Jaroslav Kytýr
Pardubický kraj

Přeskočit na obsah



Rozhoduje STAN ještě vůbec samostatně?

Tohle jste už asi zachytili. V pátek budeme v Poslanecké sněmovně jednat o prodloužení trvání nouzového stavu. Jsem rád, že většina z nás si uvědomuje, v jak složité situaci v současnosti jsme. Ilustračně mohu uvést například libereckého hejtmana Martina Půtu a karlovarského hejtmana Petra Kulhánka (oba za STAN), kteří apelují na své poslance, aby prodloužili nouzový stav minimálně o další dva týdny.

Znají situaci přímo z terénu a je jim jasné, že zde není prostor pro politikaření. Oba dobře vědí, že prodloužení nouzového stavu a omezení pohybu mezi okresy, je nezbytné pro uvolnění počtu hospitalizovaných pacientů v nemocnicích.

Víte, co mě v této souvislosti ale zarazilo? Reakce jejich vlastních poslanců! Nevím, jak mám číst jejich strohou odpověď ve stylu „musíme se poradit s Piráty“. Copak to znamená, že poslanci STAN nekomunikují se svými hejtmany? Nebo to snad znamená, že se nerozhodují podle zájmu vlastních voličů, kteří jim svěřili svou důvěru?  

Čísla mluví jasně. Opatření k omezení mobility fungují. Vidíme to na statistikách okresů, které byly uzavřeny již dříve – od 12. února. Například v okrese Trutnov došlo k poklesu nově nakažených o 59 %, v okrese Sokolov o 74 % a v okrese Cheb dokonce o 76 %! Tohle prostě není náhoda a nemůže být tak sporu o tom, že omezení mobility mezi okresy určitě zpomaluje šíření nákazy. Otázkou je, do jaké míry je právě tohle opatření klíčové v boji proti koronavirové pandemii.

Netajím se tím, že právě v této otázce jsem na pochybách. Chápu, že dlouhotrvající omezení vedou k revoltě a k jejich nedodržování v osobním styku a ve shromažďování. Nicméně právě porušování těchto opatření mohou za přetrvávající varovná čísla nově nakažených stejně jako za přetrvávající vysoká čísla hospitalizovaných v nemocnicích. Co myslíte Vy? Jste pro prodloužení nouzového stavu nebo proti?

Přeskočit na menu