Liberecký
kraj

Přeskočit na obsah



Kraj tu vždycky musí být pro své lidi. Ať se děje, co se děje

(Rozhovor) Samosprávy se nadále vypořádávají s pandemií koronaviru a státní dluh roste. Podle náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Jitky Volfové, jež vede hospodaření kraje, mají ale všechna opaření smysl a až budoucnost ukáže, jak byla efektivní.

Státní dluh rekordně narostl. Nedoplatí na všechny současné změny ale nakonec daňoví poplatníci?

Všechny nečekané výdaje, které nyní stát má, mají svůj smysl. Jejich efektivitu zjistíme až časem. Ale zásadní bylo a stále je, aby ohrožené skupiny byly v bezpečí a nedostaly se do tíživé ekonomické situace a aby co nejméně lidí přišlo o práci a zaniklo co nejméně živností a firem. Žijeme v solidárním státě, takže je jasné, že se musí zapojit daňoví poplatníci. Věřím v národ, který už mnohokrát dokázal, že solidární je. V minulosti třeba při stavbě Národního divadla po jeho vyhoření, letos při šití roušek. Věřím, že i solidarita v této formě je samozřejmostí. Pro úplnost dodávám, že kdyby vláda přistoupila na všechny návrhy opozice, dluh by nenarostl o 500 miliard korun, ale o minimálně 800 miliard.

Stát vzal obcím a městům peníze a nyní jim je vrací. Není tento postup příliš komplikovaný?

Nikdo si nedokázal představit, co pandemie nemoci covid-19 způsobí. Vláda musela rychle reagovat a pomoci finančně těm, kteří se dostali do těžké situace. To platí i pro OSVČ a jednatele malých firem. Vláda pomohla kompenzačním bonusem, který v praxi tvořila vratka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Státní rozpočet není bezedný, a proto obce o peníze přišly. V dané situaci to byla nejrychlejší legislativně možná cesta, jak je k potřebným dostat. Ráda bych zdůraznila, že tento postup odhlasovala v květnu Sněmovna napříč stranami, takže si kritici návrh asi nenastudovali dostatečně. Jsem ale ráda, že vláda také splnila svůj slib a v srpnu ministerstvo financí začalo městům a obcím skrze kraje tyto peníze vracet.

Kolik tedy dostaly města a obce v Libereckém kraji?

Mezi naše obce a města bude rozděleno více než 554,6 milionu korun. Na každého obyvatele daného města či obce připadá 1 250 korun, což je o 150 korun více, než o kolik kvůli propadům daňových příjmů souvisejícím s pomocí pro OSVČ a jednatele malých firem přišly. Takový krok musí každé město a obec kvitovat s radostí, protože příspěvek může částečně pokrýt i další daňové propady v rozpočtech, a mohou tak pokračovat v rozdělaných investicích nebo se pustit do nových.

Kraje ale žádný takový příspěvek nedostaly. Jak to vnímáte?

V případě Libereckého kraje k daňovým propadům také došlo, ale díky úpravám rozpočtu, které jsme udělali v květnu, a dlouhodobému dobrému hospodaření se nám daří držet vyrovnaný rozpočet, aniž bychom museli omezovat investiční akce. Je to o tom, jak k celé věci přistupujete. Celý život se řídím tím, že k problémům je potřeba se stavět čelem. Je pro mě zásadní předkládat taková opatření, abychom to zvládli. A to se povedlo! Předložili jsme návrh, kdy není třeba omezovat téměř žádné investice. Příspěvkové organizace dostanou provozní příspěvek v plné výši tak, jak bylo původně v rozpočtu plánováno, a všechny veřejné služby budou plně zajištěny. A to je hlavní role kraje. Nemá plýtvat energií na kritizování vlády a bezdůvodně strašit své obyvatele, ale má zařídit, aby vše fungovalo. Obyvatele je třeba ujistit, že jsme tu pro ně, ať se děje, co se děje.

Jak všechny změny ovlivní budoucí rozpočty Libereckého kraje?

Rada schválila návrh střednědobého výhledu rozpočtu na období let 2021 až 2024, z něhož by měl vycházet i návrh krajského rozpočtu pro příští rok. Museli jsme v něm zohlednit omezující opatření související s pandemií a hlavně to, že v příštím roce budou daňové příjmy oproti původnímu výhledu o 280 milionů korun nižší. Příjmy kraje by tak mohly činit 3,4 miliardy. Návrh je zaměřen nejen na zajištění již uzavřených závazků kraje, ale také na podporu zaměstnanosti, a to především skrze zachování úrovně financování krajských příspěvkových organizací v nadcházejícím roce stejně jako v tom letošním. Zároveň chceme udržet úroveň dotační politiky, a proto se pro Dotační fond Libereckého kraje počítá, stejně jako v roce 2020, s částkou 110,5 milionu korun. Ke snížení o 45 milionů by mělo dojít u kapitálových výdajů kraje, které představují v návrhu částku bezmála 320 milionů. Naopak bude navýšena suma na dopravní obslužnost kraje o 30 milionů na 735 milionů korun.

Dotknou se finanční restrikce nějak i plánované modernizace Krajské nemocnice Liberec?

Nikoliv. Tento projekt je natolik rozjetý a potřebný, že by jeho jakékoliv omezení postrádalo smysl. Myslím, že nám pandemie jasně ukázala, jak zásadní roli zdravotnictví má. Naším cílem je obyvatelům Libereckého kraje poskytnout dostupnou a moderní péči v prostředí, které bude komfortní nejen pro pacienty, ale také pro personál. To všechno modernizace krajské nemocnice za 3,2 miliardy korun splňuje a má moji jednoznačnou podporu.

Více na https://www.5plus2.cz/?e=IA-LIBEREC&d=28.08.2020#strana=28

Zdroj: Deník 5plus2

Přeskočit na menu