Královéhradecký
kraj

Přeskočit na obsah



Poslanec Sadovský dostal elektronický náramek, má domácí vězení

Poslanec Petr Sadovský (ANO) dostal na týden na zkoušku elektronický náramek. Přes devadesát lidí v současné době po celé České republice nosí elektronický náramek a každý jejich pohyb a krok je pečlivě monitorován. "Podle ministerstva spravedlnosti i probační a mediační služby celý systém funguje dobře, tak jsem si to chtěl vyzkoušet. Osobní zkušenost žádné prezentace nepředčí," uvedl Sadovský, který je v Poslanecké sněmovně předsedou podvýboru pro vězeňství.

Jedním z cílů elektronického systému náramků bylo přimět soudce, aby ukládali častěji alternativní tresty, které jsou pro stát finančně výhodnější. Domácí vězení vyjde levněji než skutečné vězení; jeden den s náramkem přijde stát na 130 korun, dalších 50 korun musí platit odsouzený. Naopak odsouzený za mřížemi vyjde stát na 1 200 korun denně, k úhradě se mu dává jen 1 500 korun měsíčně. "Pokud by se náramky používaly výrazně častěji, stát by rozhodně ušetřil. Musíme otevřít debatu, zda by nebylo vhodné do tohoto procesu legislativně zasáhnout, aby se využíval ve větším množství," dodává Sadovský.

Průběžně je v domácím vězení zatím přibližně sto odsouzených. Loni se kvůli porušení podmínek domácího vězení muselo z domova do skutečného kriminálu přesunout čtyřicet lidí. Trest domácího vězení se ukládá nejdéle na dva roky, a to nejčastěji neplatičům výživného na děti, pachatelům drobnější majetkové kriminality nebo těm, kdo řídili auto navzdory zákazu. Cílem je, aby odsouzení mohli chodit do práce, platit své dluhy a odškodnit oběti.

Pachatel se musí písemně zavázat, že se bude ve stanovené době zdržovat v určeném obydlí a bude spolupracovat s Probační a mediační službou (PMS). Před spuštěním systému kontrolovali pracovníci PMS odsouzené pouze namátkově. I proto soudci dosud často domácí vězení neukládali. Od roku 2010, kdy bylo v Česku poprvé zavedeno, v něm skončilo zatím jen 1 876 lidí.

Díky systému lze identifikovat, zda se monitorovaný nachází ve stanovený čas na určitém místě, lze také zachytit trasu jeho pohybu, vytyčit zóny, ve kterých se dotyčný musí či naopak nesmí nacházet a stanovit pro něj individuální harmonogram platnosti omezení. Probační a mediační služba může také sledovat, zda monitorovaný člověk dodržuje zákaz konzumace alkoholu.

"Podstupuji tuto zkoušku s velkým zájmem a očekáváním - i s jistou mírou osobního nepohodlí spojeného s vědomím, že je zaznamenáván každý můj pohyb. Chci na vlastní kůži poznat, jak náramky fungují, a také se dozvědět co nejvíc o jejich praktickém využívání. Teprve při hluboké znalosti této problematiky lze zahájit případnou debatu o možné úpravě legislativy. Mým cílem je, aby systém, za který stát zaplatil desítky milionů, fungoval co nejefektivněji," uzavírá Sadovský, který s náramkem absolvuje taktéž zasedání Poslanecké sněmovny.

Kontakt pro média:

Petr Sadovský, poslanec

+ 420 727 888 427

Přeskočit na menu