Liberecký
kraj

Přeskočit na obsah



JITKA VOLFOVÁ: V našem kraji budeme pracovat pro lidi dál, bez ohledu na to, kdo sedí ve vládě

Hnutí ANO půjde ve sněmovně s největší pravděpodobností do opozice. V Libereckém kraji ale ve volbách do poslanecké sněmovny dostalo od voličů nejvíce hlasů. Mandát obhájili tři poslanci, a to Jana Pastuchová, David Pražák a Ivan Jáč. Zeptali jsme se předsedkyně hnutí ANO v Libereckém kraji a českolipské starostky Jitky Volfové, jak volby do sněmovny hodnotí a co jejich výsledek znamená pro ANO v našem kraji do budoucna.

Jak hodnotíte výsledky voleb do poslanecké sněmovny?

Celkové výsledky odpovídají tomu, jak je naše společnost rozdělená a čím si za poslední dva roky prošla. Tím myslím Covid a protivládní masáž, kdy opozice využila celosvětovou pandemii k nekonstruktivní kritice za každou cenu. Snahu hledat řešení ve prospěch občanů jsem téměř neviděla, za to touhu dostat se po letech zase k moci ano. Vláda udělala chyby, to je bez debat, ale v okamžiku, kdy jsme se měli všichni semknout, se v Parlamentu jen politikařilo.

A co Andrej Babiš?

Premiér Andrej Babiš se stal pro mnohé symbolem zla, vznikly protivládní koalice a přidala se k nim i média. Volby tak nebyly o programu či jednotlivých kandidátech v krajích, ale o tom, jestli Andrej Babiš bude v politice pokračovat. To podle mě s ve vztahu k členům a příznivcům hnutí ANO v regionech nebylo spravedlivé, ale to je prostě politika. V tomto kontextu považuji 27,12 % hlasů pro hnutí ANO, které šlo do voleb samo za sebe, za dobrý výsledek.

ANO ve sněmovně ale zřejmě skončí v opozici …

Na tom, že bude hnutí ANO po osmi letech v opozici, nevidím nic špatného. Dejme šanci i jiným, aby ukázali, jak pracují a co umí, nejen v projevech před kamerami, ale především v praxi. Budeme to samozřejmě pečlivě hlídat. Jinak, dosavadní vláda v čele s Andrejem Babišem patřila k těm nejúspěšnějším, protože i po dvou volebních obdobích vládnutí dokázalo hnutí ANO, jako samostatný subjekt, s přehledem volby do sněmovny vyhrát.

Jak se opozice ve sněmovně projeví v Libereckém kraji?

Z hlediska našeho odhodlání a práce pro občany v Libereckém kraji to nepředstavuje nic dramatického. Ve městech a obcích i jako krajští zastupitelé jedeme dál nehledě na to, kdo sedí ve vládě. Pro nás je priorita rozvoj regionu a práce pro občany. Řada z nás vstoupila do politiky bez předchozích politických zkušeností, ale s tím, že chceme pomáhat, tvořit a naslouchat potřebám občanů. A toho se dlouhodobě držíme. Je to myslím patrné i z trpělivosti, s jakou většina z nás přijímá různé útoky.

A co se změní z hlediska spolupráce s poslanci z hnutí ANO?

Tam se trochu obávám toho, že pro zástupce měst a obcí bude obtížnější dostat se k odpovědným osobám na ministerstvech, u kterých nám poslanci otvírali dveře, když bylo třeba něco řešit.  A tím myslím zástupce měst a obcí z Libereckého kraje bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Nová vládnoucí koalice už naznačuje, že provede na ministerstvech a klíčových úřadech personální čistky, což je pro mě velmi znepokojivé už jen proto, že to významně připomíná dobu minulou. Obávám se rovněž kádrování. Vše, co jsem uvedla, považuji za velice nešťastné a nestrategické především kvůli kontinuitě práce, kterou ANO začalo, ale nepředbíhejme. Naši poslanci si s tím, tak jako tak, určitě poradí a pomoc nebudou odmítat ani v budoucnu.

V Liberecké kraji z voleb vyšlo hnutí ANO vítězně. Čemu to připisujete?

Naši voliči sledují, co se kolem nich děje, jsou zodpovědní, nevěří na účelová spojenectví a nezapomínají. Řada z nich toho už hodně zažila, a tak mají srovnání. Naše kampaň v kraji byla slušná, nikoho jsme nenapadali a opírali ji o práci našich lidí v kraji a ve sněmovně. V Covidovém období jsme táhli za jeden provaz a nekoukali jsme na to, kdo je z jaké politické strany. Pomáhali jsme, jak se dalo.
Abych ale byla spravedlivá, pomohly nám určitě i ty dvě nesourodé celostátní koalice.

Můžete být konkrétnější?

Kandidátka PirStan byla pro mnoho lidí nevolitelná, jak jsem sledovala třeba na sociálních sítích, kvůli Pirátům, jejich programu a řadě poněkud nešťastných vyjádření. Starostové dostali více preferenčních hlasů a troufám si říct, že s tím i počítali. Tady si jen říkám, kdo bude další? Po jakých zádech hnutí STAN, případně SLK, vyšplhá nahoru příště? Zatím každého spojence hodili přes palubu, když se ukázalo, že jsou jiná spojenectví výhodnější. Asi to je o umění strategie, ale lituji každého uskupení, které jim bezelstně uvěřilo. Na kandidátce SPOLU pak bylo pár absurdit. Když například proti někomu zarytě bojujete v komunálu, nemůžete mu pak krýt záda na společné kandidátce a myslet si, že si toho nikdo nevšimne. Obyvatelé našeho kraje, si umí dát dvě a dvě dohromady.

Co pro hnutí ANO v našem kraji takový výsledek znamená?

Velkou motivaci a závazek. Za rok jsou komunální volby. Je pro nás moc důležité, že jsme dostali největší počet hlasů v drtivé většině měst a obcí, kde máme svoje starosty a zastupitele, ale také v tradičních baštách Starostů pro Liberecký kraj. Tento výsledek samozřejmě přijímáme s pokorou i s vědomím, že komunální volby fungují jinak – voliči si mohou vybrat své zástupce napříč kandidátkami. Navíc, celkově jsme ve sněmovních volbách v Libereckém kraji oproti těm v roce 2017 přišli o skoro tři tisíce hlasů a jeden poslanecký mandát, což není málo. I to musíme kriticky vyhodnotit a do budoucna na to reagovat.

Do kdy budeme mít podle vás novou vládu?

Osobně doufám, že co nejdřív, protože se nacházíme v poměrně nestabilní době. Bude zajímavé sledovat, jak rychle se domluví pět stran nejen na programu, ale především na obsazení klíčových ministerstev. Jejich programy se totiž poměrně liší v zásadních otázkách, jako je například vztah České republiky a Evropské unie nebo manželství homosexuálů. Co se týče tváří nové vlády, přála bych si výrazné osoby, které budou znát agendy ministerstev, která obsadí. Nechme se ale překvapit. Vítězství SPOLU dozajista nenechá chladnými tradiční příznivce jednotlivých uskupení v regionech, kteří zpravidla pochází z podnikatelského prostředí a budou chtít do obsazení vládních křesel promluvit.

Jak vnímáte pravděpodobně nového premiéra Petra Fialu?

Pan Fiala v průběhu kampaně dokázal usměrnit emoce a působil jako klidná síla, což jistě na řadu voličů působilo velmi pozitivně a troufám si říct, že to mělo vliv i na ty nerozhodnuté. Na druhou stranu ale musím říct, že jsem v rámci předvolebních debat ze strany pana Fialy slyšela až příliš prázdných frází bez obsahu a konkrétních návrhů řešení. Že by se něco mělo, ve skutečnosti neznamená nic. Je třeba říct, že uděláme to a to. Jsem také příznivcem široké diskuze nad problémy,
ale kdo do veřejné správy někdy nahlédl, tak ví, že je často nutné jednat a rozhodovat rychle. Tady mám trochu pochybnost.

Myslíte si, že dojde ještě k nějaké změně?

Voliči rozdali karty tak, jak je rozdali, a my to v každém případě respektujeme, neboť je to výsledek demokratických voleb. Patří jim veliký dík, že dorazili k volebním urnám v tak hojném počtu. Voleb se zúčastnilo bezmála 65 % voličů, jejich výsledek je legitimní. Až čas ukáže, do jaké míry byl pro obyvatele naší země dobrý. Nyní musíme dát prostor nové vládě, aby ukázala, že vládne v náš prospěch. Nám všem, občanům České republiky, bych hlavně přála státotvornou, pracovitou a kompetentní vládu. Čeká nás nelehké období, zodpovědnost za to, jak se s ním popasujeme, budou mít všechna politická uskupení. Další volby do sněmovny budou za čtyři roky a voliči budou mít opět příležitost jim vystavit vysvědčení.

 

 

 

 

Přeskočit na menu