Karlovarský
kraj

Přeskočit na obsah



Sál v Císařských lázních vyřeší na pár let chybějící zázemí pro symfoniky

Vedení karlovarské radnice má na stole studii vestavby koncertního sálu do atria národní kulturní památky, Císařských lázní. Podepsaný je pod ní renomovaný architekt Petr Hájek. Dílo vznikalo zhruba čtyři měsíce a má na několik let provizorně vyřešit chybějící prostory pro karlovarské symfoniky.

Kraj, který je majitelem budovy, chce s dlouho připravovanou opravou lázní začít na podzim. Ve stejnou dobou zřejmě radnice rozhodne, zda se do vestavby navržené profesorem Petrem Hájkem pustí.

Karlovarské Císařské lázně. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovarské CísaÅ™ské láznÄ›.Podle náměstka pro dotace a strategie Tomáše Trtka (ANO), bude vestavba ještě na delší debatu. O návrhu nicméně prohlásil, že se mu s kolegy primárně líbí. „Kapacita sálu by měla být 300 až 330 míst a měl by být variabilní. To všechno se ale ještě musí dořešit a technicky ověřit,“ uvedl. Zároveň prozradil, že náklady na vestavbu budou o desítky milionů nižší, než byly původní předpoklady. Ty mluvily o zhruba 150 milionech korun.

O stavbě bude jednat město i kraj

Se studií chce vedení města nejprve seznámit kraj, poté ji představí karlovarským zastupitelům. Až poté bude jasné, zda na vestavbu město kývne. „V současné době na tuto akci vyhrazené prostředky nemáme. Předpokládám, že vzhledem k objemu bude záležitost projednávat městské zastupitelstvo,“ informoval mluvčí magistrátu Jan Kopál. 

Jan Kopál také upozornil, že je kapacita navrženého sálu nižší, než byly původní plány. Podle nich měla vestavba zasáhnout do stavebních konstrukcí, čímž by se atrium rozšířilo. S tím ale zásadně nesouhlasili památkáři. 

O vybudování vyhovujícího sálu pro Karlovarský symfonický orchestr (KSO), kterému chybí vhodné zázemí a jeho koncerty jsou přitom vyprodané, se už dva a půl roku snaží členové spolku Koncertní sál pro Vary. Základní návrh, s nímž přišli, byla výstavba, případně rekonstrukce vhodné stávající budovy pro vybudovaní koncertního sálu určeného symfonické hudbě. Jeho vznik v Císařských lázních byl jednou z možností. „Zadání nové studie bylo takové, že vestavba do stavebních konstrukcí nepůjde. Nejsme tedy úplně závislí na tom, že bychom v určité fázi rekonstrukce budovy museli spolupracovat s krajem, protože sál můžeme vestavět kdykoli,“ vysvětlil mluvčí.

Martin Ondráček i ředitel KSO Petr Polívka shodně připomněli, že symfonici mají zatím své sídlo v Lázních III. Ty jsou však soukromé a orchestr je v nich věcným břemenem. „Zcela nepochybně chápu majitele, že koncem roku 2022 bude chtít, abychom odešli. V tom okamžiku jsme na ulici. Karlovy Vary i orchestr sál potřebují. Zatím ale dokážeme existovat, protože máme bázi, kde zkoušíme, a na koncerty vyjíždíme do všech krásných sálů, byť jsou všechny nedokonalé. Zázemí je většinou téměř vždy pekelné, ale bez báze, kterou jsou dnes Lázně III, nedokážeme fungovat. Sice to řešíme, ale trochu pomalu,“ upozornil Petr Polívka. 

Zástupci spolku s autorem studie jednali tom, že by bylo možné konstrukci z Císařských lázní po vzniku plnohodnotného sálu s dostatečnou kapacitou jednoduše vyjmout. Atrium by zůstalo ničím nenarušené a mohlo by v něm vzniknout cokoli dalšího.

Rekonstrukce národní kulturní památky bude stát přibližně půl miliardy korun. Stát na ni uvolní 250 milionů, kraj 200 milionů a Karlovy Vary 100 milionů korun. Oprava se uskuteční na etapy, poté by měly Císařské lázně sloužit zejména ke kulturním účelům.

Zdroj: https://www.idnes.cz/karlovy-vary

 

Přeskočit na menu