Královéhradecký
kraj

Přeskočit na obsah



Jak jsme na tom dnes? Hysterie není na místě!

Máme vyhlášený nouzový stav, minimalizujeme kontakty, chodíme jen do práce a zpátky, na vycházky v místě bydliště, věnujeme se své rodině, je to rozumné a určitě to vydržíme.

Testujeme se na přítomnost koronaviru, ale ne nahodile, jen abychom se ujistili „že ho nemáme“. Navíc v prvních dnech to bývá falešně negativní. Testujeme přednostně pro ty, kteří ošetřují seniory v domovech důchodců a LDN, zdravotníky na urgentních příjmech, JIP a další exponované profese. Víme, že staří a oslabení lidé onemocnění COVID-19 podléhají nejvíce – a to až v 15 %.. Necháme na lékařích zda otestovat ty, kteří se po 14denní karanténě po návratu z exponovaných oblastí budou vracet do práce. Nechceme přece zavírat zdravotnická zařízení ani výrobní provozy. Potřebujeme udržet chod společnosti.

Kontaktujeme lékaře telefonicky, když jsme nachlazení, poradíme se a necháme si vystavit pracovní neschopnost. Téměř vše lze řešit s lékařem po telefonu, pomocí e-nechopenek a e-receptů – svět nám tyto možnosti závidí.
V případech závažných potíží typu dušnost, zchvácenost, horečky, neztišitelný kašel, voláme l.155. Při závažném podezření na onemocnění COVID19 mají prostředky na bezpečný transport na specializované pracoviště.

A jak s rouškami a respirátory? Doma ve své komunitě je to zbytečné. Do MHD, na nákupy ANO, tam nám stačí rouška, nebo šála přes ústa, jde však o ochranu okolí před naším kýcháním či kašlem, kdy omezujeme perimetr kontaminovaného vzduchu kolem nás. Pro vlastní nádech viru nás to však neochrání. Proto udržujeme rozestupy a řešíme v kontaktu s jinými lidmi jen to nejnutnější. Respirátory jsou nyní přednostně pro zdravotnický personál, aby se chránil a umožnil nám čerpat péči, kterou nám věnuje.
Co dál? Odpočinek, kvalitní spánek, hygiena rukou, kvalitní strava, pohyb atd.
Rozum do hrsti, neohrožujme sebe ani své okolí, buďme ohleduplní. Nebojte se, to dáme.

MUDr.Jiří Mašek

Přeskočit na menu