Premiér budu a nic ČSSD nenabídnu

Dnes zahájí premiér Andrej Babiš debaty s novým vedením ČSSD o vládě. Ačkoli na výsledek sjezdu socialistů dlouho čekal, nyní je prý v kabinetu moc nechce. A mluví o SPD Tomia Okamury.

V pondělí jste si v sáhodlouhé zprávě na Facebooku postěžoval, kterakkvůli „smrtícímu tempu“ trpíte zdravotně, musel jste s prasklou žilkou v oku do nemocnice, ale že prý lidé nemusí mít strach, že budete „makat“ dál. Četl jsem k tomu komentáře se slovy jako „hysterie, fňukání, patos, neschopnost delegovat práci na jiné“. Není na tom něco?

Cílem toho statusu bylo dementovat, že jsem nachlazený, jak uvedla moje mluvčí. Tyto zprávy píši hlavně svým příznivcům. Ti, kteří mě nemají rádi, si z toho beztak udělají závěr, že mám odstoupit. Je to obraz atmosféry u nás. Kopání za každou cenu. Třeba jízdu Ester Ledecké jsem viděl dvacetkrát. Bylo to famózní, neuvěřitelné, byl jsem až dojatý. Vyslechl jsem si k tomu komentáře v angličtině, italštině a dalších jazycích. Zajímavé bylo, že jí všichni fandili, jen naši komentátoři dlouho kritizovali pouze chyby. Až když zaregistrovali, že má nejlepší čas, začali otáčet. Nějakým způsobem to popisuje naši náturu. K tomu statusu – chápu, že lidi polarizuji, takže se to hned otočí proti mně. Zdravotní problém jsem měl, vyřešil jsem ho a jedu dál.

Při sestavování vlády jste čekal na výsledek sjezdu ČSSD a na ten „správný tým“. Jsou nový předseda Jan Hamáček s Jiřím Zimolou duem, které vám v tomto smyslu vyhovuje?

Není na mně, abych hodnotil, zda jsem spokojen či ne. Sociální demokracie si zvolila nové vedení a já jsem rád, že ani jeden z nich nebyl v té trojici, která ČSSD prohrála volby. Že jde o lidi, s nimiž jsem v minulosti až tak úzce nespolupracoval. Ale to neznamená, že se domluvíme. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, zatím neznám jejich podmínky. Pozitivní je, že s námi chtějí jednat. A že chtějí řešit program, a ne primárně místa ve vládě.

K tomu jednání jsou ale Hamáček se Zimolou vybaveni usnesením sjezdu, že by byl problém, pokud by ve vládě seděl trestně stíhaný člověk. Tedy vy. Jak to vnímáte?

Četl jsem to spíš jako výzvu než jako podmínku, ale možná se mýlím. Nicméně hnutí ANO už tuto možnost jednou zvažovalo a odmítlo ji. Nemám signály, že by chtělo tuto pozici měnit. Já ji měnit také nehodlám. Slíbil jsem lidem, že budu kandidovat na premiéra, pracuji jako premiér a hodlám tak pracovat i dál. Určitě není k debatě, že by za hnutí ANO byl nějaký jiný premiér.

Netajíte se, že by se vám zamlouvala menšinová vláda, kterou by třeba ČSSD a komunisté „jen“ tolerovali. Jan Hamáček s Jiřím Zimolou ale stojí o přímou účast v kabinetu s ministerskými funkcemi. Můžete se s nimi na tom dohodnout?

Mít menšinovou vládu je obrovská výhoda, je to praktické. Skončil resortismus, zbytečné hádky, politikaření, fungujeme jako tým a je to prostě mnohem efektivnější. Ale uvidíme. V každém případě se ČSSD zeptáme, zda by přeci jen nechtěli raději domluvu na toleranci. Za programové průniky. No a budeme jednat.

Pokud budete trvat na místě premiéra, budete jim asi muset nabídnoutněco, aby ze svého požadavku na váš odchod mimo vládu ustoupili. Co to bude?

Nebudu nabízet nic. Chci je vyslechnout, za jakých podmínek by nás tolerovali nebo šli do vlády. Oni si asi budou klást nějaké podmínky.

Původně se hovořilo o ministerstvech dopravy, spravedlnosti, obrany a zahraničí. Před sjezdem Hamáček napsal, že by chtěli resorty jako školství, zdravotnictví, zemědělství nebo ministerstvo pro místní rozvoj. Je to pro vás akceptovatelné?

V každém případě chceme dát prioritně do pořádku resorty, které měla v minulém volebním období ČSSD na starosti a nic s nimi neudělala. Určitě nechceme dát ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotnictví, ale ani školství. Určitě ale přes vás, pane redaktore, nechci jednat se sociální demokracií. Potkáme se, vyslechneme si je, budeme jednat, uvidíme.

Pokračování sjezdu bude mít ČSSD na začátku dubna, ve hře je ještě vnitrostranické referendum. Jak dlouho hodláte na jejich definitivní stanovisko čekat? Minulý týden jsem mluvil s podnikatelem Tomášem Hrdličkou, o němž se spekuluje, že stojí za SPD. Minimálně je v úzkém kontaktu s jejich prvním místopředsedou Radimem Fialou. Podle Hrdličky by SPD měla nabídnout toleranci vlády jen jednou. Pokud ji odmítnete kvůli čekání na socialisty, podruhé už by vám SPD pomocnou ruku nabízet nemělo. Vy zatím SPD vytrvale odmítáte. Co na to říkáte?

Nevěděl jsem, že je pan Hrdlička majitelem SPD. Ale je pravda, že se o tom po pražských restauracích mluví a on to prý vypráví.

Nejde o to, zda Hrdlička je či nenímajitelem SPD. Spíš mě zajímá, zda se neobáváte, že když nyní SPD odmítnete, nemusí už chtít vaši vládu podpořit, pokud by jednání s ČSSD zkrachovala?

Ale my s nimi jednáme. V neděli mi pan Okamura psal, že experti dokončili vyjednávání. V úterý mám s panem Brabcem (místopředseda ANO a ministr životního prostředí – pozn. red.) sezení, v jakém stavu jsou vyjednávání s KSČM a SPD.

Sociální demokraté si ale na sjezdu přijali jasné usnesení, že s okamurovci v žádném holportu být nechtějí, byť by se měl týkat „jen“ podpory vládě. Musíte se tedy rozhodnout, zda dál vyjednávat s ČSSD, nebo s SPD. Kdy to rozhodnutí učiníte?

Až nastane správný čas. My nikam nespěcháme. Naše vláda pracuje. Navrhujeme největší navýšení důchodů meziročně v historii země o 918 korun měsíčně, dnes jsem řešil jízdné, chceme zrušit superhrubou mzdu, kterou zavedla ODS. Makáme.

Chápu to správně, že varianta s SPD, kterou jste v posledních týdnech vehementně vylučoval, je opět ve hře? Že je hodláte udržovat v nějakém pohotovostním režimu?

S SPD nás rozděluje hlavně otázka referenda o zahraničních závazcích České republiky, to je členství v NATO a v EU. Tam se totálně rozcházíme a v hnutí ANO jsme si jasně řekli, že to je nepřijatelné. Ale chceme ta jednání s SPD dokončit. Pokud by SPD trvalo na vystoupení z NATO a EU, tak ta jednání pro nás dál nemají smysl. Pokud by na tom však netrvali, můžeme se bavit dál.

V ANO se objevily protesty proti jakékoli spolupráci s SPD. K nejvýraznějším odpůrcům patřili ministři Pelikán, Stropnický, Šlechtová a Ťok. Mimochodem se v té době objevily spekulace, že v nabídce pro koaliční partnery jsou ministerstva spravedlnosti, zahraničí, obrany a dopravy. Byla to náhoda?

To jsou takové drby. Dnes byl u mě jeden vážený doktor a říkal: Váš ministr zdravotnictví byl na FED Cupu a vykládal, jaké ředitele nemocnic bude odvolávat. Říkal jsem si, že to není možné. Zavolal jsem Adamovi Vojtěchovi a on mi řekl, že na FED Cupu nebyl. To jsou pomluvy. Nevím, kolik lidí v hnutí ANO se proti toleranci vlády od SPD bouří. Není to preferovaná varianta. Ale nikdo z těch tradičních stran s námi zatím nejednal. Teď má ČSSD nové vedení, tak budeme jednat.

Nejméně podmínek si zatím kladou komunisti. Přesto se spekuluje, že by do vlády mohli přijít někteří jejich nominanti. Mluví se o jménech, jako jsou František Koníček či Alexandra Rudyšarová na ministerstvo průmyslu, nebo Miroslav Toman do čela resortu zemědělství. Je to reálné?

Určitě ne.

Přestože by tato jména konvenovala i prezidentu Zemanovi?

Musíte si rozmyslet, zda je třeba pan Toman kandidátem Hradu, nebo KSČM. V médiích to každou chvíli říkáte jinak.

Obou. Asi byste tím tedy zabil dvě mouchy jednou ranou, ne?

S komunisty se určitě nebavíme o postech ve vládě. Ani s SPD. Že vyjadřují postoje k našim ministrům, to je pravda. Ale bavíme se pouze o programových věcech.

Co místa náměstků, posty ve státní správě, ve státních a polostátních firmách?

Taková debata se nevede.

V posledních dnech se vám začalo nabízet třeba hnutí STAN. S tím, že by zemi rádo zachránilo od vlády za podpory komunistů či SPD, pokud byste tedy nebyl premiér. Berete je vůbec vážně?

Zaznamenali jsme, že hnutí STAN mění názor a chtějí s námi jednat. Proto máme ve čtvrtek schůzku. Doufám, že se nechtějí jen marketingově zviditelnit, ale půjde o seriózní jednání. Nicméně i kdybychom se nakrásně dohodli s ČSSD a STAN, většinu ve Sněmovně by to neznamenalo. Museli by se přidat ještě třeba lidovci a ti také tvrdí, že bych nesměl být premiérem. U STAN je to ještě pikantnější o to, že jsme s nimi v koalici v Libereckém kraji, kde je jejich trestně stíhaný hejtman Martin Půta a nám to nevadí. Protože ctíme presumpci nevinny. No a STAN přijde jednat a u nás jim to samé vadí. To je takové zvláštní, pokrytecké. Tím, že kladou tuto podmínku, nevypadá to moc důvěryhodně.

Po vystoupení prezidenta Miloše Zemana na sjezdu ČSSD, kde horoval pro vaši menšinovou vládu,ho i řada sociálních demokratů označovala za „agenta ANO na Hradě“. Nedávno jste mezi sebou měli nějaké přestřelky. Už jsou vaše vztahy zase v pořádku?

Pan prezident určitě není žádný náš agent. Je to jedna z největších polistopadových postav České republiky. Na nedělní večeři jsme se o politice ani moc nebavili. Naše manželky spolu hovořily o jídle. Pan prezident určitě není milovníkem michelinských restaurací, nakonec si dal holuba, dezert a vanilkovou zmrzlinu, ale předkrmy se mu moc nelíbily. Mezi námi je vše v pořádku, žádné problémy nejsou. Je to neuvěřitelný rétor, pořád se od něj učím. Chováme se k sobě slušně, když mám ale jiný názor, tak ho řeknu. On mě také občas zkritizuje. Tak jaké spojenectví? Například mi pan prezident nikdy nedoporučil nikoho do vlády, jak se někdy říká v médiích. Nikdy.

Když už jsme u vašeho menšinového kabinetu – budou v něm všichni ministři pokračovat, i kdybyste jejich resorty nemuseli přepustit případným koaličním partnerům?

Já to nevím. S některými si na sebe zvykáme, některé znám fakt velice krátce. Zvyknout si na můj styl práce může být pro některé neobvyklé, ale v podstatě to funguje.

Je tam někdo, kdo vás třeba naštval, a říkal jste si, že ve druhé vládě nebude?

I kdyby mě někdo naštval, pane redaktore, tak vám to stejně neřeknu. To je zbytečná otázka.

Co třeba ministr průmyslu Tomáš Hüner, kterému jste veřejně vytkl špatnou komunikaci ohledně dodatku k memorandu o lithiu?

Tak určitě jsem byl rozčilený, protože pan Hüner měl za úkol udělat právní rozbor a informovat vládu. Místo toho jsem se něco dozvěděl z médií. Ale už jsme to na vládě probrali, má jasné zadání a doufejme, že to zvládne.

Do popředí se teď dostal mladý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který si počíná…

(skáče do řeči) Velice dobře si počíná! Velice dobře.

Asi nemá smysl probírat jedno jméno za druhým, přesto bych se ještě zastavil u ministra zahraničí Martina Stropnického. Je pravda, že by mohl být na podzim v komunálních volbách vaším kandidátemna post primátora Prahy?

V pondělí jsem seděl s pražskou krajskou organizací, protože právě Praha bude naší prioritou. Ve volbách do Sněmovny jsme tam neuspěli tak moc, jak bychom si přáli. Tudíž se musíme připravit lépe. Na pana Stropnického jsem se tedy v tomto ohledu ptal. Řekli mi, že s ním mluvili a že o to nemá zájem.

Máte vy zájem o jiného kandidáta na primátora Prahy, než je dosavadní Adriana Krnáčová?

Pražská organizace se přiklání k tomu, že budou primárky. Takže všichni, kteří mají o post lídra kandidátky zájem, se budou moci přihlásit. Pražská organizace rozhodne. Není na mně, abych na někoho ukazoval prstem.

Máte zájem, aby Krnáčová pokračovala, nebo ne?

Paní Krnáčová měla velký problém, že se osm měsíců dohadovala o koalici, pak si vybrala špatného koaličního partnera – Stranu zelených, která nám bránila v investicích. Ta trojkoalice samozřejmě není žádná výhra, což se ukázalo i ve volbách do Sněmovny, v nichž uspěly jiné strany. Ale paní Krnáčová také měla těžké dědictví. Zelení blokováním pražských stavebních předpisů fakticky omezili výstavbu bytů v Praze. Ale také otevřela tunel Blanka, zlevnila pronájem Škodova paláce atd. Příprava projektů chvilku trvá a v té koalici s většinou jednoho hlasu je to těžké.

V reakci na verdikt bratislavského krajského soudu, v němž zamítl žalobu na neoprávněnost vedení v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB coby agenta, jste prohlásil, že se hodláte soudit klidně po zbytek života...

(skáče do řeči) Ano, protože pravda je na mojí straně!

Už víte, koho budete žalovat? Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) vám soud rozsudkem žalovat znemožnil, slovenské ministerstvo vnitra se k věci nezná a odkazuje na bývalé federální ministerstvo vnitra, které však od rozděleníČeska a Slovenska neexistuje…

Není to na mně, mám na to právníky, kteří mají jasnou strategii. V každém případě není pravda, že bych prohrál nějaký soud. Já ho třikrát vyhrál. Slovenský Ústavní soud nemluvil o Babišovi, to jsou právě ty vylhané věci, které média stokrát opakují. Žádný soud neřekl, že jsem byl agent, protože jsem nebyl. Nezávislý analytik Jan Schneider říká, že je proti mně vedena cílená a komplexní kampaň. Ústavní soud – kupodivu těsně před volbami, což podle mě není náhoda – řekl, že já i ostatní jsme neměli žalovat Ústav paměti národa, ale někoho jiného. Ale neřekl koho. Takže na Slovensku zavedl úplný chaos. Vlastně zrušil rozhodnutí, že jsem vyhrál u předchozích soudů. Ale neprohrál jsem. Protože jsem nikdy žádný agent nebyl. Ústavní ani jiný soud nikdy nekonstatoval, že by byla evidence Andreje Babiše ve svazcích oprávněná. U nás to tvrdí média a je to sprostá lež. Určitě budeme žalovat dál.

V podniku zahraničního obchodu, kde jste tehdy působil, jste přece s StB do kontaktu zkrátka přijít musel, ne?

Agent StB jsem nebyl, nikdy jsem nespolupracoval, nic jsem nepodepsal. Byl jsem jen pracovník podniku zahraničního obchodu, který StB hlídala, abychom nebrali provize od dodavatelů nebo odběratelů. Abychom nekradli. Takže jsem byl StB vyšetřován, proč nekupuji syrské fosfáty, když tam prodáváme tanky. Dělal jsem na to analýzy. Ale znovu opakuji, že na mě vedli spis bez mého vědomí. Proto jsem v právu a vyprošuji si, aby mě někdo nazýval agentem.

Troufl byste si přísahat na zdraví svých dětí, že jste s StB vědomě nespolupracoval?

Samozřejmě.

 

Autor: Petr Kolář

Článek si můžete přečíst v MF Dnes.

Zdroj: MF Dnes

Přeskočit na menu