Královéhradecký
kraj

Přeskočit na obsah



Vedení kraje vyslyšelo kritiku a poprvé od říjnových voleb svolalo zdravotnický výbor

Zdravotnický výbor měl být poprvé svolán až půl roku po volbách. Zdá se to neskutečné, ale je to tak. Po kritice a výzvě k odvolání pana radního Finka a také předsedkyně krajského zdravotnického výboru Kracíkové se ledy hnuly.

Po volbách byl hejtmanem Červíčkem zrušen bezpečnostní výbor kraje. Představa, že bezpečnost lze řešit pouze z hejtmanské kanceláře, je podle mého názoru chybná. Mnohé je věcí diskuze odborníků nejen z různých politických uskupení. V minulém volebním období zasedal výbor pro bezpečnost s měsíční frekvencí a celé čtyři roky bylo co projednávat. Bezpečnost obyvatel kraje je velkým úkolem, zvlášť v době pandemie covid-19, která je obřím zdravotnickým a bezpečnostním problémem dneška.

I nečinnost dalšího, ještě formálně existujícího výboru, je pro mne zklamáním. Stejně jako ostatní zastupitelé a členové nominovaní do výboru pro zdravotnictví jsem předpokládal, že se bude výbor pravidelně scházet, získáme na něm informace a bude prostor připomínkovat kroky vedení kraje a dávat podněty. V předchozím volebním období se tak dělo každý měsíc. Jaké bylo překvapení, když první setkání zdravotního výboru mělo být svoláno až v březnu, tedy půl roku po volbách. Na celostátní úrovni křičí opoziční politici, že chtějí informace a čísla. Přitom výbory Poslanecké sněmovny i Senátu zasedají a členové těchto výborů dostávají informace stále, dokonce některé e-mailem s každodenní frekvencí (např. statistiky prof. Duška k šíření infekce a zatížení nemocnic). Ostatní výbory v kraji pracují, proč jen výbor pro zdravotnictví ne?

Co na tento postup říkají Piráti, to se nikde nedočteme. Asi o všem diskutují na vnitrostranickém fóru, pokud ano, tak se jim to asi zadrhává nejen v koalici, ale i na fóru. Přitom vicehejtman kraje pan Bulíček je mimo jiné také hasič a téma bezpečnosti by mu mělo být blízké.

Vida, v kraji jsme jako opozice nekřičeli, čekali jsme, potom jsme slušně požádali a stejně se ničeho nedočkali. Informace o řešení pandemie v kraji si vyhledáváme v médiích a do minulého týdne (Finkova očkovací aféra) jsme jako opozice ani vedení kraje neokopávali kotníky. Ale co je moc, to je příliš…

Protože už nešlo na nic čekat, tak jsme se ozvali v médiích a jednání zdravotnického výboru se po tlaku hnutí ANO uskuteční videokonferenčně dne 19. ledna 2021.

Na jednání podají hejtman s radním pro zdravotnictví aktuální informace k epidemiologické situaci v kraji, zatížení krajských nemocnic a o očkovací strategii v Královéhradeckém kraji. Otázek máme mnoho, ale jsme rádi, že se konečně začne pracovat v kolektivu odborníků a nepůjde o „one man show“ pana hejtmana, kterému možná částečně sekundují nevýrazní hráči.

Opět nemohu nepřipomenout jednání a požadavky opozice na celostátní úrovni a úplně jinou praxi při řízení kraje. Víme, že lékaři i nelékařský zdravotnický personál v krajských nemocnicích ale i v ambulancích, stejně jako terénní zdravotníci a sociální pracovníci a pracovníci sociálních zařízení, pracují na hraně psychických i fyzických možností. Patří jim velký dík a všichni jim chceme účinně pomoci. Řada z nás ve zdravotnictví pracujeme a cestou práce ve výboru pro zdravotnictví jim chceme pomoci. Proto musí jednání výboru konečně proběhnout, to je ale jen první nutný krok, od kterého se musíme odrazit dál.

 MUDr. Jiří Mašek

Přeskočit na menu