Kraj
Vysočina

Přeskočit na obsah



Za důchodovou reformu by se nemusel stydět ani Molière

Česko potřebuje důchodovou reformu jako sůl. Zatímco dnes pracují zhruba tři ekonomicky aktivní lidé na jednoho důchodce, nebude to dlouho trvat a už to budou pouze dva pracující a brzy ještě méně. Z toho vyplývá, že důchodový systém, jak je dnes nastavený, prostě zkolabuje. Odhaduje se, že za letošek skončí v deficitu cca 70 miliard.

Přitom aktuálně nastavovaná reforma je jen fraškou. Jde jen o parametrickou úpravu některých ukazatelů, jejichž výsledkem je, že penzisté přijdou o tisíce korun. Kdyby to mělo s důchodovou reformou něco společného, bavíme se tu teď o 2. a 3. pilíři, ale my tu řešíme jen první pilíř, a to navíc tak, že se to z velké části dotkne už současných důchodců (například změny valorizací). Vláda naopak první pilíř zásadně oslabuje, a tím se řada důchodců dostane pod hranici chudoby. Hlavní problém tak pouze posouvá v čase.

Úspěšnou důchodovou reformu udělalo např. Švédsko, Nizozemsko nebo třeba Německo. Tyto státy rozdělily příjmy z odvodů na dvě části. Jednu z nich pak systematicky investují prostřednictvím státem spravovaného investičního pilíře. Jenže vláda se rozhodla ignorovat nutnost strukturálních změn a hodila přes palubu mladší generace, které tento problém ještě tak necítí, a proto správně předpokládala, že nebudou ani protestovat. Je velmi smutné, že vládou avizované změny v důchodovém systému posouvají ČR směrem na východ. Ani francouzský spisovatel Molière, známý svými komediemi a fraškami, by se za tento počin nemusel stydět.

Martin Kukla (hnutí ANO 2011)

poslanec, zastupitel Kraje Vysočina

Přeskočit na menu