Královéhradecký
kraj

Přeskočit na obsah



„Krajští politici musí být blíž lidem a řešit jejich problémy“

Lídrem hnutí ANO do podzimních voleb v Královéhradeckém kraji je podnikatel z Jičínska Jaromír Dědeček. Má plán, jak zlepšit dopravu, školství či životní prostředí.

Jak dlouho působíte v politice?

Politika mě provází celým mým životem, hodně mě ovlivňovala a profilovala v době mého podnikání. Aktivně se jí však zaobírám až v posledních třech letech.

Co v tomto ohledu v poslední době upoutalo vaši pozornost?

Zaujal mě dokument Strategie rozvoje Královéhradeckého kraje na období 2021 až 2027, který řeší, jak se mají vyvíjet oblasti, jako je doprava, zdravotnictví, školství či životní prostředí.

Tak pojďme postupně. Jak vidíte dopravní situaci v kraji?

Vzhledem k přetíženosti hlavních dopravních tepen, a to dálnice D11 z Hradce Králové do Polska a D35 z Jičína do Hradce, je třeba se na tyto úseky soustředit, pokračovat v jejich výstavbě. Výkup pozemků se dá z důvodu výrazného zkrácení řešit za pomoci místních samospráv. Tento postup se ukázal jako výhodný a rychlý už při stavbě obchvatu Jičína. Dále je nutné pokračovat v řešení deficitu investic do krajských silnic, a to zejména na Jičínsku. Na základě rozšíření mýta musíme také monitorovat skutečný provoz a vyhodnotit zatížení silnic druhých a třetích tříd a poté iniciovat jednání o kompenzaci od státu, aby poslal více peněz na opravy. A v neposlední řadě se musíme pokusit o zvýšení bezpečnosti, zaměřit se na dodržování povolené rychlosti, a to zejména v obcích s vysokou koncentrací průmyslu a velkým počtem pracovníků.

A co čeká cestující vlakem?

Nyní probíhá výběrové řízení na uzavření dopravní obslužnosti kraje na železnici. Do železniční dopravy by v budoucnu měly být státem investovány vysoké částky do zrychlení tratí a zvýšení komfortu pro cestující. V budoucnu je nutné výrazně zrychlit dostupnost krajského města po kolejích.

S čím byste chtěli pomoct v krajském zdravotnictví?

Chceme i do budoucna zajistit dostupnost a kvalitu zdravotnické péče v Královéhradeckém kraji. Je potřeba co nejrychleji dokončit probíhající investice do krajských zdravotnických zařízení, aby mohla zajistit kvalitnější péči pacientům. Zároveň musíme zachovat kontinuitu v poskytování peněz a zahájit modernizace v nemocnicích ve Dvoře Králové a v Jičíně.

Na co je z vašeho pohledu nutné se zaměřit ve školství?

Jedná se o velice citlivou oblast na jakékoliv změny. Je však potřeba vytvořit a prosadit efektivnější vzdělávací systém, který bude odrážet požadavky firem a změny v digitální společnosti a povede k přechodu ke vzdělanostní ekonomice. Je třeba zlepšit prostředí pro rozvoj podnikání a zachování konkurenceschopnosti. Měl by být co nejrychleji zaveden duální systém vzdělávání – teorie ve škole, praxe ve firmě. Ideální by bylo, kdyby si firmy mohly své budoucí pracovníky společně se školami vybírat již po ukončení základní školy a dál je profilovat. Je potřeba rozvinout a zlepšit spolupráci s oborovými sdruženími firem, třeba Sdružením automobilového průmyslu, a soustředit se na maximální využívání evropských dotací školami.

A životní prostředí?

V obě klimatických změn, oteplování a poklesu hladin spodních vod bych se zaměřil na několik oblastí. Zaprvé zadržování vody v krajině – obnovou mokřadů, výstavbu nových nádrží, obnovu původních a zvýšení retence těch stávajících. Zadruhé odkanalizováním a vyčištěním odpadních vod musíme zamezit zvyšování obsahu fosforu v povrchových vodách. Zatřetí musím vybudovat veřejné vodovody, a to zejména v oblastech s vysokým poklesem či úplnou ztrátou spodních vod. Obecně je třeba efektivně využívat energetické zdroje, zlepšovat podmínky pro zdravý život populace, eliminovat negativní dopady činnosti člověka na životní prostředí a zajistit odpovědný udržitelný rozvoj území Královéhradeckého kraje.

Chcete říct něco na závěr?

Zachovejme rozvojové priority a cíle ve vazbách na další aktivity v regionu. Musíme udržet dlouhodobý a koncepční přístup k vyváženému rozvoji regionu. Je nutné zvýšit a zajistit schopnost efektivního využití finančních prostředků na kvalitně připravené projekty. Krajská samospráva musí být blíž lidem, diskutovat s nimi a seznamovat je s plánovanými projekty rozvoje, a tím zároveň zachovat efektivní a transparentní veřejnou správu, včetně řízení kraje. Pomáhejme občanům a společně s místními samosprávami řešme jejich problémy. V příštím období by navíc bylo dobré prohloubit spolupráci se sousedními kraji – Pardubickým a Libereckým – a dílčí projekty řešit společně.

Přeskočit na menu