Liberecký
kraj

Přeskočit na obsah



PETR KRÁL: Nečekám v kanceláři, až za mnou někdo přijde

Starostu Mimoně Petra Krále v kanceláři na radnici často nenajdete. Nejradši je totiž mezi lidmi a problémy řeší hned. Do politiky šel před šestnácti lety kvůli tomu, že se mu nelíbilo, jak se v Mimoni chovají někteří podnikatelé a politici. V roce 2018 se stal starostou města a začaly se dít věci.

Jak jste se v Mimoni vyrovnávali s Covidem a jak vás zasáhla válka na Ukrajině?

Covidu se lidé na začátku báli, šili roušky a vzájemně si pomáhali. Pak se začala nálada trochu měnit. Pro chod města a rozpočet to byla velká zkouška, ale zvládli jsme to. Těšili jsme se, že s jarem přijde úleva, ale válka na Ukrajině všechno změnila. Mimoň zaplavila neskutečná vlna solidarity a já jsem hrdý na místní obyvatele i firmy, jak pomáhají. Máme tu velkou komunitu Volyňských Čechů a je naší povinností se o ně a jejich blízké postarat. Mimo jiné poskytujeme ubytování pro uprchlíky v městských bytech.

Když jsme u městských bytů. V loňském roce jste začali se zateplováním městských bytových domů. Co to znamená pro jejich obyvatele?

Zateplování se týká 31 bytových domů, ve kterých žijí dva tisíce obyvatel, tedy třetina obyvatelstva města. Konečně nikomu z nich nebude téct do bytu a nebudou doma mrznout. Ušetří také dle loňských výpočtů celkem devět milionů korun na platbách za teplo. Díky zateplování ale pomáháme i naší přírodě, protože teplárna do ní bude vypouštět o 1500 tun oxidu uhličitého méně.

Jak jste se zateplováním daleko a kolik to bude stát?

Vloni jsme dokončili dva domy a tři jsou před dokončením. Letos chceme stihnout dalších dvacet a v roce 2023 zbytek. Jde o investici ve výši 300 milionů korun, 90 milionů dostaneme ve formě dotace z evropských fondů a 140 milionů korun jsme získali ve formě bezúročné půjčky od Státního fondu podpory investic. Zbytek peněz pochází z rozpočtu města.

Vraťme se ale ještě trochu do minulosti. Bytové domy ještě před pár lety spravovala městská akciová společnost.

Akciovou společnost Mimoňská komunální město vytvořilo už v 90. letech a vložilo do ní všechen majetek, tedy cca 900 bytů. Její představitelé se ale o majetek města nestarali, nesoutěžili zakázky, přepláceli dodavatelské firmy a záměrně snižovali hodnotu společnosti tak, že směřovala k insolvenci. Veřejnosti, včetně opozičních zastupitelů, nepředávali informace.

Kdy došlo ke změně?

S mým nástupem do funkce starosty,  a to přes silný odpor opozice, tedy lidí, kteří v Mimoni vládli bezmála 16 let. Naší koalici se podařilo prosadit to, že konečně došlo k nápravě a převodu bytových domů zpět pod město. Nyní tento miliardový majetek přináší do městského rozpočtu 27 milionů korun ročně. O byty se město stará a řádně s nimi nakládá tak, aby nájemníkům dobře sloužily.

Je tohle něco, proč jste se rozhodl jít do politiky?

Ano, do politiky jsem vstoupil už před šestnácti lety. Nelíbilo se mi, jak se v Mimoni někteří podnikatelé chovali a chtěl jsem to změnit. Ze začátku se to moc nedařilo, protože jsem neměl štěstí na lidi kolem sebe. Většina z nich přestala naslouchat občanům a začala rozhodovat na sílu. Příkladem je třeba průtah městem, se kterým nesouhlasila většina obyvatel. Tehdejší vedení města odmítalo udělat referendum, a tak jsem ho s kolegy uspořádal sám. Díky podobným akcím voliči pochopili, že za ně budu vždycky kopat a dali mi důvěru.

Co dalšího se změnilo po vašem zvolení do čela města v roce 2018?

Stopli jsme především rozkrádání mimoňských příspěvkových organizací, které politici nikdy neřešili. Bylo jim to jedno, anebo to dělali z toho důvodu, že měli na svých kandidátkách ředitele těchto organizací. Na kandidátce hnutí ANO proto žádného ředitele příspěvkovky nenajdete. Začali jsme řešit řadu problémů. Nebyla to jen nadměrná doprava v centru města, ale také kvalita bydlení. Pustili jsme se do rekonstrukce náměstí, zámeckého parku, domova důchodců a Mateřské školy Ralsko. Mimoň je skvělé město pro život, ale musí se na tom průběžně pracovat.

Čekají Mimoň ještě letos nějaké výrazné investice?

Povedlo se nám získat stavební povolení na nové koupaliště, chtěli bychom ještě letos zahájit jeho stavbu a příští rok ho dokončit. Ještě letos by měly skončit opravy zámeckého parku v části bývalých zahrad a bude pokračovat zateplování bytových domů. V návaznosti na opravené náměstí se chceme pustit do rekonstrukce ulice Mírová. Máme také v plánu vybudovat dalších 15 městských bytů a začít s prodejem pozemků pro bydlení na tzv. Mitexu, kde máme stavební povolení pro vybudování 30 stavebních parcel.

Původním povoláním jste policista. Pomáhá vám to nějak ve funkci starosty?

Pracoval jsem u Služby kriminální policie a vyšetřování. Nejdříve mi to pomohlo při provádění auditů u příspěvkových organizací, což přispělo i k tomu, že jednoho ředitele dokonce odsoudil soud za rozkradení majetku a musí se svojí ženou městu vrátit cca 700 tisíc korun. Také mi to pomáhá při různých složitých situacích v zastupitelstvu a při rozhodováních na městě. V obou případech musíte jednat s chladnou hlavou a nesmíte podlehnout nátlaku. Samozřejmě se mi také ve funkci starosty hodí znalost zákonů.

Budete na podzim v komunálních volbách opět kandidovat?

Kandidovat určitě budu. Nechci totiž připustit, aby se do Mimoně vrátily minulé pořádky a politici ze čtyř volebních období před rokem 2018. Vnímám to vlastně jako povinnost vůči svému rodnému městu, kam přišli moji předkové už v roce 1866 za Prusko-rakouské války. Chci město dále rozvíjet, dokončit už zahájené projekty a pustit se do projektů nových. Stojí za mnou zastupitelé za hnutí ANO a cítím také podporu od naší místostarostky Jarky Bizoňové, se kterou jsme schopní všechno v klidu a konstruktivně vyřešit. To je pro mě hodně důležité.

Máte nějaký recept, jak být dobrým starostou?

Jako starosta nesedím na úřadě a nečekám, až za mnou někdo přijde. Místo toho jezdím po stavbách a věci řeším s lidmi na místě a hned. Odpovídám na písemné žádosti a připomínky, dělám besedy se školáky a debatuji s občany Mimoně. Všichni tady mají možnost mi říct, jak si představují budoucnost čtvrti, ve které žijí. Skrze místní média a sociální sítě se také snažím občany informovat o tom, co se ve městě aktuálně děje. Je to práce na sedm dní v týdnu a téměř 24 hodin denně. Dokud ale budu mít podporu obyvatel Mimoně, budu pro ně rád pracovat dál!


Děkujeme za rozhovor a držíme palce!

ANO LK

Přeskočit na menu