Jaroslav Kytýr
Pardubický kraj

Přeskočit na obsah



V poslední době se nám tady rozmohl takový nešvar…

V poslední době se nám tady rozmohl nešvar v podobě demagogických komentářů opozičních stran, které zaplevelují veškerý mediální prostor. Tohle je celé přeci postavené na hlavu a dříve či později musí každý tento vypočítavý přístup prokouknout. Názorným příkladem mohou být epidemiologická opatření. Když je vláda zpřísní, pak opozice argumentuje totalitním přístupem a volá po rozvolňování. Když je naopak začne rozvolňovat, pak opozice tento krok označuje za neuvěřitelný hazard a volá po obezřetnosti. Dává Vám to smysl?

Od počátku pandemie tvrdím dokola to samé. Odložme prosím politikaření a pojďme v této složité době všichni táhnout společně za jeden provaz. Jenom tak můžeme koronavirovou pandemii zvládnout a přemýšlet nad návratem do normálního života. Bohužel čas jasně ukázal, že jsem v tomto pohledu naivní a pro opoziční strany jsou mnohem důležitější volby než úspěšné zvládnutí pandemie.

Jedná se o smutnou skutečnost, avšak i takto to v politice chodí. Mnohem horší ovšem je, že opozice nepromarní jakoukoliv skutečnost, aby vládě lidově řečeno „hodila klacky pod nohy“ a ještě ji za to náležitě zkritizovala. Cíl je přeci jasný – získat sympatie voličů. Nevěříte mi a chcete další důkazy? Tady jsou…

Zadlužování státu a růst státního dluhu

Jsem přesvědčený o tom, že se společně shodneme na přínosnosti kompenzačních bonusů a dalších programů. Právě tyto programy zachránily stovky tisíc podnikatelů, zaměstnanců a firem před krachem. Nebylo to ovšem zadarmo, zachránili jsme je za cenu zadlužení státu. Paradoxní přitom je, že opozice tradičně obviňuje vládu z populistického rozdávání a volá po úsporách. Současně ovšem navrhuje rozšíření kompenzačních programů a odpuštění sociálního pojištění. Myslí to vážně, nebo je to falešné v duchu hesla, kam vítr, tam plášť?

Podobných příkladů bychom našli spoustu. Například po schválení pandemického zákona, ve kterém je princip odškodnění zakotven, se teď opozice domáhá projednání svého návrhu tzv. odškodňovacího zákona. Zjednodušeně by podle zákona stát proplácel podnikatelům fixní náklady. Úsměvné přitom je, že opozice raději neuvádí dopad na státní rozpočet, který se odhaduje až na 500 miliard korun!

Osobně podporuji co nejvyšší odškodnění podnikatelům, prakticky 100 % kompenzace ovšem není možná a nevím o žádném státě na světě, který by ji aplikoval. Tohle vše je neuvěřitelný populismus a demagogie v jednom. Není normální vytvářet astronomické náklady a přitom vůbec neřešit, kde na ně vezmeme... Budu moc rád, když mi napíšete svůj pohled na věc a zda je tento přístup opozice podle Vás správný. Klidně mi do komentářů napište, co byste vzkázali lídrům opozičních stran Ivanovi Bartošovi (Piráti), Petrovi Fialovi (ODS) Marianovi Jurečkovi (KDU-ČSL) nebo Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), které řadím mezi hlavní populisty a demagogy.

Přeskočit na menu