Jihomoravský
kraj

Přeskočit na obsah



Rozhovor s Miloslavem Janulíkem

Je tu třetí ze série exluzivních rozhovorů pro náš web a tentokrát jsme otázky položili poslanci Miloslavu Janulíkovi. Jak hodnotí situaci v českém zdravotnictví a vidí další "pokoronavirový" vývoj? Nejen to se dozvíte v tomto rozhovoru.

Loni na podzim jste obhájil svůj poslanecký mandát a jste tak ve Sněmovně třetí volební období. Jaké vnímáte největší rozdíly mezi sněmovnou současnou a těmi předchozími?

 Je jich několik, samozřejmě je rozdílem být koaličním a být opozičním poslancem. To první jsem si dvakrát zkusil, to druhé teď prvně. Obecně je střídání stran v koalici a v opozici pozitivním prvkem každé demokratické společnosti, kterou tyto výměny do jisté míry kultivují. Mohu říct, že minulá opozice a současná vládní koalice zkultivovat potřebovala jako sůl, ale zatím nevidím, že by se to dařilo. 

Samozřejmě s novou sněmovnou se část poslanců obmění a obecně i klima se vždy změní. Na postu předsedy sněmovny mi chybí přístup, který byl za Radka Vondráčka lidský a odborně na vysoké úrovni. Zažili jsme si několik předlouhých schůzí a velmi mě pobavilo, jak „demokraté“ z vládní většiny narychlo začali mluvit o účelové změně jednacího řádu. Přitom v minulých letech sami pravidelně obstruovali a bránili sněmovně v práci.

 Můžete se čtenářům více představit a přiblížit, čemu jste se věnoval do zvolení poslancem?

Jsem soukromý lékař-gynekolog a v rámci možností se své praxi omezeně věnuji i během vykonávání mandátu poslance. V minulosti jsem vedl zdravotnická zařízení jako Nemocnice Břeclav, Nemocnice Valtice a Poliklinika Břeclav. Krom jiného jsem taky hrál a hraji v cimbálové muzice a rockové kapele.

Jak vlastně vnímáte politiku a co je vaším cílem, kterého skrz politiku chcete dosáhnout?

 Je to nástroj, prostřednictvím kterého můžete ovlivnit směřování, na úrovni sněmovny, naší republiky a beru to za velkou čest, že mi k tomu voliči opakovaně dali mandát. Samozřejmě je cílem dosáhnout změn k lepšímu, v mém případě především v oblasti zdravotnictví, i když je celý jeho ekosystém velmi složitým organismem a každá změna jde ztuha, protože je to vždy citlivé téma. Naše pravomoci jsou legislativní, ne exekutivní, takže usiluji o lepší zákony pro fungování naší země, a ty jdou samozřejmě napříč odbornostmi.

 Jaká jsou témata, kterým se chcete ve Sněmovně zabývat?

 Samozřejmě oblasti zdravotnictví, jsem lékařem a problematice se věnuji po celou dobu mého působení ve sněmovně. Pak je to také problematika obrany a působím také v komisi pro práci kanceláře sněmovny.

 Jako lékař jste také členem sněmovního Výboru pro zdravotnictví. Co je aktuálně v rámci výboru hlavním tématem?

 Samozřejmě Covid a nově i problematika ukrajinských uprchlíků a jejich zdravotní péče se vším co je s tím spojeno (financování, kapacity apod.)

Co je dle vás hlavní výzvou českého zdravotnictví v aktuální snad už postcovidové době?

Předně si nemyslím, že COVID je už za námi, bohužel. Jeho zásah do chodu společnosti ale bude postupně slábnout, a i když přijdou další vlny, naučili jsme se s COVIDem žít a reagovat na něj, už to není velká neznámá a nemusíme pracně shánět materiál, ať už ochranné prostředky, nebo vakcíny. Rád bych, aby se zdravotnictví vrátilo do klidnějších dob a řešili jsme koncepční věci, jako je elektronizace, vzdělávání, léková politika nebo udržitelné financování. 

Ale obávám se, že nás v nejbližších letech čeká jen ochrana systému před kolapsem, protože se nebude dostávat finančních prostředků na udržení systému na stejné kvalitativní úrovni, je zde velký demografický problém především mezi lékaři, který nás v příštích letech silně zasáhne, a k tomu se budeme muset vyrovnat s poskytováním péče ukrajinským uprchlíkům, kteří systém ještě více zatíží, pomoci jim je ale naší zákonnou i morální povinností.

Jak hodnotíte kroky současné vlády vzhledem k rostoucím cenám energií a v poslední době třeba pohonných hmot. Dělá dle vás maximum?

Nemám co hodnotit, vláda nedělá nic, aby občanům pomohla a jsem rád, že spousta lidí, i voličů pětikoalice, teď konečně může srovnávat a snad už mnozí z nich otevřeli oči. Tato vláda se o občany nestará, je vládou lobbistických skupin. Vysoká inflace a ceny energií a pohonných hmot jim vyhovují, znamená to vyšší výběr daní.

Minulá vláda premiéra Babiše naopak na lidi myslela v první řadě a pokud by tu byla i dnes, měli bychom ceny energií aspoň bez DPH a ceny pohonných hmot mohly být zastropované. A jejich prodejci by si s tím poradili, tak jako si s tím poradili v mnoha zemích Evropy.

 Zastavme se ještě u schváleného státního rozpočtu na rok 2022. Podpořil jste ho a máte k němu nějaké výhrady?

Rozpočet jsem nepodpořil a samozřejmě mám řadu výhrad. Není to rozpočet pro lidi. Koalice uvrhla zemi do rozpočtového provizoria, následně zašetřila na lidech desítky miliard a se schodkem skoro 300 miliard nám tvrdí, že rozpočet je protiinflační. 

Naší vládě vyčítali zadlužování, ale do nástupu COVIDu jsme státní dluh naopak snižovali a po nástupu pandemie jsme lidem a podnikatelům poskytli účinnou pomoc, která samozřejmě zvýšila státní výdaje, na druhou stranu umožnila lidem existovat, protože se nepropadli do chudoby, a podnikatelům umožnila přežít a po odeznění nejhorších dob se k podnikání vrátit  

 Často se stává, že poslanec v Praze ztratí kontakt se svým regionem. Nebojíte se toho také? Případně jak tomu chcete čelit?

V kontaktu s mým regionem Břeclavska jsem, myslím, neustále, díky moderním technologiím i z poslanecké lavice, v regionu ale pracuji neustále, když nejsem ve sněmovně, jsme s ním pevně spojený, pracuji se samosprávami, mám zde spoustu přátel a aktivit. Z regionu máme aktuálně tři poslance a jednoho senátora. Kancelář v Břeclavi mám ale pouze já, další kolegové ze sněmovny dali přednost kancelářím v Brně, to, myslím, hovoří za vše.

 Chcete čtenářům a voličům na závěr něco vzkázat?

Ve svém okolí, mezi kamarády a kolegy z regionu, mám spoustu lidí, kteří volili strany slibující změnu. Ta změna je tady a že šlo o změnu k horšímu, od vlády pracující pro lidi k vládě pracující pro velký byznys a stranické sekretariáty, vidí už i všichni ti „antibabišové“. Mým vzkazem tedy je, že nevadí, když člověk udělá chybu, pokud se z ní včas poučí a příště ji už nezopakuje. 

Přeskočit na menu