Olomoucký
kraj

Přeskočit na obsah



Obce a města na Šumpersku převezmou provozování vodovodů a kanalizací

Městům a obcím na Šumpersku se povedl husarský kousek. Od příštího roku budou samy provozovat vodovodní a kanalizační infrastrukturu. Vodohospodářskou společnost se jim podařilo převzít od zahraničního vlastníka. O podobný krok se snaží samosprávy po celé republice, obce a města na Šumpersku patří mezi první, kterým se povedlo dotáhnout proces převzetí do úspěšného konce.

Zástupci Šumperka, Zábřeha a Mohelnice, Loštic, Rapotína a dalších obcí se při hlasování na valné hromadě akcionářů společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk, a.s. (VHZ) v pondělí 27. července rozhodli pro zásadní změnu ve způsobu provozování vodovodní a kanalizační infrastruktury.

Od roku 1994 je totiž veškerá vodohospodářská infrastruktura provozována na základě dlouhodobých smluv externí provozní společností ŠPVS, a.s., která je většinově vlastněna zahraniční francouzskou společností SUEZ Groupe S.A.S. To se má od 1. ledna 2021 změnit. Zahraniční vlastník po dlouhých letech změnil názor a rozhodl se společnosti VHZ odprodat veškeré akcie společnosti ŠPVS, a.s. Díky tomu získá společnost VHZ do svého vlastnictví provozní společnost, prostřednictvím které zajistí vlastní provozování bez prostředníka. Podle Martina Hoždory, radního města Šumperk za hnutí ANO, který je současným předsedou představenstva společnosti VHZ, je důležité, že vyjednávací tým společnosti VHZ (předseda představenstva, předseda dozorčí rady, výkonný ředitel) obstál v těchto složitých jednáních na jedničku a podařilo se pro akcionáře vyjednat s prodávající stranou maximům možného, včetně výhodné odkupní ceny.

„Za celý tým musím poděkovat také panu Ladislavu Oklešťkovi, jenž nám obratem pomohl zajistit důležitá jednání na MŽP a SFŽP, díky kterým se dařilo celou věc posouvat správným směrem,“ doplnil Martin Hoždora.

Jakub Jirgl, místostarosta města Šumperk zvolený za hnutí ANO, který zastupuje největšího akcionáře na valné hromadě VHZ a který svým hlasem přispěl k tomu, že bezmála 95 % hlasovacích práv akcionářů odkup akcií podpořilo. Oba pak shodně veřejně uvedli: „Voda na Šumpersku se po více než 25 letech vrátí pod kontrolu měst a obcí. Návrat vody městům, jak všichni víte, bylo naše velké přání, které se právě naplnilo“. To si myslí i starosta Rapotína za hnutí ANO Bohuslav Hudec, který na celý proces akvizice dohlížel z pozice dozorčí rady společnosti VHZ, a který dodává, že provozování bez prostředníka bude mít velice pozitivní dopady na budoucí vývoj sazeb vodného a stočného, neboť veškeré finance budou zůstávat v systému VHZ.

Výkonný ředitel společnosti VHZ Martin Budiš (hnutí ANO) pak potvrzuje, že VHZ má zpracovány finanční plány jak pro fungování společnosti VHZ tak ŠPVS, které jsou založeny na zefektivnění provozní společnosti s cílem snížit sazbu vodného a stočného při současném navýšení prostředků potřebných pro zajištění plnohodnotné obnovy vodárenské infrastruktury, která čítá více jak 950 kilometrů sítí.

Přeskočit na menu