Mobil na Babiše nemám

MF DNES přináší profil nového zlínského primátora Jiřího Korce z hnutí ANO ZLÍN Za sebou má pouze čtyři roky běžné pracovní praxe, když byl v letech 2012 až 2016 vedoucím technického oddělení zlínské společnosti, která vyrábí měřicí techniku pro zdravotnictví. Od roku 2014 byl zlínským radním, poslední dva roky už náměstkem primátora a od konce minulého týdne vede dvaatřicetiletý Jiří Korec z ANO krajské město Zlín se 75 tisíci obyvateli. "Mým cílem je, aby se město Zlín zvedlo na krajskou úroveň. Chtěl bych, aby bylo téměř jako v baťovské éře a dostalo se na výsluní," neskrývá svoje ambice Korec. "Za jedno volební období to ale nepůjde stihnout, neudělají se všechny potřebné projekty," dodává realisticky.

Podobně strmý politický vzestup je v rámci politiky v regionu zcela výjimečný. Korec navíc do komunálních voleb šel jako dvojka kandidátky ANO a do čela města ho vynesl fakt, že získal víc preferenčních hlasů než lídr Roman Kaňovský. I proto se nabízí otázka, zda obyvatelé Zlína vůbec vědí, kdo jim bude vládnout? Mají větší povědomí o mladém a vzdělaném muži, který do politiky vstoupil teprve před čtyřmi lety a spíše jen shodou okolností se stal náměstkem primátora?

Z koalice musí vytvořit tým

Pokud bychom vycházeli čistě z Korcova životopisu, pak působí velmi dobře. Nový primátor má tři vysokoškolské tituly: z podnikání a managementu v průmyslu, z biomedicínského inženýrství a z kybernetiky. O jeho schopnosti přijímat vědomosti a předávat je dál svědčí také fakt, že je instruktorem lyžování a snowboardingu, má licenci na potápění a jako bývalý úspěšný gymnasta trénuje malé naděje. Mimochodem, jako junior závodil na mistrovství Evropy v gymnastice, a dokud mu to dovolovaly pracovní povinnosti a zdraví, reprezentoval i v mužské kategorii. "Byl jsem zvyklý trénovat pět hodin denně, šest dní v týdnu. O to kritičtěji se dnes dívám na některé jiné sporty," vysvětluje Korec. "Každý režim v mládí člověka nějak vytváří. Záleží na jeho hlavě, co si z toho vezme," uvažuje. Otázka ale zní, jestli mu někdejší tvrdý sportovní dril může být při řízení krajského města aspoň k něčemu platný. I když je nejvýše postaveným politikem ve Zlíně, přece jen nepůjde o sólovou činnost. Musí řídit radu i zastupitelstvo. Někdy otupit hrany, jindy zase rázně rozhodnout. "Jsme koalice z pěti subjektů, všichni jsme si rovnocenní. Musíme fungovat jako tým lidí," plánuje Korec. Nová koalice je složená z ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů, přičemž poslední tři jmenované strany hned po volbách vytvořily tzv. trojblok. Vítězná hnutí ANO a STAN si podala ruce ještě v den voleb. Pak trvalo dva týdny, než k sobě našla cestu. Zjevně jde o dvě trochu nesourodé skupiny, z nichž by měl právě Korec vytvořit homogenní celek. Jednoduché to ale mít nebude. Už kvůli zmíněným menším zkušenostem a nízkému věku, kvůli čemuž nemusí mít u svého okolí takový respekt.

"Řekli jsme si, že není důvod, proč by mladý člověk nemohl být primátor. Důležité jsou jeho kvality a co už na městě zvládl. Mé dvouleté zkušenosti v radě to rozhodly tímto směrem," prohlásil Korec.

S Babišem se viděl jen dvakrát

Do hnutí ANO vstoupil před čtyřmi lety. Předtím mu byla sympatická ODS, ale její tehdejší skandály ho od větší angažovanosti v politice odradily. Jako pro hodně členů (a voličů) ANO byl i pro něj Andrej Babiš alternativou k tradičním stranám, jež se utápěly ve vlastních problémech. "Představoval pro mě úspěšného podnikatele, který má dobrý kredit, jejž si bude chtít v politice udržet," říká Korec. "Asi bych se zachoval jinak, kdyby se mě zeptali na vstup do jiné strany." Korec Babiše nijak neadoruje, současně však nemá velký problém s tím, že je obviněný z dotačního podvodu. Když přijde řeč na toto téma, mluví o presumpci neviny a o tom, ať rozhodnou soudy. A překvapivě tvrdí, že ani nemá číslo na Babišův telefon, což bylo volební heslo ANO v letošní kampani a (možná nechtěně) odkazovalo k tomu, že většina lidí hnutí volí kvůli jeho předsedovi, ne lokálním lídrům. "S Babišem jsme se viděli asi dvakrát v životě. Jednou ve Zlíně na Památníku Tomáše Bati, podruhé na akci hnutí ANO v Ostravě. Mobil na něho zatím nepotřebuju, jsme v kontaktu se zlínským poslancem za ANO Markem Novákem," říká Korec. Zmíněné setkání ve Zlíně přitom dopadlo dost rozpačitě. Babiš kritizoval primátora Miroslava Adámka ze STAN (právě jemu dělal Korec náměstka), protože radnice ani za dva roky nezačala opravovat Velké kino. "Mrzelo mě, že se nezeptal na bližší informace, že jen vystřelil svůj názor," zavzpomínal Korec, který měl navíc Velké kino na starosti.

Místo poslance je primátorem A jaký byl vlastně jeho vstup do ANO? V roce 2014 ho oslovil kamarád, jestli by hnutí nepomohl se sportem. Pak kývnul na nabídku, aby byl na jeho kandidátce do komunálních voleb. K jeho vlastnímu (milému) překvapení se objevil na 7. místě a stal se zastupitelem. Jím by zůstal celé čtyři roky, jenže jeho stranický kolega, náměstek primátora Dalibor Stříbný, skončil kvůli skandálu s městským bytem, který chtěl přednostně přidělit svojí přítelkyni. A veřejně neznámý Korec se stal v roce 2016 Adámkovým náměstkem. Pokud by se to nestalo, možná by dnes byl krajským radním. Jako městský zastupitel totiž v roce 2016 kandidoval i na kraj. A sám říká, že v případě úspěchu by získal uvolněný post v krajské radě. Když vystřídal Stříbného, tato varianta padla. To ho ale mrzet nemusí, protože minulý týden se stal nejmladším primátorem Zlína v jeho novodobé historii. Tak závratně rychlou politickou kariéru zažije málokdo. Je to důsledek Korcových velkých politických ambicí, nebo jde spíše o souhru náhod? "Kdybych byl ambiciózní a hnal se za funkcemi, tak bych dnes nebyl ve Zlíně, ale poslanec v Praze. Měl jsem možnost být v popředí kandidátky do poslaneckých voleb. Odmítl jsem, protože si myslím, že na to mám ještě čas," argumentuje. Nicméně jasným faktem je, že je jeho politická kariéra hodně strmá. "Doufám, že když jsem se dostal tak rychle nahoru, stejně rychle nespadnu zase dolů," přeje si. Jako primátor by chtěl navázat na Adámka v jeho "lidském přístupu k problémům a kolegům", ale hodlá pracovat více systematicky, což souvisí i s jeho vzděláním. Jisté však je, že Zlín opět nebude mít v čele osobnost, která by jednala direktivně. "Možná budu ráznější, ale jen ve správných chvílích. Jestli chceme být tým, nemůže tam sedět diktátor," dodává Korec.

Profil Jiří Korec

Narodil se v roce 1986 ve Zlíně. Vystudoval Střední průmyslovou školu ve Zlíně a poté na Českém vysokém učení technickém v Praze obory Kybernetika a měření, Biomedicínské inženýrství a Podnikání a management v průmyslu. V letech 2012-16 pracoval jako vedoucí technického oddělení ve zlínské společnosti Medetron, jež se zabývá výrobou měřicí techniky pro zdravotnictví. V roce 2014 vstoupil do hnutí ANO a stal se zlínským zastupitelem. Od roku 2016 byl náměstkem primátora, který měl na starosti bytovou problematiku či kulturu, později i investice. Na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva 1. listopadu 2018 byl zvolen zlínským primátorem.

Článek si můžete přeščíst v MF Dnes

Zdroj: MF Dnes

Přeskočit na menu