Pardubice slavnostně otevřely Chodník slávy před arénou

Pardubické sportovní osobnosti zvučných jmen se dočkaly ocenění na veřejném prostranství. Před pardubickou Tipsport arénou se včera otevřel Chodník slávy pardubického sportu. A držitelé sportovní „hvězdy slávy“ byly jejímu otevření přítomny osobně!

„Na legendy sportu v našem městě jsme opravdu pyšní a byla by škoda je nepřipomínat trvaleji, než symbolickým, „papírovým“ uvedením do sportovní Síně slávy. Vybudování chodníku „hvězd“ v prostoru před největším sportovním stánkem v Pardubicích, Tipsport arénou, považuji za moderní, originální, přesto však důstojnou připomínku jejich úspěchů,“ uvedl pardubický primátor Martin Charvát.

Na akci dorazily oceňované sportovní legendy v hojném počtu. Účastníci slavnostního odhalení hvězdného chodníku se tak mohli setkat s Martinem Doktorem, Dominikem Haškem, Vladimírem Martincem či Lídou Jelínkovou, dorazili také Arnošt Křivka, Václav Machek či Zdeněk Uher. „Děkuji Vám všem, kteří jste dorazili, že Vám můžeme poděkovat osobně za vše, co jste udělali pro sport a Pardubice. Jste vzorem pro další generace a věřím, že se chodník slávy stane navštěvovaným cílem a moderní připomínkou Vašich skvělých úspěchů, vzory jsou potřeba,“ ocenil celoživotní práci sportovců náměstek primátora pro sport Jakub Rychtecký. „I když nejsme pouze městem hokeje, tak jsme ještě v neděli s ohledem na vrcholící baráž trnuli, aby odhalení dlaždic se jmény hvězdných sportovců nemělo hořkou příchuť. Vše dobře dopadlo a mě velmi těší, že se dnešní akce nese v optimistickém duchu,“ dodal náměstek Rychtecký.

Na chodníku si obyvatelé i návštěvníci Pardubic přečtou medailonky 28 osobností: svou hvězdu zde mají Jan Fibiger, Arnošt Křivka, Václav Vinař, Vladimír Martinec, František Růžička, Horymír Sekera, Zdeněk Zikán, Josef Doktor, Karel Srb, Radovan Brož, Milan Černický, Jaroslav Brož, Miroslav Martinů, Evžen Erban, Libuše Uhrová, Věra Hájková a Jiří Kovárník starší. Své dlaždice se samozřejmě dočkají i vyhlášení Sportovci století jako Dominik Hašek, Martin Doktor, Jan Kašpar, Věra Suchánková-Hamplová, Zdeněk Doležal, Václav Machek, Jaroslav Štork-Žofka, Ludmila Jelínková a Miloš Svoboda. Každý rok bude prostor před arénou doplňován o dlaždice se jmény nových laureátů Síně slávy pardubického sportu.

„Mít hvězdu na chodníku slávy je pro mě pochopitelně pocta, další ocenění mnoha let hokejové dřiny. Kéž jsou naše sportovní úspěchy motivací, že v Pardubicích je na koho navazovat. Budu moc rád, když se před arénou mladší generace zastaví a třeba si uvědomí, že pro dosažení úspěchu je nutné něco udělat – a to platí ve sportu stejně jako ve vědě a jakémkoliv oboru,“ řekl jeden z oceněných, legenda (nejen) pardubického hokeje Vladimír Martinec.

Vybudování chodníku slávy provedly Služby města Pardubic, a to za celkem 760 tisíc korun. Investici hradilo město ze svého rozpočtu za výrazné dotační podpory Pardubického kraje. Díky spolupráci s Rozvojovým fondem Pardubic budou medailonky sportovních osobností také v pravidelných intervalech promítány na velkoplošné obrazovce na aréně. Součástí chodníku slávy je také otočný stojan jako atrakce pro kolemjdoucí, u nějž bude možné se vyfotit jako medailista. Na stojanu budou představeni nejlepší sportovci Pardubicka v daném roce s jejich výsledky a krátkým medailonkem. Na něm také najdou návštěvníci QR kód, ten je pomocí chytrých telefonů přesměruje na web města, kde si budou moci přečíst o oceněných sportovcích více.

Přeskočit na menu