Andrej Babiš: Starosta musí mít volné ruce

Přešli jsme u nás na lidovou volbu prezidenta a demokratický systém se nezhroutil. A stejně tak se nezhroutí z přímé volby starosty

Musím reagovat na článek pana Šaradína (LN 4. 7.: Babišova vize plná nejasností). Prý mé úvahy o obecním uspořádání mohou zlikvidovat demokracii. Je to nesmysl, který vyfabuloval z jedné otázky v rozhovoru. Ale věřím, že jeho kritika byla spíše nedorozuměním. Pane Šaradíne, demokracie je diskuse, proto si musíme stále pokládat otázku, zda obecní model reprezentace funguje dobře, nebo bychom mohli udělat něco, aby fungoval lépe.

Proč starosta

Ano, stojím si za tím, že nejdůležitějším politikem vČeské republice by měl být starosta. Nevidím na tom nic špatného. Vycházím z jednoduché premisy, že většina problémů, se kterými se občan dennodenně setkává, se musí řešit na místní úrovni. Starosta nejlépe ví, kde je potřeba rekonstruovat chodník, zda bude příští rok potřeba víc míst ve školce nebo jestli se má investovat do nového bazénu. Měl by to být člověk, který zná svou obec skrz naskrz a umí si vždy poradit.

Když se podíváte na průzkumy veřejného mínění a důvěru občanů v jednotlivé politiky, starostové jsou vždy první, zcela na vrcholu. Lidé jim důvěřují více než prezidentovi, o vládě či parlamentu ani nemluvě. Starostové jsou prostě ti nejoblíbenější a nejdůvěryhodnější politici, které v České republice máme. Lidé to vědí. Není náhoda, že v některých obcích vládne starosta třeba i dvě desetiletí v kuse.

Vize a příklady ze světa

Rád bych zároveň zdůraznil, že vize je něco jiného než program ANO na příští čtyři roky; je to moje osobní představa, jak by to u nás mohlo někdy v budoucnu lépe fungovat.

Jak a kdy se k něčemu alespoň podobnému dopracujeme v rámci současného koaličního vládnutí, je velká otázka. Navíc si samozřejmě nemyslím, že se mají hned omezovat jak zastupitelstva, tak městské rady; je ale objektivní fakt, který musí uznat všichni politologové, že postavení starostů a hlavně primátorů je v našem systému až extrémně slabé. Mají jenom jeden hlas v radě, ale když něco nejde nebo se nedaří, odpovědnost nesou oni. Starosta a primátor odsouzený k jednomu hlasu v městské či obecní radě a ke koaličnímu vládnutí nemůže mít ani žádný politický program, protože nedostane de facto žádnou šanci ho naplnit. Naše města pak nejsou efektivně řízena a nikdo nemá jasnou odpovědnost.

Přešli jsme u nás na lidovou volbu prezidenta a demokratický systém se nezhroutil a stejně tak se nezhroutí z přímé volby starosty.
Starosty a primátory si volí v New Yorku a relativně nově třeba v Paříži, proč bychom je nemohli volit v Praze nebo v Brně? Starostové v Londýně či v Berlíně mají větší pravomoci než primátoři v Ostravě či Hradci Králové. Proč bychom se s tím měli smířit?

Systém odvolávání špatných politiků by se musel dobře připravit a vymyslet, nikde ve světě zatím dobře nefunguje, ale třebas takový Karel Janeček to vymýšlí už léta – a nikdo ho z ohrožení demokracie neosočuje. Janeček přitom není jediný, kdo to ve světě zvažuje. Když to ale napíši já, jsemhned prý nebezpečný pro demokracii.

Když si Šaradín myslí, že píši nesmysly, ať se podívá, jak to funguje třeba ve městě New York. Starosta je volen přímo a sám si vybírá celý manažerský tým. Starosta jmenuje a vyměňuje šéfy jedenapadesáti městských departmentů, od hasičů přes školství a územní plán až po dopravní podnik. Pouze kontrolní a účetní oddělení mu nepodléhají, jsou nezávislá.

Pro politickou odpovědnost

V New Yorku dále mají městskou radu, což jsou vlastně volení zástupci jednotlivých městských částí. Tato rada schvaluje městskou legislativu, předpisy, vyhlášky a regulace. Starosta ale může tyto věci vetovat a přehlasován pakmůže být pouze kvalifikovanou většinou. Je zjevné, že stačí silné zastupitelstvo, nemusí být ještě silná městská rada, pro kterou je pak primátor jen jakousi tváří navenek, loutkou, jen tiskovým mluvčím. Systém mocných radních, kteří se nikomu nezodpovídají, podporuje korupci a neefektivnost. Chce mi snad někdo tvrdit, že je Amerika nedemokratická? Vždyť je to jedna z kolébek a bašt demokracie! Český systém starostů s jedním hlasem v městské radě se podobá francouzskému. Francouzi jsou ale odůvodněně se svým systémem v poslední době velmi nespokojeni. A v takové Praze a leckde jinde je to podobné.

Přímá volba by v konečném důsledku posílila pouto mezi občany a starostou a zvýšila politickou odpovědnost starosty. Už žádné vytáčky na koaliční partnery. Neděláte, co jste před volbami slíbil? S dalším mandátem semůžete rozloučit.

Autor: Andrej Babiš, předseda hnutí ANO
Článek si můžete přečíst v Lidových novinách

Zdroj: Lidové noviny

Přeskočit na menu