Není důvod odcházet ze Sněmovny, teď nesmíme uhnout

Místopředseda poslanecké sněmovny a člen předsednictva hnutí ANO Radek Vondráček pro Právo.

Co si myslíte o žádosti policie o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka?

 Velice mě to překvapilo, nečekal jsem to. Je to zacílené na pana Babiše, je to pokračování tlaku z vládní krize, jen jinými zbraněmi. To mě utvrdilo v přesvědčení, že jestli do voleb, tak jednoznačně v čele s panem Babišem. Teď nesmíme uhnout.

Má Babiš složit mandát?

 V žádném případě. Nikdo nenašel jediný argument proti jeho činnosti jako ministra a politika. Vracíme se o deset let zpátky, jde o velmi pracně vyhrabanou a vypracovanou kauzu a netýká se naší politiky. Za svoji práci ve Sněmovně a ve vládě se nemusíme stydět, naopak, máme co nabídnout i pro další čtyři roky. Mandát navíc nesložil za celé funkční období ani jeden vydaný poslanec. Není to tak dávno, co jsme hlasovali o vydání dvou kolegů (z ČSSD a KSČM v kauze jiných eurodotací), kteří navzdory tomu mandát vykonávají.

 Říkáte, že jste překvapen. Podle Babiše ale o jeho stíhání mluvili poslanci přes rok.

 Sněmovna je budova, ve které takové „zaručené“ zprávy kolují pořád. Vždycky jsem to házel za hlavu a nechtěl jsem tomu věřit. Ale je pravda, že minimálně od jarní vládní krize vždy někdo přišel se zaručenou informací, že Andrej Babiš bude stíhán. Poté, co se to objevilo a policie chce i vydání pana Faltýnka, který v rámci koncernu Agrofert dělal úplně jinou práci, tak už to opravdu působí dojmem… Nevím, hledám správné slovo.

Babiš to označil za poslední snahu zkorumpovaného systému ho zničit s tím, že to připomíná 50. léta. Přitom ministrem spravedlnosti je váš Robert Pelikán.

 Pan Babiš měl vždycky expresívnější slovník než já. Ale když se něco takového objeví po deseti letech, po roce a půl vyšetřování a dva měsíce před volbami, a dokonce je to na jistých serverech dřív, než to vědí aktéři či předseda Sněmovny, a už se na těchto serverech objevují další jména a podrobnosti ze spisů, tak to o něčem vypovídá.

Autor: Jan Rovenský       

Článek si můžete přečíst v deníku Právo. 

Zdroj: Právo

Přeskočit na menu