Podvody s DPH se za mě snížily o 31 miliard korun

Před čtyřmi roky jsem všem lidem v naší zemi slíbil, že pro řízení příjmů a výdajů státu použiju zkušenosti se řízením velké firmy. Firma a vlastně nikdo další kromě standardních politiků si totiž nemůže dovolit bezhlavě rozhazovat, kašlat na budoucnost a zároveň neřešit výpadky příjmů rozpočtu.

Mnohokrát jsem slíbil, že vyberu více peněz na daních, aniž bych je musel zvyšovat. Byla to i moje podmínka vstupu do vlády, že daně zvyšovat prostě nebudeme. Pamatujete si, že by někdy nějaký politik dal takový slib? Je to přece absurdní. Proč nikdo nic takového neslíbil? Má to dvě hlavní příčiny.

Zaprvé, v šedé a černé ekonomice se pohybují desítky a stovky různých kamarádíčků našich předních politiků z tradičních politických stran. Zadruhé, zavádět systémové změny znamená riskovat neúspěch a obětovat spoustu práce, energie a úsilí, které tomu žádný politik dříve nebyl ochoten věnovat. Zároveň to znamená, že naštvete spoustu lidí, potenciálních voličů, a to přece žádný politik nechce.

Vlastně v tomhle světle se musím smát všem těm řečem o tom, že jsem populista. Populista by se nikdy nepustil do toho, co jsem řešil na ministerstvu financí já. Možná právě proto někteří mí koaliční kolegové a oponenti tráví více času starostmi o vlastní politickou budoucnost než prací pro stát.

Na rozdíl od běžných politiků, kteří se rozhodně nepřetrhnou, jsem čtyři roky pořádně makal. Díky tomu se mi podařilo splnit svůj slib. Za období od roku 2014 až do září 2017 se v naší zemi na daních a pojistném vybralo o 659 miliard korun navíc oproti tomu, jak se daně a pojistné vybíraly v roce 2013. Zároveň s tím jsme za stejné období snížili daně o 44 miliard korun na základě snižování sazeb a zvyšování některých daňových úlev.
Aby se nám to vůbec mohlo podařit, museli jsme přijmout celou řadu účinných opatření proti daňovým únikům, která naprosto zásadním způsobem pomohla snížit takzvanou mezeru ve výběru DPH, představující rozdíl mezi tím, kolik by se na DPH mohlo vybírat, kdyby nebyly žádné úniky, a tím, kolik se skutečně vybere.

Mezera ve výběru DPH v roce 2013 dosahovala 71 miliard korun, tedy 19,1 procenta potenciálních příjmů z DPH, takže se v tomto roce každá pátá koruna z DPH „někam ztrácela“. Vinny byly hlavně řetězové podvody, vystavování falešných faktur a krácení tržeb. Šlo o problémy, které se u nás nikdo nikdy nesnažil pořádně vyřešit, ačkoliv jiné státy EU používají nástroje, které jsme tu mohli mít už dávno.

Hned v prvním roce mého nástupu na ministerstvo financí jsme po slovenském vzoru sestavili Daňovou kobru – specializovaný tým složený z policistů, celníků a úředníků z finanční správy, který má od té doby za úkol bojovat proti velkým a organizovaným skupinám páchajícím daňové podvody. Díky tomu klesla mezera ve výběru DPH v letech 2014 a 2015 až na 16,5 procenta, tedy přibližně 66 miliard korun.

V roce 2016 jsme spustili kontrolní hlášení, které umožňuje Finanční správě automatizovaně odhalovat falešné faktury a také najít bílé koně zapojené do řetězových podvodů. Na konci roku 2016 jsme také spustili EET – opatření proti krácení tržeb a zároveň největší IT projekt této vlády.

Dnes se jasně ukazuje, že obě opatření fungují dokonce ještě o něco lépe, než jsme říkali před jejich zavedením. Příjmy z DPH rostly v roce 2016 víc než ekonomika. V roce 2017 je procentuální nárůst příjmů DPH dokonce dvouciferný, zatímco růst ekonomiky je nižší než pět procent. Díky kontrolnímu hlášení se nám za rok 2016 podařilo snížit mezeru ve výběru DPH o 12 miliard korun. Ke konci září roku 2017 se finanční správě na základě stále efektivnějšího využívání kontrolního hlášení podařilo z mezery ve výběru DPH ukrojit dalších devět miliard korun a dnes je již téměř jisté, že na konci roku bude tato částka ještě o něco vyšší. K tomu je třeba přičíst přínos EET, který podle současných dat za rok 2017 přesáhne pět miliard korun. Celkově se nám tak podařilo snížit mezeru ve výběru DPH až na 66 – 12 – 9 – 5 = 40 miliard korun.

Když vezmu v úvahu, že pro letošní rok se očekává, že příjmy z DPH dosáhnou přibližně 380 miliard korun, je jasné, že mezera ve výběru DPH se za tento rok dostala na 9,5 procenta a je skoro o 10 procentních bodů nižší než v roce 2013. Tím jsme se vlastně dostali na úroveň takových států jako Německo, Velká Británie, Rakousko, Dánsko nebo Belgie.

Přitom stačilo pouze zavést opatření, které už úspěšně funguje v jiných státech. Kdyby tradiční politici více makali a méně blábolili, mohli jsme na takové úrovni být už dávno a dnes bychom se pouze zabývali tím, do čeho dříve investovat nebo jak to udělat, aby si každý mohl podat daňové přiznání za dvě minuty, aniž by musel osobně chodit na berňák nebo studovat složité formuláře.

Andrej Babiš

Článek si můžete přečíst v Právu

Zdroj: Právo

Přeskočit na menu