Jaroslav Kytýr
Pardubický kraj

Přeskočit na obsah



Povinné kvóty pro zastoupení romských žen či žen s imigračním původem jsou dalším „euronesmyslem“

Jako člen Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku jsem se tento týden zúčastnil jejího zasedání. Jedním z témat programu byla rezoluce s názvem "Posílení účasti žen z nedostatečně zastoupených skupin na politickém a veřejném rozhodování". Za tímto ušlechtilým názvem se skrývá jeden z dalších nesmyslů, podle kterého by jednotlivé státy měly zavést závazné kvóty pro účast žen v politice. Připravil jsem krátký report s nejdůležitějšími informacemi.

Měly by vzniknou povinné kvóty pro zastoupení romských žen, žen s imigračním původem, žen s hendikepem nebo žen s různou sexuální orientací v politice Za mě osobně říkám jasné NE! Jedná o další z řady politicky hyperkorektních nesmyslů a jsem rád, že ho díky i mé inciativě nepodařilo prosadit.

Netajím se tím, že jsem pragmatický člověk s kladným vztahem k EU a k mezinárodní spolupráci. Vím, že z jednotné a silné Evropy můžeme těžit skutečně všichni. Rozhodně ovšem nepatřím k těm, kteří by automaticky a bez jakéhokoliv kritického myšlení přijmuli cokoliv, co se jim dostane „pod ruku“.

Ukázkovým příkladem mohou být třeba povinné imigrační kvóty, podle kterých by členské státy povinně musely přijmout určitý počet uprchlíků. Bylo to právě naše hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem, kterému se doslova podařilo vybojovalo jejich zrušení. Nedovedu si představit, jak bychom tento nesmysl odmítali, pokud by ve vládě seděli „vítači imigrantů“ typu Pirátů, jejichž předseda Ivan Bartoš se netají tím, že si umí představit muslimskou Evropu… Více nekomentuji, nechť si názor udělá každý sám.

Myslel jsem ovšem, že téma kulturní revoluce v Evropě již ustoupilo a všichni se teď budeme věnovat ekonomické obnově po koronavirové pandemii.  Ukazuje se však, že jsem se zmýlil a opět se nestačím divit. Povinné kvóty pro ženy v politice jsou nesmysl. Nevím, jak Vy, ale já osobně si chci vybírat sám, komu dám svůj hlas v komunálních, krajských či parlamentních volbách svůj hlas. A odmítám, aby mi někdo diktoval, jak má vypadat výsledné genderové, rasové a třídní zastoupení demokraticky zvolených politiků.


Jsem proto rád, že společně s dalšími kolegy v rámci politické frakce ALDE se mi podařilo prosadit, že budeme jednotně trvat na zrušení paragrafu ve výše uvedené rezoluci. Podle něj by členské státy měly povinnost kvóty dodržovat a v případě jejich porušení by byly sankciovány. Opět se ukazuje, jak moc je důležitá účast zkušených politiků ve vrcholné politice. Zdravý rozum nakonec zvítězil a tento doslova děsivý paragraf nabourávající podstatu samotné demokracie byl zrušen.

Bohužel podobné výstřelky nejsou ničím výjimečným. Jsem rád, že z pozice člena Parlamentního shromáždění Rady Evropy mohu na tyto aktivity důsledně hlídat a reagovat na ně. Tvrdím, že příliš mnoho politické korektnosti demokracii ubližuje a jsem přesvědčený, že i samotná demokracie má své mantinely, které bychom neměli překračovat.

 

Přeskočit na menu