Moravskoslezský
kraj

Přeskočit na obsah



Andrej Babiš šokoval prohlášením, ze kterého se pražské kavárně udělá zle

Setrvat v EU, ale nepřijímat euro. Vicepremiér Andrej Babiš se na besedách v Moravskoslezském kraji věnoval ekonomice i ve vztahu k Rusku: „Nevhodné jsou už také ekonomické sankce vůči Rusku, poškozují naše podnikatele, jak jsem se dozvěděl i na návštěvě několika firem v Moravskoslezském kraji.

Putin určitě nepřipravuje válku proti NATO, nevěřím tomu, to by se snad musel zbláznit.“ Podle Babiše bychom si měli lépe ochraňovat schengenské hranice: „Mohli bychom si i k tomu vytvořit svoji evropskou armádu. Vůbec NATO, které je obranným uskupením, by se třeba mohlo transformovat na zcela jiný typ ozbrojených sil.“

Na setkání v Krnově

„Chybí nám vhodná dopravní infrastruktura i po 27 letech od sametové revoluce. Zanedlouho budeme otvírat nový úsek dálnice z Ústí nad Labem do Prahy. Všichni politici se budou určitě předhánět, aby na něm mohli přestřihnout pásku, ale stavba těch 90 kilometrů trvala 31 let. To je strašné. Nemáme vhodné silniční spoje do Rakouska, ale ani z Olomouce do Hradce Králové. Nefungují u nás rychlovlaky, jako jsou například v Německu, kde se zaměstnanci Volkswagenu dostanou za hodinu z míst vzdálených i 300 kilometrů. Špatná mobilita u nás pak komplikuje život téměř každému. Na to si stěžují zaměstnanci i podnikatelé,“ zahájil besedy v Krnově i v Opavě, v rámci svého moravskoslezského předvolebního turné, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Ten se na nich silným prohlášením určitě nevyhýbal. Tvrdá kritika směřovala především na jeho koaličního partnera, ale zároveň i největšího rivala v boji o přízeň voličů – sociální demokracii. Jeden z nejoblíbenějších českých politiků také vyslovil v průběhu akcí, zvláště pak na opavském mítinku, velmi netradiční názory ohledně směřování evropské politiky. „Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropě a patří mezi nejprůmyslovější země ‚starého kontinentu‘. Přesto se zaměstnaností máme u nás velký problém, scházejí lidi v technických profesích i ve službách. Chybí nám 130 tisíc pracovníků, i když úřady práce evidují na 380 tisíc nezaměstnaných. Ta práce se u nás sehnat dá, ale lidé mnohdy pracovat nechtějí, stačí jim jen razítko. Myslím si, že by nebylo dobré u nás budovat sociální stát jako ve Francii, který je odnaučí pracovat,“ uvedl miliardář a politik Babiš.

Toto prohlášení bylo ale píchnutím do vosího hnízda, které vyvolalo nesouhlasné reakce v publiku. Nejprve v Krnově na to reagovali posluchači slovy, že pracovních míst na Bruntálsku je velký nedostatek, čehož zneužívají zaměstnavatelé a vyplácí mizerné mzdy a také nutí své lidi pracovat ve špatných podmínkách. V Opavě se pak do ministra financí tvrdě „pustilo“ několik diskutujících, kteří uváděli, že v jejich regionu sice působí dost různých firem, nicméně většina z nich zaměstnává v dělnických profesích lidi jen za minimální mzdy, v často nevyhovujícím prostředí a s pracovními podmínkami, které nemají daleko od šikany. „Zkuste si vyžít měsíčně za 10 tisíc korun hrubého, když máte ještě dvě děti,“ nebrala si servítky jedna z účastnic besedy. Předseda hnutí ANO pak u publika neuspěl ani s vysvětlením, že na těchto nevhodných podmínkách mají svůj podíl zejména zaměstnanecké agentury, které si berou určitý podíl z mezd.

Likvidací Šlachty se měly zamést některé případy pod koberec

Andrej Babiš ve svých vystoupeních věnoval dost času i ekonomickým otázkám. Především vyzvedl dobré hospodaření současné vlády, za které se podařilo snížit zahraniční zadlužení a vybrat na daních o 32 miliard víc než vloni. Obhajoval také nová kontrolní opatření, jež se právě zaměří na daňové úniky a šedou ekonomiku. Například analytický útvar Kobra měl, podle jeho slov, už státu ušetřit okolo pěti miliard. Došlo také na další „neuralgický bod“ – zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda by neměl být povinný nákup registračních pokladen omezený výší obratu, protože jinak likviduje drobné živnostenské podnikání v zaostalejších oblastech republiky a má také negativní vliv na tamní společenský život, ministr financí odpověděl: „Vypočítali jsme, že nákup jedné registrační pokladny vyjde na 4900 korun a bude si ji možné pořídit už na podzim na brněnském veletrhu. Protože zároveň chceme u některého zboží snížit i DPH, myslím si, že dopady nebudou nakonec až tak tvrdé.“

Předseda hnutí ANO by chtěl v budoucnu udělat také pořádek ve zdravotnictví. Naznačil, že mu nevyhovuje velký počet zdravotních pojišťoven i různé formy nemocničních zařízení, která si navzájem konkurují a ničí menší nemocnice v regionech. V oblasti školství by pak chtěl snížit neúměrné množství univerzitních absolventů a především zavést duální formy výuky jako v některých západních zemích, kde na středních a vysokých školách musí studenti získat daleko více praktických zkušeností. Nevyhnul se také kritice ČSSD a označil představy jejích lídrů za naprosto odlišné od záměrů hnutí ANO. „Likvidace ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu) byla proti dohodě v koaliční smlouvě. Záměrem bylo zamést některé kauzy a také to, aby sociální demokraté měli nyní po policejní reformě daleko víc informací o vyšetřování citlivých případů,“ konstatoval Andrej Babiš.

Měli bychom si vytvořit svoji evropskou armádu

Určitě bychom neměli vystupovat z EU, protože 90 procent veškerého vývozu našich podnikatelů směřuje právě do jejích členských států a naprostá většina investorů u nás pochází ze zemí Evropské unie, myslí si současný ministr financí. „Přijmout euro by bylo ale nezodpovědné, mně se určitě nechce platit za řecké a italské dluhy. Nevhodné jsou už také ekonomické sankce vůči Rusku, poškozují naše podnikatele, jak jsem se dozvěděl i na návštěvě několika firem v Moravskoslezském kraji. Putin určitě nepřipravuje válku proti NATO, nevěřím tomu, to by se snad musel zbláznit,“ doplnil ještě.

Andrej Babiš také naprosto odmítá označení Česka za xenofobní zemi, když v ní žije na půl milionu cizinců. „My máme naprosto jinou historii než Anglie a Francie, bývalé koloniální země, a proto nejsme vůbec zvyklí a nemáme vytvořené podmínky na soužití s uprchlíky z Afriky či arabských zemí. U nás ve statisících pracují především emigranti z východní Evropy, a to legálně. Nevím, proč by Ukrajinci museli čekat na vyřízení patřičných náležitostí až tři čtvrtě roku a pak by se měli k nám nelegálně dostávat běženci ze Středního východu. Daleko lépe bychom si měli ochraňovat schengenské hranice. Mohli bychom si i k tomu vytvořit svoji evropskou armádu. Vůbec NATO, které je obranným uskupením, by se třeba mohlo transformovat na zcela jiný typ ozbrojených sil,“ dodal závěrem Andrej Babiš.

Zdroj: Parlamentní listy

Přeskočit na menu