli žít co nejdéle doma, se svou rodinou a mezi přáteli. S tím souvisí i koncepce podpory rozvoje paliativní péče, kterou jsme pro Olomoucký kraj připravili jako první v republice. V následujících čtyřech letech chceme všechny tyto plány postupně uvádět do života.

Podpora kvalitního života ve stáří

1. Preferujeme spokojený život seniorů v jejich přirozeném prostředí před pobytem v sociálních či zdravotnických zařízeních. Budeme proto usilovat o další zlepšení veřejného prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám seniorů, ať už jde o bezbariérovost veřejných prostor nebo rozšíření možností vhodného bydlení mimo velká zařízení.

2. Zasadíme se o postupné rozšíření terénních i ambulantních sociálních služeb. Podpoříme zejména pečovatelské a asistenční služby, odlehčovací služby i centra denních služeb.

3. Zaměříme se na zlepšení prostředí pro uživatele pobytových služeb, především investicemi do vybavení, materiálního zabezpečení i techniky. Kromě krajských zařízení podpoříme dotacemi také služby poskytované obcemi nebo neziskovými organizacemi.

4. Nezapomeneme ani na seniory, kteří vyžadují specifický přístup, například na lidi postižené různými typy stařecké demence a jinými chronickými onemocněními včetně psychických a neurodegenerativních poruch. V zařízeních, která o ně pečují, se zaměříme na provázanost sociálních a zdravotních služeb.

Aktivní stárnutí

5. Budeme pokračovat v podpoře vzdělávacích aktivit pro seniory (univerzita třetího věku, zdravý životní styl), rozšiřovat sportovní a volnočasové možnosti (seniorská olympiáda, seniorské cestování, Senior pas a další nabídky slev pro seniory) a mezigenerační spolupráci – například projekty (Ne)zapomenuté příběhy nebo Křesadlo.

6. Za významné partnery považujeme Krajskou radu seniorů a další spolky a organizace, které starým lidem pomáhají. Vážíme si jejich zkušeností, ze kterých můžeme čerpat.

Ochrana práv seniorů a prevence trestné činnosti

7. Jednoznačně se postavíme proti všem projevům špatného zacházení se seniory, ať už jde o fyzické násilí páchané na starých lidech nebo praktiky takzvaných „šmejdů“, kteří využívají důvěřivosti seniorů. Využijeme k tomu všechny zákonné možnosti a ve spolupráci se státem a městy také Policii ČR a městskou policii. Podpoříme spolky zabývající se právy seniorů i organizace na ochranu práv spotřebitelů.

8. Společně s odborníky se ještě důrazněji zaměříme na prevenci. Podpoříme organizace, které se zabývají poradenstvím a vzděláváním. Cílem je připravit seniory, aby se uměli ve všech nebezpečných situacích účinně bránit.

Poslední dny člověka

9. Smrt je přirozenou součástí života. Zatímco dříve byla paliativní péče na okraji zájmu zdravotnického systému, dnes se situace rychle mění. Olomoucký kraj je v poslední době v této oblasti příkladem pro celou republiku.

10. Budeme pokračovat ve významném rozšiřování paliativní a hospicové péče. Plánujeme podporu nových oddělení paliativní péče v rámci nemocnic i ambulancí a mobilních hospiců, které umožní lidem prožít poslední dny života v rodinném kruhu.

 

Přeskočit na menu