Martin Kolovratník
Pardubický kraj

Přeskočit na obsahPardubice lávku na Duklu mít nebudou? Budou!

Co jiného ale může lidi napadnout než tohle? Vždyť lávka se řeší víc jak 30 let a donedávna to vypadalo tak, že tomu už vlastně jinak ani nebude. Příběh lávky je starý víc než 30 let. Důkazem jsou dodnes stojící sloupy na západní straně perónů. Bohužel údajně během revolučních měsíců někdo ukradl železo na lávku – a ta se už nikdy nedostavěla, torzo sloupů tam ale stojí dodnes.

Kdyby každý slib, který politici dali, znamenal den práce na lávce, jsem si jistý, že dnes stojí. Bohužel nikdo z nich za celou dobu tento projekt nedotáhl do konce. Pořád se jenom kecalo o tom, jestli tam má být lávka, podchod nebo dokonce lanovka. Když jsem kandidoval do Poslanecké sněmovny poprvé, chodili za mnou lidé z Dukly a podepisovali petici za vybudování lávky, schválně si ji doma schovávám. Nedalo mi to a začal jsem “pídit”, proč se nic neděje. Netrvalo to dlouho. V roce 2014 jsme lávku rozhýbali a dnes hlásím – jdeme do finále! Lávka se projektuje a konečně se blíží i její stavba.

 

Město v současnosti jedná o napojení na městské pozemky. Na severu by měl vzniknout autobusový terminál B a na jihu parkovací dům. Navíc se nám podařilo dosáhnout unikátní dohody, která nemá v Česku prakticky obdoby. Projekt se totiž bude financovat ze zdrojů SŽDC a město tak ušetří miliony korun.

 

Město v loňském roce připravilo projekt pro územní rozhodnutí (základní parametry, délka, šířka, napojení perónů, umístění v prostoru nádraží). Nyní architekt Košař (kolega zastupitel) pracuje na finální architektonické podobě lávky a hotový projekt (pro územní povolení) předáme SŽDC do konce tohoto roku. V roce 2018 SŽDC vybaví kompletní stavební povolení pro celý dopravní uzel i lávku a stavba bude zahájena v roce 2019, hotová by měla být do roku 2021.

Přeskočit na menu