Liberecký
kraj

Přeskočit na obsah



MARTIN SMOLÍK: Stát musí obyvatele Pertoltic před vodou ochránit

Obcí Pertoltice pod Ralskem protéká na první pohled klidný Panenský potok. V posledních desítkách let ale dokázal hned několikrát potrápit místní obyvatele, když se vylil ze svých břehů a zatopil jim domy. Pomohla by protipovodňová opatření, za která už roky bojuje místní starosta Martin Smolík.

Které povodně byly pro Pertoltice nejhorší?

Ty v roce 2010, byly hned dvě, a to v srpnu a na konci září. V obou případech jsme byli nejpostiženější obcí na Českolipsku. V srpnu to bylo hroší, voda zasáhla více než 50 domů v obci a napáchala škody za miliony korun. Obyvatelé Pertoltic se museli potýkat s tunami bahna ve svých domovech a na zahradách. To, co si v srpnu opravili, spláchla na konci září voda znovu, k tomu měli strach ze zimy. Psychicky to bylo strašně náročné období pro všechny.

Proč se voda z břehů Panenského potoka vylila opakovaně?

V Panenském potoce má útočiště velké množství chráněných živočichů, například vydra říční, losos obecný, vrkoč bažinný, modrásek bahenní nebo přástevník kostivalový. Jejich přítomnost nedovoluje provádět v korytě a okolí potoka jakékoliv zásahy, protipovodňová opatření nevyjímaje. Vše je navíc hlídáno Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky – Natura 2000. Když zanesené koryto po jedné povodni nikdo nevyčistí a neprohloubí, je otázkou času, kdy přijde povodeň další, a to se přesně stalo v roce 2010.

Protipovodňová opatření by život v potoce ohrozila?

Asi bych neřekl, že ohrozila, ale spíš narušila. Do jaké míry, by musel říct spíš nějaký odborník. Já v tom mám ale celkem jasno. Ačkoliv chápu, že si musíme naší přírody vážit a chránit ji, nemůžeme to stavět nad ochranu životů lidí. Pokud by se daná opatření provedla citlivě a s ohledem na chráněné živočichy, jsem přesvědčený, že tu můžeme žít vedle sebe v klidu dál. Ke kompromisu musí ale dojít hlavně Povodí Ohře, ekologové a ochránci přírody. Obec je připravená udělat vše, co bude v jejích silách a možnostech.

Jak zareagovalo Povodí Ohře, pod které Panenský potok spadá?

Bohužel dost nešťastně. První projekt protipovodňových opatření na Panenském potoce vzniknul už v roce 2008 a dokonce už na něj bylo vystaveno stavební povolení. Ačkoliv v roce 2010 povodeň v Pertolticích zasáhla téměř každý dům, nechalo Povodí stavební povolení propadnout, protože už daná opatření nesplňovala parametr efektivity, což byla nová podmínka pro financování. Hodnocení tehdy pro Povodí Ohře prováděl strategický expert v jedné z fází podání žádosti o dotaci ze státního rozpočtu. V té době bylo vše připravené, dokonce i z pohledu Natury 2000.

Takže tímto byla otázka protipovodňových opatření uzavřena?

Za naši obec určitě ne, protože trváme na tom, že stát má k ochraně obyvatel a majetku přijmout taková opatření, která jsou rozumná a přiměřená. Může to zjednodušeně řečeno zvažovat, ale nemůže to nechat tak, že nepodnikne nic. Tohle najdete i v rozsudcích nejvyššího soudu u jiných případů. Obec je v ochraně obyvatel stále aktivní a nepřestaneme s tím, dokud pro obyvatele Pertoltic nepřestane být Panenský potok hrozbou.

Jaké kroky pro ochranu obyvatel Pertoltic a jejich majetku podnikla obec?

Za obec jsem spolupracoval na tvorbě analýzy, která dokazuje, že by byla protipovodňová opatření na Panenském potoce stále efektivní. Analýzu s návrhy řešení odsouhlasilo naše zastupitelstvo a zaslali jsme ji jako připomínku k Plánu dílčího povodí Ohře, dolního Labe a ostatních přítoků Labe pro období 2021 až 2027. Navíc jsme se sami pustili do příprav rekonstrukce mostu a lávky přes potok, které jsou v havarijním stavu, abychom celý proces urychlili.

Co je potřeba ještě udělat, kromě opravy mostu a lávky?

Na pravém břehu potoka bychom potřebovali vybudovat 535 metrů dlouhou zemní hráz a protipovodňovou zeď o délce 345 m. Návrh zahrnuje také zkapacitnění koryta potoka, tedy prohrábku dna, úpravu břehů a změnu profilu koryta z příčného na lichoběžníkový, a to v délce 1050 metrů. Cenově se pohybujeme někde na částce 79 milionů korun. S dalším odkládáním této investice samozřejmě rostou náklady na její realizaci a samozřejmě i hrozba, že se voda z potoka opět rozteče do obydlené oblasti.

Přijalo Povodí Ohře tyto návrhy?

Nikoliv. Na koordinační schůzce mi bylo ze strany Povodí Ohře sděleno, že nebude vůbec akceptována a zařazena do plánu. Důvody by měly být nedořešené spory s Naturou 2000, údržba koryta potoka nebo případné urychlení povodňové vlny na Mimoň. Je to pořád dokola, roky běží a obyvatelé naší obce trnou hrůzou při každém vydatnějším dešti. Jak jim mám vysvětlit, že pro ně stát nechce udělat nic, že jejich ochrana nezapadá do tabulek a vlastně mu ani nestojí za ty peníze?

Máte nějaký další plán?

Rozeslal jsem otevřený dopis všude, kam se dalo, aby o našem problému vědělo co nejvíce lidí. Obrátil jsem se s prosbou o pomoc na poslance v našem kraji, David Pražák a Vít Vomáčka hned další den předali můj dopis nezávisle na sobě na ministerstvu zemědělství. Budeme dál tlačit na stát, aby přijmul opatření, která ochrání obyvatele Pertoltic pod Ralskem stejně, jako to už učinil v jiných lokalitách Libereckého kraje, které v roce 2010 povodeň také postihla.

Držíme palce!
ANO Liberecký kraj

 

 

 

 

 

 

 

 

Přeskočit na menu