Královéhradecký
kraj

Přeskočit na obsah



V úterý bude rada města schvalovat rozpočet na příští rok a první pondělí v prosinci o něm bude hlasovat zastupitelstvo města

Rozpočet Statutárního města Hradec Králové na rok 2021 a střednědobý výhled na roky 2022 a 2023 vychází z radou města schváleného základního rámce a byl rozpracován podle požadavků jednotlivých správců kapitol.

Jedním z cílů při sestavování rozpočtu bylo zajištění běžných výdajů,  čerpání úvěrů v rozumné míře a pokračování investičních akcí. Situace ve které se nacházíme všichni správci rozpočtu a ekonomové je složitá. Neplatí ekonomická pravidla a poučky. Nemůžeme se zcela opřít ani o vývoj hodnot státního rozpočtu, protože k dopadu pandemie a opakovanému nouzovému stavu se přidalo snížení daní, což může během příštího roku ohrozit rozpočtové financování z RUD. Již v srpnu 2020 městům a obcím vláda poslala 1 250 Kč na jednoho občana. U nás v Hradci to činilo celkem 116 mil. Kč a městu to významně pomohlo s vyrovnáním ztráty daňových příjmů. Podle průběžných jednání Svazu města a obcí je možno očekávat podobnou výši neúčelového příspěvku i v roce 2021.

V návrhu našeho rozpočtu je zohledněn možný dopad nouzového stavu i do roku 2021 a není zde počítáno se zrušením superhrubé mzdy a jiných úlev, které se teprve budou projednávat v Senátu.

Návrh vychází z údajů a predikcí ministerstva financí a dodržuje pravidla rozpočtové opatrnosti.

„Návrh rozpočtu na rok 2021 je koncipován jako schodkový ve výši 121 mil. Kč. Přičemž příjmy činí 2,12 mld. a výdaje 2,25 mld.  Součástí výdajů jsou i výdajové rezervy ve výši 106 mil. Kč a 20 mil. Kč rezerva na zmírnění dopadů pandemie do hospodaření města a městských organizací. Větší započaté investiční akce jsou postupně v zafinancovány a to zejména z rozpočtových prostředků nevyčerpaných na tyto akce v minulých letech. Zadluženost bude činit 637 mil. Kč, což je 27,8%.“ uvedla náměstkyně primátora pro ekonomiku, dotace a kulturu Monika Štayrová.

 

Přeskočit na menu