Firmu neprodám, v politice zůstávám

Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš reaguje na rostoucí kritiku.

Pane ministře, nezabalíte to po kauze s poslancem Šinclem? Kritika se na vás valí z koalice i z opozice, premiér vám opět vzkázal, abyste si vybral mezi byznysem a politikou.
Vážně? To mi tedy na koaliční radě do očí neříkal. Ona se často říká jedna věc do médií a jiná věc za stolem. A za stolem mi premiér říkal, že chce koalici udržet a že jde o spor mezi mnou a panem Šinclem. Trval jen na omluvě, což jsem odmítl, protože k ní nevidím důvod.

Co myslíte, že kauza udělá s koalicí?
Premiérovi jsem slíbil, že se s panem Šinclem potkám, i když nevím, o čem bychom si měli povídat. On ale řekl, že nemá náladu.

Divíte se mu?
Já taky na to nemám náladu. Premiérovi jsem napsal, že pan Šincl schůzku odmítá a pokračuje v útocích vůči mně, takže jeho přání, abych se s ním sešel, nemohu splnit. Reagoval jsem i na jeho výzvu, abych si vybral mezi politikou a byznysem. Nepodnikám od vstupu do vlády a jasně jsem xkrát deklaroval, že Agrofert neprodám. Zopakoval jsem, že zákon o střetu zájmů neporušuji, a pokud mu to nevyhovuje, tak ať mi to řekne na koaliční radě a navrhne jiné řešení. Hlavně celá kauza je vymyšlená.

Jak to?
Je třeba se vrátit na začátek. Resort financí pod vedením náměstka ČSSD Prose vypracoval návrh zákona o pojišťovnictví. Ten schválila vláda, já ho načetl ve Sněmovně. Načež přišel pan Šincl se svým návrhem, který vlastně znamenal přesun peněz z provizí makléřů, což dělá asi 22 miliard, směrem k pojišťovnám. K návrhu resort financí zaujal negativní stanovisko, pan Pros ale donutil úředníky na ministerstvu, a zadal to i písemně, aby Šinclův návrh odsouhlasili. Tedy v rozporu s původním, vládou schváleným návrhem! Pan Pros tak obešel nejen mě, ale i vládu. Taky jsem kvůli tomuto dalšímu podrazu s ním ukončil spolupráci.

A Šincl?
Na pondělní koaliční radě premiér řekl, že chce o pozměňovacím návrhu Šincla jednat. A já s tím souhlasil, i když je v koalici dohoda, že o vládou schválených zákonech se rovnou hlasuje. Domluvili jsme si s panem Šinclem ve středu schůzku s tím, že vše vyřešíme osobně. V úterý, den před schůzkou, na to pan Šincl udělal naprostý podraz, vystoupil před Sněmovnou a začal se ptát, jestli někteří lidé z ANO nejsou z řad pojišťovacích makléřů a jestli mohu vyloučit, že rozhodování ministerstva není přímo ovlivněno zájmy některých společností z mého koncernu.

Říkáte, že je kauza vymyšlená. Ta ale nevznikla kvůli Šinclovi, ale kvůli vašemu chování. Svědci popisují, jak jste přišel na jednání se Šinclem a řekl mu, že se s ním nebudete bavit, že víte, s kým máte tu čest, a ukázal jste mu složku s jeho jménem. Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) to označil za vydírání.
Pan Šincl lže a vy taky, protože o tom nic nevíte. Přišli jsme na jednání a nejdřív jsme za ministerstvo předložili svůj pozměňovací návrh. Následně jsem řekl panu Šinclovi, že si vyprošuji, aby před celou ČR mě obviňoval ze zastupování nějakých zájmů, když dobře věděl, že celý zákon upekl společně s Prosem za mými zády. Neměl jsem složku, žádná neexistuje. Měl jsem jen papíry a na nich žlutý nalepovací papírek s nápisem Šincl. Používám je běžně, na malé barevné papírky si napíšu jména a ty pak přilepím na papíry, abych se mohl orientovat. Tady je vaše jméno s podklady pro náš rozhovor. To je snad problém? To není žádná složka!

Kolika papíry si takhle označujete i jiné politiky? Povídá se o vás, že spíš než ministerstvo vás zajímá shromažďování informací o lidech.
Přestaňte lhát, pane redaktore, to není pravda! Já si žádné složky nevedu! Žádné složky neexistují! Ve středu 17. června jsem šel za panem Šinclem, a jelikož jsem ho neznal, zeptal jsem se svého tiskového oddělení, kdo to je a co o něm píší média. Tu píší, že bydlí v domě, který není jeho, tady zase, že maskoval svůj majetek, tady že zneužíval příspěvek na kancelář. Nechápu, jak někdo takový může být poslanec. A také jsem panu Šinclovi řekl, že na základě článků, které jsem četl, pro mě není důvěryhodná osoba. Nic jsem ale na něj „nevytáhl“.

Je kouzelné, že se dovoláváte médií v případě Šincla, ale jakmile se objeví něco proti vám, je oheň na střeše.
Když jsem kritizován, tak se obhajuji. Pan Šincl se k těm informacím ani nevyjádřil.

V médiích se ale nepsalo o propojení Šincla se Sobotkovým přítelem, právníkem Radkem Pokorným, advokátem Miroslavem Janstou nebo senátorem a vlastníkem sázkové kanceláře Ivo Valentou. Šincl říká, že se s nimi nikdy neviděl. Kde jste na to přišel?
To nebudu vůbec komentovat. Stejně jako novináři získávají informace, tak nějaké informace plují v prostoru. V prostoru pojišťoven se něco povídá, ale já na to nemám důkazy, tak o tom nechci víc mluvit.

Pro Agrofert, ministerstvo financí a v jemu podřízených úřadech pracují bývalí elitní policisté, jak upozornilo Právo. Třeba FAÚ vede Libor Kazda z protikorupční policie, bezpečnostním ředitelem Státní tiskárny cenin je Ivan Černík z protimafiánského útvaru, bezpečnostní divizi Agrofertu vede někdejší náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Veselý. Nepocházejí ty informace třeba od nich?
Důrazně odmítám, že bych měl nějakou výzvědnou službu. To je chorobný výmysl a fantasmagorie. FAÚ je nezávislý a vždy ho vedl policista. Pan Kazda uspěl ve výběrovém řízení. Za Kalouska tam byl pan Cícer, který byl také policista. To má útvar vést filolog, sociolog nebo snad novinář? Pan Veselý, který také uspěl ve výběrovém řízení, hlídá majetek Agrofertu. Co má s tím společného? Ani se s ním nevídám. Pana Černíka jsem viděl jednou v životě, vůbec ho jinak neznám. Tady ale nejde o osobní spor Babiš–Šincl, ale o velké peníze, a my jsme si dovolili předložit návrh, který by peníze měl od pojišťoven a makléřů vrátit zpět lidem. Navíc jsem se pana Šincla na ty záležitosti ptal soukromě, ne veřejně. Ptal jsem se na jeho motivaci, proč šel proti vládnímu návrhu. Ptal jsem se ho, jakým právem mě obviňuje, když má za sebou takové věci. On se mě může veřejně ptát na propojení s pojišťovacími makléři a já se ho nemohu neveřejně zeptat, jestli může vyloučit, že není zlobbován pojišťovnami?

To jistě můžete, ale proč se ho ptáte na majetkové poměry? To mají být věcné argumenty k zákonu o pojišťovnictví? Není přece jen čas na omluvu, když dům převedl na manželku proto, že se bál, že zemře na rakovinu?
Neptal jsem se na jeho majetek, jen jsem mu četl, co bylo v médiích. To, že měl rakovinu, mě mrzí, ale je to jen výmluva. Když se v roce 2011 psalo o maskování majetku a novináři se ho ptali, tak o rakovině nemluvil. Tak proč to používá teď? Přečtěte si, co se psalo o tom, jak pan Šincl jako náměstek v Karviné získal podivným způsobem pozemek, který převedl na matku. A teď dělá divadlo. Není to poprvé, co je pan Šincl zlobbovaný. Máme s ním zkušenost, když se projednával zákon o loteriích. V rozpočtovém výboru se do něj pustil za použití zástupných argumentů, které předčítal z papíru, který mu pravděpodobně připravily loterijní společnosti, a v jeho snaze mu ochotně asistovala ODS. Novelu se podařilo v rozpočtovém výboru zastavit a dosud se nedostala ani do druhého čtení. Je zajímavé, že se pan Šincl ve Sněmovně vždy koordinuje s poslancem ČSSD Urbanem, hned startoval pan Kalousek… Pan Šincl je normálně zlobbovaný pojišťovnami, jeho návrh znamená přesun odměn makléřů na pojišťovny.

Jaký máte důkaz, že je Šincl zlobbovaný?
Podle všeho to tak vypadá, máme z toho takový pocit. Na serverech si dokonce lze najít, kteří právníci z jaké pojišťovny psali ten pozměňovací návrh.

Pocit stejně dobře může mít někdo, pokud jde o vás. Objevily se zprávy, že váš bratr se chystá prodávat pojistky v ČR. Co když jste mu chtěl přihrát malou domů?
To myslíte vážně? Vy jste se úplně zbláznil. Že si v ČR můj bratr registroval v říjnu 2014 nějakou firmu jsem se dočetl až teď. A vaše otázka má dvě vady – za prvé nový návrh ministerstva jde proti makléřům i pojišťovnám a je pro lidi a za druhé firma mého bratra se nezabývá životním pojištěním. A pokud jde o Agrofert, nemá žádnou makléřskou licenci. Zajišťuje si pouze pojištění sám pro sebe, například pojištění majetku, nezprostředkovává životní pojištění pro lidi ani pojištění pro firmy. Projednávaná novela se ho netýká.

V čem je návrh ministerstva financí pro lidi?
Soustředíme se na ochranu spotřebitelů a nesnažíme se vycházet vstříc ani pojišťovnám, ani zprostředkovatelům. Chceme výrazně snížit přepojišťování a zabránit tomu, aby spotřebitelé po výpovědi pojištění a následném sjednání nového pojištění opakovaně platili poplatky za sjednání smluv, ze kterých pak pojišťovny vyplácejí zprostředkovatelům provize. A když už dojde k vypovězení smlouvy, tak chceme, aby spotřebitel dostal víc peněz než nyní. Když dnes člověk vypoví pojištění po dvou letech, neuvidí ze svých peněz nic, protože vše padne na poplatky. Podle našeho návrhu by klient po dvou letech měl dostat 60 procent vkladu.

Ale ke změně došlo až po Šinclově návrhu, jinak by peníze zůstaly u makléřů.
Ano, ale Šinclův návrh by jen prostředky od makléřů převedl pojišťovnám. Je pěkné, že premiér říká, že můj základní problém je, že jsem se nevzdal svých firem a že mám střet zájmů. Proč to říká? To ČSSD má střet zájmů, to oni lobbují za pojišťovny. Na rozdíl od nich jsem transparentní a naše hnutí má transparentní finanční toky.

Kromě této kauzy vzbudila pozornost zpráva o tom, jak firma Agro Jevišovice z Agrofertu herbicidem vypálila farmáři úrodu za čtyři milióny. Připomíná to mafiánské praktiky.
Cože? Co já s tím mám společného? To se běžte zeptat na Agrofert, já o tom nic nevím, nerozhodoval jsem o tom. Firma má právníky a předpokládám, že vědí, co dělají. Pan Rada je lhář a podvodník, který nezaplatil své dluhy. Agrofert okradl o 200 až 300 miliónů a firma se s ním soudí. Zeptejte se i bank, zeptejte se v Rumunsku a na Ukrajině, co nadělal. My jsme zachránili tři sta pracovních míst. Zeptejte se zaměstnanců Radovy původní firmy, kterou jsme museli koupit, jaké to je, když několik měsíců nedostávali výplaty, a jak je jim teď.

Když jsme u střetu zájmů, u vás se zmiňuje mj. kvůli státním zakázkám pro Agrofert. Sám jste to označil za drobné, protože dělají jen 1,1 procenta tržeb. Proč nedáte pokyn, aby o ně vaše firmy neusilovaly? Měl byste aspoň částečně pokoj.
Nejdřív mi upíráte právo jít do politiky a teď mi upíráte právo podnikat? To je ten váš systém, který jste si tu vybudovali, tedy tradiční politické strany a média. Politici měli zemi pořádně řídit a neměli krást – to by ale ČSSD s ODS nesměla mít tradici v korupci. Šel jsem do politiky, protože tradiční politické strany selhaly. Já aspoň pro tuto zemi něco dělám. Platím obrovské daně, jsem největší zaměstnavatel. A pokud jde o tendry, tak o nich ani nevím. Když Agrofert vyhraje nějakou zakázku, tak jedině proto, že nabídne nejlepší cenu. Jde třeba jen o 1,1 procenta, ale těch 1,1 procenta možná znamená několik tisíc pracovních míst. To mám ty lidi propustit? Proč bych to dělal?! Ve jménu koho mi to říkáte? Ve jménu miliónu voličů, nebo koho?! Chovám se podle zákona, transparentně, všichni mě kontrolují, všechno si platím sám. Já mám čistý stůl i čisté svědomí. Kolik poslanců má tajně solární elektrárny, kolik jich podniká, kolik různě převedlo majetek? Kolik je zlodějů ve Sněmovně? Co vím, tak minimálně čtyři pět.

Proto jsem se ptal, jestli vám politika stojí za to.
Nestojí mi to za to. Ale lidem jsem slíbil, že ji budu dělat. Pokud ale zase půjdu na fesťák a bude na mě někdo plivat místo toho, že se se mnou chce dvě stě lidí fotit, tak pochopím, že už nemám v politice co pohledávat a půjdu pryč.

Když mluvíte o rockovém festivalu, co vás to napadlo se nechat fotit u mobilního pisoáru a dávat to pak na internet? To už nevíte, co udělat, abyste na sebe upozornil?
Byl jsem na fesťáku mezi mladýma na čtyřech koncertech, špičkovali jsme se. a když jsem potřeboval jít na záchod…

Ale nechat se přitom fotit? Není to nedůstojné pro vicepremiéra a ministra financí?
A co je na tom? Jsem normální člověk, alespoň byla sranda. Když vám někdo stále nadává v médiích, v parlamentu a ponižuje vás, sprostě o vás lže, a pak přijdete někam mezi mladé a oni vám řeknou, že vás mají rádi, tak vás to dobije. Vsadíte se s nimi, jestli si na twitter dáte takovou fotku, tak jsem ji dal. Možná to dělám z recese, možná to dělám proto, abych pak některé lidi vydráždil a bavil se tím. Na té fotce nebylo nic vulgárního. Na rozdíl od jiných jsem nechodil obnažený v Berlusconiho vile, nekradl jsem pero, neukazoval prostředníček, nemlátil voliče, nikomu sprostě nenadával, neřval na policisty.

Dění kolem vás odsunulo do pozadí výměnu na ministerstvu školství a také zvěsti o možné výměně ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Objevila se ale spekulace, že byste si mohl se soc. dem. vyměnit resort zdravotnictví a místního rozvoje. Co vy na to?
Nic takového není a nebude. Pokud se premiér rozhodne pana Mládka vyměnit, tak celá Praha ví, kdo tam půjde, jaká marketingová agentura tam koho dosadí.

Narážíte na vládního tajemníka pro evropské záležitosti Prouzu?
Jasně.

V kuloárech se ale povídá, že byste se chtěl zbavit ministryně pro místní rozvoj Šlechtové a šéfa dopravy Ťoka.
Povídá se, povídá se… Proč bych se jich zbavoval? Dělají svoji práci a dělají ji dobře. Jsem s nimi spokojen. Pan Ťok musí vyřešit mýto, ale o této prasárně, kterou zdědil, nepíšete. Anebo o exministru dopravy Bártovi, kterým Němcům řekl, že Češi nechtějí rychlovlaky, nebo který přestal projektovat dálnice.

Neříkejte, že byste zdravotnictví za místní rozvoj nevyměnil, kdyby se k tomu naskytla příležitost.
Určitě bych zdravotnictví řídil lépe, nemám ale na něj ministra. A ani to není na pořadu dne.

Jak to vypadá s rozpočtem? Ministři po vás chtějí jednu miliardu za druhou, vy je odbýváte. Kde vezmete na všechny jejich požadavky peníze?
Ještě nemám všechny požadavky. Až je budu mít, tak půjdu na koalici a řeknu, že takto vypadají ta čísla a toto jsou naše možnosti a budeme se o tom bavit.

Stále chcete snižovat deficit a nezvyšovat daně. Kde na to tedy vezmete?
Uvidíme. Můžeme zrušit rozpočtové určení daní, kde je 3,5 miliardy. Pak možná peníze přinese zdanění hazardu a elektronická evidence tržeb.

Chorvatský ministr financí v Praze přiznal, že evidence rozpočet nezáplatuje, vy si ale od toho slibujete, že vyberete na DPH další miliardy, a navíc, že se to projeví až později, vy ale peníze potřebujete hned.
Ano, musíme snižovat provozní náklady, rozhodnout, kde ušetříme, bude také nějaký odhad daní a uvidíme. Samozřejmě že chci dát radši důchodcům nebo zaměstnancům, protože vím, že to dostanou. Ale přidat pro státní pojištěnce, tak to teče do černé díry zdravotním pojišťovnám, místo aby to šlo lékařům.

Vybírat víc daní se ale nedaří.
To není pravda. Vracíme zadržené DPH, které někdo zadržel i rok a půl. Děláme opatření proti karuselovým obchodům, také jsme snižovali DPH, stejně jako zatížení rodin, pomáhali jsme pracujícím důchodcům.

Co otázka zvyšování daní pro firmy?
Za mě určitě ne. Děláme kontrolní hlášení, evidenci tržeb, prokazování původu majetku, novelu hazardu, to nikdo nedělal. Investujeme, ekonomika roste, snižujeme deficit, nastartovali jsme spotřebu, optimalizuji likviditu státu, snížil jsem dluh. Mám výsledky.

A co kritická situace například na ministerstvu zahraničí, které hrozí zavíráním zastupitelských úřadů?
Pan Zaorálek by asi před zákonem o státní službě neměl nabírat tolik lidí. Kolik má zbytečných nemovitostí, které ani nezkusil prodat? O penězích se lze bavit, ale to se mnou musí někdo jednat, místo toho radši chodí do médií a povídají. Vždyť ministr vnitra Chovanec tady nedávno seděl poprvé.

Autor: Jan Rovenský

Článek si můžete přečíst v Právu.

Zdroj: Právo

Přeskočit na menu