Ne jenom půlka. Celý zákon o elektronických komunikacích musí myslet na české spotřebitele, říká senátor Větrovský z hnutí ANO

Senátor Jaroslav Větrovský a člen Ústavně-právního výboru Senátu ČR, předložil pozměňovací návrh k novele zákona o elektronických komunikacích. Ta si klade za cíl, aby tak zvaná „diginovela“ byla pro-spotřebitelská ve všech svých částech. Proto senátor také jasně vysvětluje, že ve svém návrhu nijak nesahá na část novely, která se týká mobilních operátorů.

„Bezvýhradně podporuju opatření, která diginovela zavádí v části týkající se mobilních operátorů. Tuto ochranu měli mít spotřebitele už dávno a já věřím, že sněmovna udělá maximum pro to, aby se jim podmínky narovnali do konce tohoto volebního období,“ říká senátor Větrovský, který ale zároveň dodává, že ani tato nutná opatření nesmí být důvodem pro přehlížení nedostatků druhé části novely, té „televizní“. „Ne jenom půlka, ale celá ta novela musí myslet na české spotřebitele,“ vysvětluje.

 Novela totiž zároveň upravuje přechod na nový standard pozemního televizního vysílání, tzv. DVB-T2. Přestože podle senátora je přechod logický, nutný a žádoucí, novela v této své televizní části nemyslí na spotřebitele a na možné vysoké náklady s ní spojené. „Přechod se dotkne více než 90% českých domácností, které mají terestrický příjem a jediným cílem mého návrhu je jejich ochrana. V důsledku zavedení standardu DVB-T2 budou totiž nuceny k nákupům nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. A přestože příslušný evropský předpis kompenzaci takových nákladů domácností přímo nařizuje, strategie schválená vládou s nimi vůbec nepočítá a v zákoně se tedy neobjevují. To považuji za chybné a pro diváky za necitlivé. Kompenzace pro české domácnosti požaduji,“ obhajuje senátor z hnutí ANO svůj návrh, který Ústavně-právní výbor Senátu doporučil ke schválení na svém jednání dne 12. 7. 2017.

 Zároveň je přesvědčený, že Česká republika nemusí s přechodem na nový standard spěchat a může využít maximální lhůty určené do června 2022. „Opět tu jde o peníze, tentokrát ale peníze českého státu. Když využijeme maximální délky pro přechod na jiný standard vysílání, nebude nutné, aby stát kompenzoval škodu spojenou s předčasným odebráním frekvencí jeho soukromým držitelům, “ vysvětluje senátor.

 K tématu se vyjádřil i Patrik Nacher, zakladatel serveru bankovnipoplatky.com, který se spotřebitelskými tématy zabývá dlouhé roky: „Z plánu přechodu na DVB-T2 tak, jak byl připraven Ministerstvem průmyslu a obchodu, jsem rozčarován. Zcela v něm postrádám jakýkoliv zájem o koncového uživatele, českého televizního diváka, který je státem nucen investovat do nových zařízení pro příjem televizního signálu pozemním vysíláním, aniž by získal přidanou hodnotu. Přitom o soukromé firmy a jejich kompenzace ministerstvo průmyslu starost má,“ říká Nacher.

 Hlasování o diginovele je v Senátu plánováno na 18. nebo 19. 7. 2017.

Přeskočit na menu