Královéhradecký
kraj

Přeskočit na obsah



„Řešíme teď problémy, které mohly být už dávno vyřešené“

Královéhradecký poslanec Petr Sadovský se věnuje problémům v českých věznicích či bezpečnosti v dopravě. Podle něj je třeba se soustředit na silnice nižších kategorií.

Proč jste se vůbec rozhodl vstoupit do politiky?

Dávno před vstupem do hnutí ANO mě zajímala komunální politika. A v době vlády pana Nečase, pana Kalouska a dalších se vše zlomilo a chtěl jsem se tomu věnovat naplno. Říkal jsem si, že už to takhle dál není možné. A tak jsem se rozhodl, že se pokusím něco změnit.

Čemu se ve Sněmovně věnujete?

Jsem ve výboru pro bezpečnost, ústavně právním výboru a také předseda podvýboru pro vězeňství a zjednodušeně řečeno člen komise "pro kontrolu odposlechů". Z toho plyne můj hlavní záběr. Dnes existuje rozsáhlá síť vězeňských zařízení, která slouží na zabezpečení výkonu trestu odnětí svobody. V České republice se tento komplex bezprostředně dotýká životů více než třech desítek tisíc lidí a ročně je na jeho provoz vyčleněno více než osm miliard korun ze státního rozpočtu. Jeho fungování je upraveno řadou právních předpisů. Dohromady tvoří české vězeňství obrovský kolos, při jehož řízení se přirozeně vyskytují větší či menší potíže.

Co jste museli řešit?

Třeba Vězeňskou službu, která se potýká s odhalováním trestné činnosti přímo ve věznicích. Řešili jsme možnost využití placených informátorů a uzákonění tohoto způsobu. Policie má ze zákona své informátory, kteří jí pomáhají tam, kde nejde nasadit policejního agenta. Často jen díky "ráfkům" odhalí pachatele. Ve vězeňském prostředí se trestná činnost - hlavně pašování drog nebo mobilů a SIM karet - odhaluje těžko. Právě informátoři by přitom mohli výrazně pomoci rozkrýt a přerušit propracovaný systém, na kterém se podílejí někdy i dozorci. A je toho víc. Povídejte...

Další problém je nedostatek příslušníků Vězeňské služby a v podstatě žádná motivace pro výchovné pracovníky a pedagogy ve věznicích. I proto jsem inicioval možnost přechodu civilních zaměstnanců do služebního poměru, kde mají šanci na vyšší plat a kariérní postup. Nyní to připravuje ministerstvo spravedlnosti k realizaci. Je toho opravdu mnoho, co je potřeba řešit a hlavně napravit. V letech minulých se zde spíš vládlo, než řídilo. Dnes musíme řešit problémy, které už mohly být dávno vyřešené.

Věnujete se i bezpečnosti v dopravě. Jak vypadá situace na silnicích?

To je složitá otázka. Chybí pasivní bezpečnostní prvky na silnicích. Projekty komunikací jsou zastaralé. Přitom vývoj jde rychle kupředu - existují například nové typy vodorovného značení, které upozorní řidiče na vyjetí z pruhu. Každopádně pozornost při zabezpečování silnic by se měla v budoucnu soustředit hlavně na silnice nižších kategorií a obecní komunikace. Problém je samozřejmě i nedostatek peněz. Jsem také jeden z předkladatelů zákona, který má zakázat kamionům předjíždět či jezdit v levém pruhu všech českých dálnic, a to vždy od 6 do 22 hodin.

Není to zbytečně přísné?

Možná ano, ale na Slovensku nebo v Německu na dálnici A5 to funguje dobře. Kdyby již dnes řidiči dodržovali zákon, tak by náš návrh vůbec nevznikl. Protože v zákoně o silničním provozu stojí, že řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kilo a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje sedm metrů, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, tak že by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy. A uvědomme si, že nejnižší povolená rychlost na dálnici je 80 km/h a nejvyšší povolená rychlost kamionů je 80 km/h. Jak se tedy mohou předjíždět?

Čím se zabýváte v souvislosti s Královéhradeckým krajem?

Třeba v půli února jsem jednal s ministrem dopravy Danem Ťokem na téma železniční doprava v Královéhradeckém kraji, a to především posílení dálkové dopravy a možné mezinárodní spojení Hradce Králové s Polskem. Cílem je najít řešení, které by umožnilo lepší spojení s Prahou rozšířením přímých spojů a zavedení celoročního spojení do Vratislavi. Ministr dopravy uznal potřebu posílení a slíbil, že se v rámci ekonomických možností pokusí peníze navýšit.

A spojení s Polskem?

Situaci je nutné řešit pomocí objednávky regionální dopravy, a to z důvodu nesouhlasu na polské straně, která má zájem provozovat dálkovou dopravu pouze přes železniční přechod Lichkov. Vše tedy záleží na dalších jednáních se zástupci Dolnoslezského vojvodství. Každopádně chceme obyvatelům našeho kraje nabídnout rychlou, pohodlnou a spolehlivou železniční dopravu.

Velké téma je také stavba D11...

Už se začalo a já jsem přesvědčený, že dálnice bude dokončena v předstihu. Vše budu monitorovat, už dnes jsme s ŘSD domluvení na kontrolních dnech.

Řešíte ještě něco zajímavého?

Zabývám se možností informovat kupujícího při převodu vozidla nebo na stránkách ministerstva dopravy o tom, že je vozidlo na exekučním seznamu. Člověk by tak měl šanci vyhnout se případným tahanicím, když koupí auto, které bylo exekučně zabaveno a majitel mu ho prodal. Snažím se pomoci i majitelům veteránů, kteří mají dnes velmi složitou situaci při provádění testací a ověřování historické původnosti vozidla.

https://www.petrsadovsky.com/

Přeskočit na menu