Páteční mediální výběr

Přinášíme krátký výběr nejzajímavějších událostí okolo hnutí ANO, které v uplynulém týdnu zahýbaly českými médii.

Pražské ANO 2011 si zvolilo nové vedení

28.2.2013

5+2 dny, Praha

Autor: Red

Výraznou většinou 54 hlasů ze 77 přítomných členů byla v neděli 24. února Soňa Tománková zvolena předsedkyní pražského hnutí ANO 2011. Dosud byla krajskou koordinátorkou pro Prahu. „Mým cílem ve vedení je jednoznačně v Praze vyhrát volby,“ uvedla ve svém kandidátském projevu, kterým si získala pražské delegáty strany. Jejími konkurenty ve volbě předsedy byli Jiří Špaňhel a Eva Sito.

„Budu pracovat, ale od vás budu taky požadovat práci. Nikdy nelze dělat něco jen jedním člověkem,“ poznamenala Tománková. Během dne byli zvoleni i dva pražští místopředsedové, a to Zuzana Steinbauerová a Matěj Fichtner.

Delegáti v závěru navrhli i kandidáty na předsedu a místopředsedy celostátní organizace ANO 2011. Na předsedu navrhli Andreje Babiše a na místopředsedkyni Věru Jourovou.

Dědictví krokodýlů a Bártův záchranný člun

6.3.2013

blisty.cz

Autor: Andrej Babiš

Popravdě řečeno, Britské listy moc nečtu. Občas ale něco z tohoto serveru uvízne v našem monitoringu. Jakýsi Marek Řezanka udělal na tomto portálu čest svému jménu a spletl dohromady hrušky, jabka a ještě k tomu krokodýly. Cítím, že je mou povinností uvést některé dezinformace pana Řezanky na pravou míru.

S první polovinou komentáře se dá téměř stoprocentně souhlasit. Je opravdu podivné, když politici stávajících stran hovoří o tom, jak si stávající politické strany zkazily pověst a nahlas jako zástupci těchto stran přemýšlejí, kde se asi stala chyba.

Autor potvrzuje i to, co vidí každý, kdo trochu sleduje českou politiku: že si Vít Bárta, který se s Věcmi veřejnými nejdříve nacpal do vlády, teď zachraňuje kůži tím, že proti stejné vládě aktivně vystupuje. Pak se autor ptá, kdo spasí ODS, což tedy také nevím a v podstatě je mi to i jedno.

Protože se článek nese v utopistickém duchu, že je vlastně každá snaha na nic, je zřejmě potřeba se pustit i do lidí a iniciativ, kteří se snaží se situací v politice a společnosti něco dělat. Založit hnutí je podle pana Řezanky taky špatně. Jiný návod na to, jak politiku měnit, ale nenabízí. Usilovat o větší podíl přímé demokracie je podle autora opět špatně, asi je lepší nechat lidi v klidu, dokud naše politická garnitura tento stát definitivně nerozloží.

A co je ještě špatně? Samozřejmě, že ten Babiš, který si, a teď cituji: „nově vymohl možnost chovat krokodýly na maso a kůži". Blábol o tom, že by se měl snad Babiš zajímat spíš o "ochranu velryb a členství v Mezinárodní velrybářské komisi" snad už raději nechám bez komentáře, protože nevím, jestli ho autor myslel vážně.

Naše firma rozhodně nechová krokodýly proto, abychom s nimi v České republice rozjeli nějaký „masový" byznys. Chov dvou stovek krokodýlů jsme zdědili od Agrodružstva Jevišovice za jejich dluhy. Tuto krachující a zadluženou farmu, jež se zabývá především chovem mléčného skotu, jsme koupili v roce 2011. Mohla být tedy už zavřená a pár stovek lidí by přišlo o práci. Krokodýly, které farma chovala, jsme zdědili i s farmou a vězte, že 200 afrických plazů nikdo nechce. Co s nimi? Nechat je přemnožit? Vypustit do volné přírody? Budu rád, když nám pan Řezanka poradí, nebo si alespoň některé plazy vezme. Rádi mu je pomůžeme naložit na kamiony, kdyby je chtěl demonstrativně navézt před parlament.

(celý článek zde)

Ohlédnutí za prezidentskými volbami - aneb chtějí lidé změnu?

28.2.2013

5+2 dny, Karlovarsko

Autor: Aleš Chmelík

ANO 2011 - Náš Názor

Po první přímé volbě prezidenta jsem si začal klást otázku, jakou a zda vůbec si lidé přejí změnu politického kurzu v naší zemi. Já osobně jsem byl před samotnou volbou přesvědčen, že lidé doslova prahnou po změně a dle toho budou také k samotné volbě hlavy státu přistupovat. Z devíti možných kandidátů měli voliči vcelku pestrý výběr mezi politiky současné politické garnitury a mezi novými či neokoukanými tvářemi.

Mohli jsme si zvolit člověka morálně čistého, takový nový vítr do plachet dění, a dát tak politikům najevo, že se s blížícím termínem parlamentních voleb blíží i konec jejich samotného účinkování. Nebo jim dát signál, že nadávat umíme celkem obstojně (vždyť ale pes, který štěká přeci nekouše, ne?), ale samotné změny se bojíme víc, než zkorumpovaných a nekompetentních politiků.

Nakonec padla volba na „starou“ tvář, zkušeného politického harcovníka a milovníka bonmotů Miloše Zemana. Tomu ve druhém kole, dle mého názoru, pouze sekundoval pan Schwarzenberg. Pro mnohé byl již postup pana knížete do druhého kola velkým překvapením. Člověk, který je spojován s ne příliš kompetentní vládou, která nedokázala prosadit žádné rozumné reformní kroky, o kterých před volbami mluvila jako o naprosté nutnosti, se stal najednou spolufavoritem na post prezidenta.

Já tuším, že do druhého kola se dostal shodou okolností, které mu přihráli samotní aktéři kola prvního. Pan Zeman nebral pana knížete jako faktickou „hrozbu“ a zaměřil se především na pana Fischera a Dientsbiera. Tyto své rivaly - především však pana Fischera - s přehledem porazil v televizních debatách a panu Dienstbierovi nepomohla ani jeho vlastní partaj. Někteří jeho spolustraníci přímo podpořili pana Zemana, a to sehrálo v přímé volbě značnou roli. Nějak se však pozapomnělo na pana Schwarzenberga a ten ze zadních pozic, sám určitě překvapen, „zaútočil“ a skočil do kola druhého. Zde už ovšem rozhodla mnohem větší touha po moci. Dle toho také probíhala kampaň samotná.

Pan kníže skočil na „lep“ panu Zemanovi o slušné a neútočné kampani, kterou by měli oba vést, a již nestačil reagovat na některé podpásovky, které mu uštědřil tým pana Zemana v samotném závěru kampaně. Tu nakonec „korunoval“ prezident Klaus známým to výrokem pana Havla – konečně zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí…a tím dovršil svou letitou předpojatost k našemu prvnímu polistopadovému prezidentovi Václavu Havlovi a jeho možnému pokračovateli Karlu Schwarzenbergovi, který naopak s pravdou podlehl lži.

V roce 2014 nás čeká „supervolební rok“ a lidé budou moci opět jít k volebním urnám a pokusit se o zásadní změnu politiky a tím i života v naší zemi. Ovšem jakákoliv predikace výsledku voleb by byla pouhým věštěním z pomyslné křišťálové koule. O to víc, po nedávných prezidentských volbách, kdy do druhého kola postoupili politici pevně spjatí buď se současnou vládou nebo jeden ze strůjců opoziční smlouvy (největšího podvodu na voličích a útoku na demokracii od února 1948 a srpna 1968).

S prezidentem Milošem Zemanem na Hradě, jeho neoddiskutovatelnou touhou po moci a vlivem na značnou část špiček ČSSD, Klausem tahajícím za nitky v ODS, či všehoschopným panem Kalouskem (schopným vládnout s kýmkoliv), nám hybrid v podobě opoziční smlouvy po parlamentních volbách reálně hrozí.

Dá se tomu zabránit? ANO, pokud přijdeme k volbám v co největším počtu a dáme šanci novým pracovitým lidem, za kterými je vidět velký kus práce a neskáčou jako jiní do politiky, sotva vyjdou školu, nebo ještě hůře, do politiky jdou za vidinou osobního finančního profitu.

O autorovi: Aleš Chmelík, místopředseda oblastní organizace hnutí ANO 2011 – Karlovy Vary

Starosty obcí trápí hlavně přebujelá byrokracie a dotace

28.2.2013

5+2 dny, Olomoucký kraj

Autor: dík, vb

O přímé volbě starostů, přebujelé byrokracii, dotacích nebo o rozpočtovém určení daní diskutovala v Prostějově patnáctka starostů ze střední Moravy s představiteli hnutí ANO 2011.

Hnutí, ne strana

„V současné době intenzivně pracujeme na ostrém programu pro nadcházející parlamentní volby. Ten chceme stavět na reálných problémech, ne na populistických heslech a prázdných frázích. Proto bychom od vás, jako od starostů obcí, chtěli slyšet, jaké máte reálné problémy,“ vyzvala manažerka hnutí ANO 2011 Věra Jourová.

Podotkla zároveň, že toto politické uskupení nechce být v žádném případě uzavřené. „Hnutím jsme z toho důvodu, že se chceme vyvarovat chyb, jako ostatní politické strany. Chceme mít systém členství co nejvíce volný, nebudeme uzavření a chceme mít otevřenou náruč i pro nezávislé kandidáty,“ řekla Jourová.

Jak to vidí starostové

„Líbí se mi některé myšlenky z programu, třeba přímá volba starostů nebo odvolatelnost politiků. S tím naprosto souhlasím. Pokud jde o dotace, nejsem si úplně jistá, jestli bych je úplně zrušila. Není to sice špatná cesta dát peníze přímo obcím, ale nevím. Co se týče toho, co nás tíží, tak hlavně nedostatek financí, ale to je asi všude stejné,“ sdělila například Marta Turečková, starostka Bystročic.

Starosta Skalky Antonín Frgal přiznal, že se s myšlenkami hnutí teprve seznamuje. „Některé věci v programu jsou pozitivní a líbí se mi. V této zemi je už potřeba změny,“ je přesvědčený Antonín Frgal.

Například přímou volbu starostů by většina přítomných podpořila, pokud by se zároveň ovšem změnily jejich pravomoci.

„Přímou volbu starostů rozhodně nebudeme vytrhávat z kontextu. Musela by navazovat na změnu zákona o obcích a na další zákony,“ ubezpečila Věra Jourová.

Velká byrokracie

Starostové si bez výjimky stěžovali na velkou byrokracii či na neprůhlednost při rozdělování dotací.

„Samozřejmě jsou projekty, které se týkají většího území, a měl by je proto řešit kraj či stát. Ale to, co zbývá, tam bych si nehrál na žádné přerozdělování a peníze poslal přímo do rozpočtů obcí. Protože když jsou peníze, jde hodně věcí zařídit,“ řekl šéf hnutí ANO 2011 na Prostějovsku a starosta Výšovic Ladislav Okleštěk. Věra Jourová dodala, že jednou z priorit hnutí je důsledná analýza dotací a pravidel jejich rozdělování.

Přeskočit na menu