Evropský parlament dnes hlasoval o podobě rozpočtu EU pro roky 2021 - 2027

Poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku dnes hlasovali o podobě víceletého finančního rámce na období 2021-2027, kdy se Evropská unie bude muset vypořádat s důsledky odchodu jednoho ze svých členů, Velké Británie. Budoucí rozpočet mimo jiné počítá s navýšením objemu prostředků na úroveň více než jedno procento hrubého národního důchodu (HND) společenství, ale i se změnou struktury jednotlivých politik. Měl by také zajistit větší efektivnost a efektivitu rozdělování evropských peněz.

Budoucí podobu rozpočtu komentuje česká europoslankyně, místopředsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Martina Dlabajová (ANO/ALDE):

"Velmi vítám snahu o zjednodušení administrativy, větší efektivnost, princip jednotného auditu a také důraz na evropskou přidanou hodnotu. O to ostatně usiluji už od r. 2015, kdy jsem byla zpravodajkou za celý Evropský parlament v procesu schvalování účetní závěrky Komise. Jsem ráda, že se tento přístup promítne i do příštího rozpočtu. Jedná se o důležitý posun a signál k tomu, jaká evropská témata budou pro EU v následujícím období prioritou. Pozitivně vnímám prezentaci rozpočtu ze strany Komise nikoliv jako budoucího evropského rozpočtu, ale jako rozpočtu pro budoucnost Evropy. Osobně mne těší především výrazné navýšení výdajů Unie na vědu, výzkum a vzdělávání, které vnímám jako prioritu pro budoucnost. Do programu Horizon Europe poputuje až o 30 % více finančních prostředků. Výrazného posílení se ale dočká také oblast vzdělávání a projekty typu Erasmus+, který by se měl zdvojnásobit. Podpora těchto priorit je pro nás nyní klíčová. Zvláště v době nových technologií musí být EU tahounem, ne zaostávat za zbytkem světa.”

Zaměření rozpočtu na investice s evropskou přidanou hodnotou se dotknou zejména kohezní politiky. Evropská komise včera přišla s návrhem na to, jak mezi země Evropské unie rozdělit dotace z evropských fondů. Dle zveřejněných čísel se podpora do ČR sníží zhruba o čtvrtinu:

“ČR se ekonomicky výrazně posunula vpřed, daří se nám dobře. V zaměstnanosti jsme dokonce nejlepší v Evropě. To je potřeba vnímat pozitivně jako úspěch našeho členství v EU a aktivního čerpání podpory z evropských fondů. A ačkoliv kohezní politika prošla zeštíhlením, dle návrhu Komise z kohezní politiky připluje do Česka stále přes 20 mld. EUR. Nadále tedy budeme dostávat výrazně více peněz, než do evropského rozpočtu odvedeme. Pro ČR je v tuto chvíli zásadní mít možnost rozhodovat o tom, kam evropské peníze půjdou. A i zde si můžeme mnout ruce, protože zaměření hlavních priorit Komise je nám téměř ušité na míru: podpora lidského kapitálu, malých a středních podniků, i průmyslu, vědy a výzkumu či digitalizace. Nyní bude jen na nás, abychom dokázali prostředky z evropských fondů co nejefektivněji čerpat a nasměrovat do oblastí, které jsou pro rozvoj ČR nejdůležitější,“ uzavírá Martina Dlabajová.

Přeskočit na menu