Jaroslav Kytýr
Pardubický kraj

Přeskočit na obsah



Manželství pro muže a ženu, nebo i osoby stejného pohlaví?

Dnes jsme v Poslanecké sněmovně otevřeli diskusi na téma „Institut manželství“, které podle současných zákonů nemohou uzavřít osoby stejného pohlaví. Součástí novely zákona, která by tuto změnu měla umožnit, je i zrovnoprávnění stejnopohlavních párů. Navazujeme tak na zákon o registrovaném partnerství z roku 2006.  O čem se tedy dnes vlastně bavíme? 

Dnešní názorově pestrá diskuze je v kostce na zaměřena na snahu o otevření manželství osobám stejného pohlaví se všemi právy a povinnostmi. Umožnit, nebo neumožnit tuto změnu? To je oč tu běží… Například KDU-ČSL patří k silným odpůrcům tohoto návrhu a v reakci na něj chce zakotvit do Listiny základních práv a svobod, že zákonem uznané manželství musí spočívat ve svazku jednoho muže a jedné ženy.

Ptáte se, jaký je můj názor? S tímto návrhem naprosto nesouhlasím, protože katalog práv a svobod, zakotvený v Listině základních práv a svobod, by neměl být zneužit k blokování práv určitých skupin. Pro mě to je naprosto diskriminační a nepřijatelné. Co říkáte? Pojďme se ovšem podívat na praktické rozdíly mezi manželstvím mezi mužem a ženou a registrovaným partnerstvím, o kterých je opravdu nutné diskutovat.

Se vznikem manželství dochází ke vzniku společného jmění manželů. Naproti tomu u registrovaného partnerství k ničemu takovému nedochází – vzniká pouze podílové spoluvlastnictví. Také osobně velmi citlivě vnímám otázku postavení dětí v manželství a registrovaném partnerství. U registrovaného partnerství může být pouze jeden z registrovaných partnerů biologickým rodičem, osvojitelem či pěstounem. Druhý z registrovaných partnerů nemá k dítěti žádnou rodičovskou odpovědnost.

Problém nastává například při zrušení registrovaného partnerství nebo při úmrtí biologického rodiče. Je to problém pro případné dědictví dítěte, protože není neopomenutelným dědicem. Dítě vyrůstající v rodině registrovaných partnerů je tak oproti dítěti vyrůstajícímu v rodině manželů znevýhodněno a ocitá se v právní nejistotě.

Jak to cítím já? Jsem přesvědčený o tom, že pokud jde LGBT komunitě opravdu o poskytnutí stejnopohlavním párům a jejich dětem právní jistotu (jako je zákonem poskytovaná manželům a jejich dětem) pak bychom se měli zaměřit především na právní úpravu v souvisejících zákonech, které napraví rozdílené postavení registrovaných párů.

Manželství přitom zůstane mezi jedním mužem a jednou ženou, tak jako registrované partnerství mezi osobami stejného pohlaví. Rovnost pohlaví je pro mě samozřejmostí, ale zároveň respektuji většinu společnosti, která má to štěstí a vnímají vztah muže a ženy tradičním způsobem.

Přeskočit na menu