Antonín Rašek: Kalouskova matematika

V hektické diskusi při pokusu vyslovit vládě nedůvěru se bývalý ministr financí Miroslav Kalousek pustil do křížku se současnou ministryní Alenou Schillerovou. Vytkl jí, že při srovnávání výše důchodu pracuje s absolutními čísly a u státního dluhu s relativními. Tedy jak se jí to hodí, aby srovnání dopadlo v obou případech pro vládu pozitivně.

Kalousek těžko mohl najít argument proti evidentnímu absolutnímu zvyšování důchodů, leda že na ně v budoucnosti nebudou peníze. Uznal také, že k relativnímu snížení dluhu pro vyšší HDP došlo. Ale pokud jde o jeho zvýšení, vzhledem ke každoročnímu schodkovému rozpočtu by se na první pohled mohlo zdát, že bývalý ministr financí měl pravdu.

Ale bohužel pro něho došlo i ke snížení absolutnímu: státní dluh v roce 2013 (1 683 miliard Kč) ve srovnání s rokem 2018 (1 622 miliard Kč) skutečně klesl o 61 miliard Kč. Je sice pravda, že se zvýšil domácí dluh, ale naproti tomu daleko výrazněji klesl ten zahraniční.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 si s námi v té polemice zahrál sice zase na první pohled s pravdivým tvrzením, že za vlád, jichž byl členem, byly důchody ve výši 42 procent čistých mezd a platů, kdežto dnes činí jen 38 procent.

To je však především důsledkem dlouhodobé a silně restriktivní důchodové politiky pravicových vlád, které budoucím důchodcům zpřísňovaly, co se dalo – od věku odchodu do důchodu přes rostoucí povinnou dobu pojištění až k výraznější redukci předčasných a pozůstalostních důchodů.

A zabránit nastoupenému poklesu podílu výdajů na důchody na HDP pak nedokázalo ani rozhodnutí Sobotkovy vlády z roku 2017 zvýšit valorizaci stávajících důchodů z jedné třetiny růstu mezd platné v době Kalouskova ministrování na nyní platnou jednu polovinu, ani výrazné zvýšení důchodů díky růstu pevné složky důchodu všem důchodcům z 9 na 10 procent průměrných mezd v roce letošním.

A nenapraví to ani další plánované mimořádné zvýšení důchodů od příštího roku, na kterém se z ničeho nic shodují všechny strany politického spektra včetně těch pravicových.

Miroslav Kalousek ve svém vystoupení předpokládal, že už si nikdo nevzpomene, jak on jako ministr financí pod heslem dlouhodobé finanční udržitelnosti důchodového systému realizoval ony restrikce, zatímco se další a další desetitisíce českých důchodců  postupně ocitaly na hranici, a někteří dokonce pod hranicí chudoby. Čeští důchodci si vzpomínají. Mimo jiné i proto se TOP 09 v budoucích sněmovních volbách ocitá na hraně volitelnosti.

Autor: Antonín Rašek, sociolog. Článek si můžete přečíst v MF Dnes

Zdroj: MF Dnes

Přeskočit na menu