Jaroslav Kytýr
Pardubický kraj

Přeskočit na obsah



Novela občanského zákona zlepší postavení dlužníků

Neuniklo Vám to? V Poslanecké sněmovně jsme se nedávno věnovali tolik diskutované novele občanského zákona, která je zaměřena na řešení exekučních dluhů a jejich vymáhání. Myslím, že by byla opravdu škoda, pokud by ve světle jiných medializovaných událostí některé schválené novinky zapadly. Rozhodl jsem se proto napsat krátký článek, ve kterém shrnuji vše nejdůležitější.

Dluhy a exekuce rozhodně nepatří k nejpříjemnějším věcem, které nás v životě mohou potkat. Vím, že spousta z nás byla vychovávána tak, abychom si dluhy vůbec neudělali. Pravidlo je v tomto případě jednoduché – pokud si něco nemohu dovolit, neměl bych si to pořizovat. Nerad bych ovšem někoho v tomto ohledu moralizoval a soudil. Každý z nás je za své činy odpovědný a musí tak za ně nést i důsledky. Za své dluhy bychom tak měli platit.

Pojďme ale k věci, jaké přínosné změny novela přináší? Vybral jsem z mého pohledu pět nejdůležitějších změn:

  • Zastavení marných bagatelních exekucí s určitou kompenzací pro exekutora na maximálně 5.
  • Zastavení exekucí uhrazením jen jistiny u veřejnoprávních věřitelů.
  • Povinnost nahrávat hovory mezi exekutory a dlužníky s cílem zamezit vyhrožování dlužníkům.
  • Práva mobiliárních exekucí s cílem nezabavovat majetek jehož hodnota je zanedbatelná.
  • Povinnost uvádět celkové vymáhané částky ke dni zápisu do Centrální evidence exekucí. 

Za zmínku rovněž stojí skutečnost, že jsme se rozhodli nezavádět teritoriální omezení působnosti exekutorů. V současnosti platí tržní systém mezi exekutory a každý věřitel má možnost si vybrat exekutora, který bude vůči dlužníkovi postupovat v souladu s jeho pokyny. Teritorialita by vyloučila tržní prvek a vedla by k tomu, že by věřitelé museli spolupracovat s exekutorem určeným soudem. Nevím, proč by věřitel musel spolupracovat s někým, ke komu například nemá důvěru nebo s kým se vzájemně nedomluví na podmínkách.

Přeskočit na menu