Nový zákon zajistí, aby na státní firmy dohlíželi jen odborníci

Konec politických trafik ve státních firmách, do budoucna na ně musí dohlížet skuteční a transparentně vybraní odborníci. Tak by se dal jednou větou shrnout návrh takzvaného nominačního zákona, který předkládá místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO 2011) ve spolupráci s místopředsedou vlády Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a místopředsedou sněmovny Petrem Gazdíkem (STAN). Zatímco původní návrh z dílny Ministerstva financí už by neměl šanci kvůli legislativním pravidlům sněmovnou projít, jeho poslanecká verze by mohla být schválena ještě do voleb a začít platit v lednu 2018.

„Jde nám hlavně o transparentnost. Do správní nebo dozorčí rady státem vlastněné firmy se už nedostanou lidé vybraní ve stranických sekretariátech, ale jen ti, kteří projdou otevřeným výběrovým řízením. A zároveň vše, od pravidel výběrového řízení přes informace o vybraných účastnících až po výrok a připomínky nominační komise, bude veřejně přístupné na internetu,“ vysvětluje místopředseda sněmovny Radek Vondráček hlavní principy Zákona o výběru osob do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účastí státu.

Adept na post ve správní nebo dozorčí radě musí nejdříve projít výběrovým řízením, které vyhlásí příslušné ministerstvo na svém webu. Nominaci vítězného kandidáta pak posoudí výbor jako poradní orgán vlády, jehož členové nesmí být členy žádné politické strany ani hnutí. Pokud ministerstvo nebude doporučení výboru akceptovat, musí to zdůvodnit a své argumenty zveřejnit na internetu.

Zákon se vyrovnává také s možným angažováním bývalých poslanců, senátorů nebo členů vlády. „Návrh respektuje ústavou zaručený rovný přístup ke všem lidem, tedy i k bývalým politikům. Zásadní ale je to, že jim funkci nemůže nikdo slíbit ani zaručit, musí stejně jako všichni další uchazeči projít výběrovým řízením a posouzením nominační komise,“ vysvětlil Vondráček, který připouští, že angažování bývalých politiků může být pro státní firmy v některých případech naopak výhodou. „Vyznají se, mají zkušenosti a přehled. Svou odbornost ale musí prokázat v otevřené soutěži, ne v kuloárech parlamentu,“ dodal místopředseda sněmovny.

Přeskočit na menu