Liberecký
kraj

Přeskočit na obsah



ZEPTALI JSME SE: Jak vysoké ceny energií dopadají na vaše město/obec?

Možná by vás zajímalo, jak se s vysokými cenami energií "perou" vaše města a obce. Oslovili jsme proto členy a příznivce hnutí ANO napříč Libereckým krajem a požádali je o pár vět. Všechny reakce si nyní můžete přečíst.

Martina Teplá (zastupitelka, Liberec): „Díky dlouhodobě uzavřeným smlouvám Liberec letos zvýšení ceny elektrické energie až tak nepociťuje, což je pro město i jeho organizace pozitivní zpráva. Co přinesou roky další, se ale v současné chvíli neodvažujeme odhadovat. Města a obce jsou však, na rozdíl od občanů, v mnohem lepším a výhodnějším postavení vůči dodavatelům energií a často se jim daří zasmluvnit výhodnější ceny.

Trochu jiná situace je v případě tepla, kdy Teplárna a.s. ještě drží teplo na garantovaném zvýšení max. do 10 %. Vzhledem k prodeji novému majiteli ale nevíme, co ceny tepla udělají. Město se snažilo o napojení co největšího počtu odběratelů, pro které to nyní může znamenat problém. Vedení města se proto pokouší jednat o možném odkoupení teplárny, což není jednoduché vzhledem k záměru vlastníka, kterým je prodej celého balíku tepláren v několika městech.

V každém případě ale také intenzivně vnímáme, že občané moc možností nemají a musí se s rostoucími cenami nejen u energií popasovat sami. A proto se ptám, proč jim konečně nepomůže stát, kterému platíme všichni daně?“

Petr Král (starosta, Mimoň): „Díky tomu, že město Mimoň má jako hlavní zdroj tepla pro všechna hlavní sídliště teplárnu na uhlí a biomasu, tak se náklady za teplo zvedly tento rok „jen“ o 17 procent. Nyní jednáme s teplárnou o předělání na spalovnu odpadů, abychom měli dále levné teplo. Problémy mají nyní hlavně domkaři, kteří topí elektřinou a plynem, takže podle mě vznikne v Mimoni opět problém s kvalitou ovzduší, protože se většina domkařů opět přepojí na kotle na uhlí. Nic jiného jim bohužel asi nezbývá.

Měl by do toho konečně vstoupit stát. Za mě by mohlo pomoct, kdyby se lidem a firmám energie s pomocí státu zlevnily, a to půlka z jejich průměrné spotřeby, zbytek by hradili podle aktuálních cen. Mohlo by to donutit města, firmy i lidi dělat úsporná opatření, klesne inflace, podrží se hospodářství a celkově ekonomika státu. K tomuto stát může využít dividendy z ČEZu, zisky z Českých lesů, Vojenských lesů, Budvaru a jiných státních společností.“

Viktor Portele (místostarosta, Nová Ves u Chrastavy): „Růst cen energií představuje zásadní zásah do rozpočtu naší obce. Není možné stanovit celoroční náklady, a to brzdí její další rozvoj. Není ani možné přesně plánovat investice v oblasti energetických úspor a s tím spojených projektů na výměny energeticky náročných spotřebičů. Časově náročné přípravy dotačních programů se zajištěním potřebných podkladů pro projekty k úspoře energií se tak zbytečně prodražují. Jak se říká, čas jsou peníze, a čím déle vše trvá, tím to stojí více peněz.“

Martin Smolík (starosta, Pertoltice pod Ralskem): „Naštěstí téměř nijak. Jako starosta jsem situaci sledoval a včas na ni zareagoval. V srpnu 2021 se mi podařilo pro obec zafixovat cenu elektřiny na další tři roky. Nyní máme fixaci u pěti odběrných míst od 1 800 do cca 2 000 Kč za 1MWh. Jako starosta jsem spokojen a obecní kasa taky."

Milan Kouřil (náměstek primátora pro ekonomiku a majetek, Jablonec nad Nisou): „Jablonec nakupuje elektrickou energii a zemní plyn prostřednictvím aukce. Ceny máme zafixované, a proto

v roce 2022 město za energie dokonce ještě ušetří cca 50 milionů korun. Opravdový skok přijde v lednu 2023, kdy počítáme s meziročním nárůstem o minimálně 100 milionů.

Hledáme proto různá řešení, aby městské budovy, jako bazén či školy, byly méně energeticky náročné. Počítáme například s jejich osazením solárním panely. Dále spouštíme obnovu a modernizaci soustavy veřejného osvětlení s cílem dosáhnout až 70% úspory ve spotřebě elektrické energie. I to ale bude něco stát a rozpočet města není bezedný.

Vysoké ceny energií společně se zvyšujícími se cenami stavebních materiálů a prací do budoucna mohou omezit některé plánované investice. Budeme si proto muset stanovit jednoznačné priority a vysvětlit to lidem. Pokud dnes před komunálními volbami někdo slibuje jabloneckým voličům projekty za miliardu, je mimo realitu.

Co by Jablonci pomohlo? Jde spíš o globální problém, který se musí řešit na nejvyšších úrovních. Našemu městu by ale mohlo pomoct spravedlivější rozpočtové určení daní. Jsme statutární město a současný princip neodpovídá tomu, co všechno musíme pro obyvatele Jablonce a spádové oblasti zajišťovat a jaká jsou jejich očekávání.

Věřím, že jako město se s tím vším popereme. Mnohem víc mě ale pálí to, když slyším a vidím, jak současná situace, rostoucí ceny energií, pohonných hmot, potravin atd. drtí „obyčejné lidi“. Tady bych čekal ráznější a hlavně rychlejší pomoc státu. Na podzim už může být pro některé lidi pozdě, zadluží se, propadnou z té nekončící nejistoty do depresí a podobně. Včerejší mimořádný projev pana premiéra tomu podle mě moc nepomohl.“

Jaroslav Knížek (zastupitel, Turnov): „Turnov má ceny garantované pouze do konce roku 2022. Jaký bude skutečný nárůst cen, zatím nevíme. Že to bude pro město velká zátěž, je ale jasné. Proto musíme být v tomto roce maximálně zodpovědní.“

Jaromír Zajíček (zastupitel, Nový Bor): „V posledních dnech při rozhovorech s kolegy a sousedy ve městě Nový Bor velice často zabrousíme na očekávané enormní zdražení energií a na strmě narůstající inflaci. Zejména starší generace má velké obavy. Dnes jsem hovořil s některými podnikateli a dozvěděl jsem se, že jim zvedli zálohy na elektřinu na trojnásobek. Tedy o 200 %.

Po středečním zhlédnutí vystoupení pana předsedy Vlády ČR v televizním vysílání a nejasném příslibu občanům této země mi to nedalo a ve vzpomínkách jsem se vrátil do svých školních let. Tehdy nás učili, že za první republiky dostávali někteří lidé „žebračenky“. Mám dojem, že teď dostanou „energetickou žebračenku“ všichni. Vypadá to „nadějně“, mluví se o jednorázovém příspěvku až 15 000 korun, v zimě tedy přežijeme asi o jeden až dva měsíce déle“.

Přeskočit na menu